GÜNCEL YAZILAR
Anasayfa » Wordpress Seo » WordPress’te Kategori Yazısını Kaldırma !

WordPress’te Kategori Yazısını Kaldırma !

wpnocategorybaseWordPress kullanan webmaster’ların en çok rahatsız oldukları konuların başında sitedeki kategori sayfaları için “adres çubuğunda beliren” category yazısının olması geliyor.

WordPress kurulumda default olarak gelen bu yazının değiştirilmesi veya kaldırılması mümkündür. Bu yazımızda wordpress’te “category” yazısının kaldırılmasını kod’suz ve basit bir şekilde nasıl yapılacağını anlatacağız.

WordPress kurulumda default olarak gelen “category” yazısı İngilizce bir kelime olduğu için seo açısından siteye olumlu dönmez. Türkçe içerikli bir web sayfasında İngilizce bir cümle kullanılmış olacağı için bu pek hoş karşılanmaz ve özellikle site ziyaretçilerinin bu yazıyı görmesi prestij anlamında kötü izlenimler verir. Bu nedenden dolayı hem arama motorları hemde ziyaretçilere iyi bir izlenim sunabilmek için “category” yazısının wordpress’ten kaldırılması gerekmektedir.

WP-Category-No-Base

WordPress’te Kategori Yazısını Kaldırma !

Bunu kaldırmak için kod ile uğraşmaya hiç gerek yok “wp no category base” eklentisi sayesinde bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Eklentiyi indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

https://wordpress.org/plugins/wp-no-category-base/

Eklentinin kurulumunu yaptıktan sonra yapmanız gereken tek şey “eklentiler” kısmına girerek eklentiyi aktif etmek olacaktır. Eklenti aktif olduktan sonra otomatik olarak “category” yazısı kalmış olacaktır. WordPress sitelerinizde devam olarak kullanmanız gereken eklentilerden bir tanesi olan “wp no category” eklentisini arşivinize ekleyerek birden fazla siteniz var ise kullanabilir veya ilerde açabileceğiniz web siteleriniz için gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan WordPress Seo Eklentileri başlıklı makalemizde wordpress önemli seo eklentisi, wordpress seo eklentileri ve wordpresste güzel eklentiler hakkında bilgiler verilmektedir.

3 yorum

  1. Uzun süre uğraşmıştım ben de bu kategori için.Bu yöntem gerçekten işe yaradı teşekkürler.Kendi içinde kaldırılması pek mümkün gözükmüyor bu şekilde yan yöntemlerle böyle konuların paylaşılması gayet iyi.

  2. WordPresste sürekli blog yazıyordum ve bu sorunun cevabını bir türlü bulamamış. Şuanda çok sevindim, artık blog yazarken kategori yazılarını rahatlıkla kaldırabilicem. Ayrıca blog yazarlarının mutlaka bu siteyi ziyaret etmeleri gerek bence.

  3. Öncelikle yapmış olduğunuz kaliteli paylaşımlar gerçekten çok işimize yarıyor. Ben css üzerinden bu yazıyı kaldırmaya çalışmıştım olmadı. Tek bir eklenti ile kategori yazısının kaldırılabilliyor olması oldukça güzel.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Lütfen zorunlu alanları doldurunuz *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>