Anahtar kelime belirleme analizi ve çalışması nasıl yapılır

anahtar-kelime-analizi-nasil-yapilirSiteniz için hazırlayacağınız içerik için doğru anahtar kelimeleri seçtiğinizden emin misiniz? Anahtar kelime belirleme aşamasında, dikkat etmenizi gerektiren bazı temel esaslar vardır. Burada sitenizin amacından, kullanıcılarınızı nasıl bir içerik ile karşılamak istediğinize dair pek çok ayrıntı göz önünde bulundurulur. Öyle ki yazı içeriğinin hem akıcı hem okunabilir niteliği sağlaması gerekirken, diğer taraftan seo kriterlerine de uyum sağlaması gerekir. Bu hem söz konusu içeriğin kullanıcılar tarafından anlaşılır ve sıkıcı olmadan okunabilmesini sağlarken hem de kullanıcıların arama motorları üzerinden söz konusu yazılı içeriğinizi bulmasını kolaylaştıracaktır. Zaten arama motorlarına uyumluluk olarak nitelendirdiğimiz optimizasyon çalışmalarının temel amacı da sitenin amacı doğrultusunda, hedef kullanıcı kitlesine daha kolay bir şekilde ulaşmasıdır ki bu aşamada arama motorlarının etkin bir şekilde kullanımı devreye girmektedir. Öte yandan e-ticaret web siteleri için bu aşamada bir parantez açmak ve bu siteler için kullanıcıların bir diğer ifade ile müşteri anlamına geldiğini, dolayısıyla söz konusu site üzerinden gerçekleştirilen ürün veya hizmet satışının daha fazla gerçekleştirilebilmesini hedef alır. Bu aşamada sitenin içerik ve amacı ticari veya ticari olmayan bireysel olsun, kullanılacak olan anahtar kelimelerin belirlenmesinde izlenecek yöntem ve çalışmalar genel olarak aynıdır. O halde ilk sorumuzu sorarak, anahtar kelime belirlemek için yürütülecek analiz aşamalarını sıralandıralım.

Anahtar kelime belirleme çalışması nasıl gerçekleşir?

Anahtar kelime belirleme çalışması doğrudan sitenin aktif kalmasını sağlayacak ve daha fazla kullanıcıya ulaştırabileceğiniz kaliteli içeriğinizin oluşması için gerekli çalışmalar bütününü de kapsamaktadır. Dolayısıyla buradaki temel tanım anahtar kelime ve web site sahiplerinin öncelikli olarak anahtar kelime nedir? tanımını ele alması, sonrasında içerik için en uygun anahtar kelime belirleme çalışması yürütmesi daha doğru olacaktır. Bu doğrultuda, anahtar kelime tanımını ele alırsak; kullanıcıların, belli bir konuda, arama motoru üzerinde arama yapmak üzere yazmış olduğu kelimelerdir. Söz konusu kelimeleri özel kılan ise oldukça fazla aranıyor olmalarıdır. Bu durumu bir örnek ile açıklamak gerekirse; seo konusu ile ilgili yapılan pek çok aramada ‘’seo’’ ve ‘’web’’ kelimeleri oldukça fazla kullanılır. Dolayısıyla söz konusu seo alanında bir çalışma yürüten web sitesinin hem yazılı site içeriğinde hem de alan adı ya da açıklaması kısmında ‘’seo’’ ve/veya ‘’web’’ kelimelerinin, tanımlamalarının bulundurulması, her daim bir artı puan kazandırır. Burada anahtar kelime hedefli içerik çalışması yürütmenin avantajları ön plana çıkar ancak buradaki konumuz anahtar kelime belirleme çalışması yönünde olduğundan dolayı, bir diğer merak edilen asıl konumuza geri dönerek, içeriğiniz için nasıl doğru bir şekilde anahtar kelime belirleyebileceğinizi ele alalım.

Ne hakkında içerik üretiyorsunuz?

Öncelikle cevabını bulmanız gereken soru, ürettiğiniz yazılı içeriğin ana konusudur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bir yazıyı bütün olarak ele aldığımızda, yan konuları da içermesi ancak söz konusu yan konuların hedefinde esas konu olmasıdır. Dolayısıyla zaten içeriğin üretilmesine sebep olan esas konu olduğundan, oluşturacağınız anahtar kelimelerinde yine esas konu ile ilgili olmasına dikkat etmelisiniz. Burada birinci kuralımızın esas konuyla ilgili bir anahtar kelime üretimi olduğunu söyleyebiliriz.

İkinci kural olarak belirteceğimiz esas ise söz konusu anahtar kelime yada kelimelerin arama motorlarında aranma hacmidir.

Güncel anahtar kelimeler mi genel mi?

Bahsi geçen aranma hacmi tanımı, size doğrudan söz konusu kelime yada kelime gruplarının özellikle arama motoru devi Google’da aylık, yıllık dönemlerde ne kadar çok arandığını ifade eder. Burada sitelerin amacına göre bir belirleme süreci ön plana çıkar; Bunun nedeni ise bahsi geçen sitenin esas konusunda kullanılacak olan anahtar kelimelerin bazıları son zamanlarda popüler olmuş ancak gelecekte popülerliğini yitirecek ve arama hacmi düşecek olan anahtar kelimelerdir. Dolayısıyla hit anahtar kelimeler olarak da tanımlayabileceğimiz bu kelimeler tercih edildiğinde, hem daha fazla rakip olabileceğinden hem de ilerleyen zamanlarda arama hacminde büyük ihtimalle bir düşül olacağından dolayı, arama motorları üzerinden siteye gelen ziyaretçi ve kullanıcı sayısında da bir düşüş olması muhtemeldir. Bu durum ticaret siteleri açısından bir sorun teşkil etmez, zira bu sitelerin amacı ürün yada hizmetlerin satışının gerçekleştirilmesi ve kalıcı olarak müşteri edinmektedir ancak diğer kişisel siteler başta olmak üzere bir sorun olarak görülebilir.

 

Öte yandan hit olmayan ancak uzun vadede hit kazandıracak olan anahtar kelimelerin tercih edilmesi ise, söz konusu sitenin istatistiklerinin yükselip azalması yada dalgalanmasını değil, yavaş yavaş ama kalıcı olarak yükselmesini hedef alır. Buradaki durum elbette üretilen yeni bir teknoloji için değişiklik gösterebilir. Özellikle söz konusu teknoloji bahsi geçen konuyu yakından ilgilendiren köklü bir değişikliği ifade ediyor ve bu teknoloji hakkında hit alan anahtar kelimeler içerik dahilinde girilmişse, bu hem uzun vadeli bir hit hem de söz konusu içeriğin kısa sürede popüler olması anlamına gelir.

 

Anahtar kelime için rakip analizi yapın!

Belirlediğiniz anahtar kelimeler için aranma oranları ve diğer sitelerde ne kadar çok kullanıldığına dair bir çalışma yürütün. Bu çalışmayı bizzat kendiniz arama motoru üzerinde arama yaparak yürütebileceğiniz gibi, internet ortamında bu çalışmanızı destekleyecek pek çok araç var. Bu araçlardan en popüler olanı ise Google arama motorunun Adwords hizmeti kullanıcılarına özel sunmuş olduğu Keyword Planner hizmetidir. Bu hizmet sayesinde hedeflediğiniz ülke, kategori ve anahtar kelime gibi detaylarda ne kadar arama gerçekleştirildiği ve bu yönde çalışma yürüten, içerik barındıran ne kadar çok rakibiniz olduğunu görürsünüz. Rakip analizi anahtar kelime belirleme çalışması kapsamında önemlidir çünkü rakibin tercih ettiği kısa yada font özelliği olmayan bir anahtar kelimeyi, sizler yine aynı kelimeyi içeren ancak uzun (iki kelimeden) ve farklı bir font ile yazarak bir adım öne geçebilirsiniz. Bu çalışma daha çok hedeflenen kelimeler için çok fazla rakibin bulunduğu durumlarda gerçekleştirilir.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

2 Yorumlar

  1. Agar io pvp server

    Oldukça faydalı bilgiler olmuş . Googlenin son zamanlardaki güncellemesi ve insanların devamlı hatalı bilgiler ile yanlış hatalı çalışma yaparak zarar görmesini engelleyebilir.Anahtar kelime belirleme 1 sitenin en önemli ve ilk görevidir.

  2. Kelime belirleme çok önemli verimini aldım.Yararlı bilgiler konu hakkındaki bilgilendirmeler için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.