Sitemize Gelen Zararlı Bağlantılar Nasıl Reddedilir?

Siteler için backlinkler büyük bir önem taşısa da sitelerin sıralamadan düşmesi için de farklı çalışmalar rakipler tarafından yapılabilmektedir. Doğal ya da yapay yollar ile sitenizin aldığı linklerin bazıları kötü olabileceği için kişilerin backlink konusunda sürekli takipte olmanız ve durumu kontrol etmeniz gerekir.

Bağlantılar üzerinden yapacağınız incelemelerde zararlı bağlantıları tespit ettiğinizde bu bağlantıları reddetmeniz gerekir. Aksi halde bu linkler sitenin sıralamalardan düşmesine neden olabilecektir. Reddetme işlemlerini yaptığınızda ise böyle bir risk ortadan kalkacaktır.

google-baglanti-reddetme-araci
google bağlantı reddetme aracı

Zararlı Bağlantı Nasıl Tespit Edilir?

Bağlantıların zararlı olup olmadığı ilk adımda anlaşılamayabilir. Bu nedenle detaylı analiz de yapmanız gerekebilir. Link çöplüğüne dönen ve içeriği sağlam olmayan siteleri ilk adımda elemeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra zararlı kodlar içeren, Google tarafından önemsenmeyen ve engellenen siteler için de benzer işlemleri yapmanız gerekebilir. Bunun yanı sıra içerikleri zararlı olan, +18 ya da illegal içeriklerin bulunduğu sitelerden de sitenize link gönderilmesi uygun görülmeyecektir. Bu tür siteleri tespit ederek bağlantı reddetme işlemlerini yapabilirsiniz. Bu noktada ise tüm bağlantıların nasıl kontrol edilebileceği sorunu ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda ise ilk olarak Google Search Console yararlanabileceğiniz en önemli kaynaktır. Daha detaylı analizler için ücretli olarak sunulan Ahrefs, Majestic SEO, Cognitive SEO gibi uygulama ve sistemler tercih edilebilir.

Peki, Bağlantı Nasıl Reddedilecek?

Linkler üzerinden inceleme yaptıktan sonra belirlediğiniz zararlı linkler için reddetme işlemlerini yapmanız gerekir. Bunun için ilk olarak bağlantı reddetme dosyası oluşturarak, tüm linklerinizi bu dosya içerisine eklemeniz gerekir. Oluşturacağınız belge ise .txt uzantılı bir şekilde olmalıdır. Editörü açtığınızda her bir satır için tek bir internet adresi girmeniz gerekir.

Zararlı yazılım gönderen siteler için tamamen yasaklama yapmanız gerekir ve bunun için domain:example.com şeklinde tanımlama yapmanız yeterlidir. Dosya oluşturulduktan sonra ise Google Bağlantı Reddetme Aracı ( https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main ) üzerinden oturum açarak, bağlantıları reddet seçeneğini kullanmanız gerekir. Bu bölümden oluşturduğunuz dosyayı sisteme tanımlamanız ile birlikte bağlantılar Google tarafından reddedilecek ve bu sitelerin kötü etkisi sitenizde yaşanmayacaktır.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Blogger’lar için SEO yöntemleri

Blogger’lar için SEO yöntemleri

SEO Blog yazarları için de önemli bir terimdir. Bu her blog sahibinin amaçladığı gibi, daha …

4 Yorumlar

  1. Domain Sorgulama

    siteye başka kişiler tarafında hacklink yapılıyordu. sizin sayenizde bu hacklink belasından kurtuldum. yazı için teşekkürler.

  2. transformice

    Bir siteme hacklink saldırısı yapılmaktaydı, tesadüfen bu yazı ile karşılaştım. Sizin sayenizde bu hacklink belasından kurtuldum. Teşekkürler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.