Ziyaretçileri Sitede Uzun Süre Tutma Yolları

ziyaretcileri-sitede-tutmanin-yollariBirçok site sahibi bu konuda ne yapacağını hiç bilmiyordur. Sitelerine giren ziyaretçiler hemen çıkıyorsa, sitenizi mutlaka düzenlemelisiniz. Ziyaretçi, bir site için en önemli unsurdur. Ziyaretçisi olmayan bir site hiçbir işe yaramıyor demektir. Bu yüzden ziyaretçi sayınızı arttırmaya çalışın. Bunun yanında da ziyaretçilerinizi uzun süre sitenizde tutmanız lazım. Böylelikle ziyaretçilerinizin sitenize yararı daha çok olacaktır.

Ziyaretçilerinizi sitenizde uzun süre tutmak istiyorsanız tasarımınıza dikkat edin. Tasarım çok önemlidir. Tasarımınızın sade olmasına mutlaka dikkat edin. Sade ve kullanımı kolay bir tasarım seçin. Ziyaretçileriniz sitenize girdiğinde zorluk çekmemelidir. Kolayca istedikleri yerlere tek tıklamayla ulaşmalıdır. Fazla renk kalabalığı ile ziyaretçilerinizi rahatsız etmeyin.

Sitenizde fazla reklam olmamasına dikkat edin. Ziyaretçiler sitenize girdiğinde her yerde reklam görürse rahatsız olabilirler. Hiç beklemeden sitenizden geri çıkış yapabilirler. Fazla reklam alıp ziyaretçileri rahatsız etmekten kaçının.

Sitenizdeki yazılara dikkat edin. Paylaştığınız içerikler diğer sitelerden farklı olsun. Yani bir ziyaretçi bir şeyi aradığında her sitede aynı şeyi bulmaktansa sizin sitenizde farklı bir yazı ile karşılaşsın. Bu sayede ziyaretçiyi yazınızı okumaya yöneltebilirsiniz. Yazılarınız kolay anlaşılır olmalıdır. Yazılarınızı laf kalabalığı ile uzatmak yerine kısa ve etkileyici anlatım tekniği ile yazmalısınız. Yazılarınızda öne çıkarmak istediğiniz kelimeleri kalın veya renkli bir şekilde yazarsanız ziyaretçilerinizin dikkatini çeker.

İçeriklerinizde görseller kullanın. Görsel olmayan bir yazıyı okumak sıkıcı gelir. Yazılara resim eklerseniz ziyaretçiniz sitenizde daha uzun süre kalabilir. Yazı metinlerinin arasına sık sık resimler ekleyebilirsiniz. Her köşede bir resim olması gereklidir. Fakat bu resim kalabalığı anlamına gelmiyor. Aşırı resim kullanmaktan kaçının. Kaliteli ve güzel resimler kullanmaya özen gösterin.

Yazılarınızda uzun paragraf kullanmamaya özen gösterin. Kısa kısa cümlelerden oluşan yazıları ziyaretçiler daha çok takip etmektedir. Ziyaretçileri oyalamaktansa direk konuya girmelisiniz. Ziyaretçi kaybetmek istemiyorsanız yazılarınız mutlaka özenli ve düzgün olmalıdır. Yazılarda reklam bulundurmayın. Bu reklamlar ziyaretçilerin siteden çıkmasına sebep olabilir. Reklamlara mutlaka dikkat etmelisiniz. Asla aşırıya kaçmayın.

Yazılarınız arasında köprüler oluşturun. Ziyaretçinizi sitenizde tutabilmeniz için bu çok önemlidir. Sitenizin bir köşesinde ziyaretçinizin aradığı konu hakkında benzer konular başlığı altında bir yer bulundurabilirsiniz. Yazılarınızın en sonunda şu konumuzu da okudunuz mu diye yazı yazabilirsiniz. Daha sonra o yazıya link verirseniz kullanıcınız o konuya da gidebilir. Bu yönlendireceğiniz konular okuyucunun siteye girdiği içeriğe benzer olmalıdır ki ziyaretçinin ilgisini çeksin. Ziyaretçi bu yöntem ile sitenizde sörf yapabilir. Bu da sitenizde uzun süre kalması demektir.

Yazılanları uygularsanız ve sitenizi düzenlerseniz ziyaretçileriniz uzun süre sitenizde durabilir. Tasarımınıza ve içeriklerinize dikkat ettikten sonra geriye yapacak pek bir şey kalmıyor. Ziyaretçiler mutlaka kaliteli sitelerde uzun süre dururlar. Bu yüzden kaliteli bir site oluşturmaya mutlaka özen gösterin. Böylelikle ziyaretçileriniz sitenizde uzun süre durabilir.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

26 Yorumlar

 1. Bir sitede dolaşmama engel olan, en can sıkıcı nokta bana hiç hitap etmeyen reklamlar. Para kazanmak önemli hepimiz biliyoruz ama lütfen biraz daha sınırlı olsun.

 2. İlk yorum yapan arkadaşa katılmaktayım. İlave olarak ta siteye girdiğinizde her yerden fırlayan reklamlar eklenebilir. Öyle oluyor ki reklamlardan içerik görünmüyor. Site yöneticilerinin en dikkat etmesi gereken konu olduğunu düşünüyorum.

 3. Diğer arkadaşlara katılıyorum reklamlar çok can sıkıcı oluyor bazı sitelerde reklamlardan dolayı yazılar bile okunamıyor. Sitelerin görselliğide önemli sitede çok fazla menü olmamalı insanlar neye basacağını karıştırabilir.

 4. Merhaba,
  Şahsen benim sitede uzun kalmamı sağlayan en önemli etkenler güncel ve bir o kadar da ilginç içerik. Konu başlığı aynı olan sitelerin çoğunda içerikler birbirinin aynı. Farklı kapılara açılan konular insanı hiç düşünmediği şeylere bile yönlendirebiliyor. Örneğin bebeğimin beslenmesi ile ilgili bir siteye girdiğim zaman beni bir de bebek yemekleri tariflerine yönlendirmesi hoşuma gider.

 5. Bir sitede beni uzun süre tutabilecek tek şey işlenen konunun dikkatimi çekip, çekmemesidir. İnsanların çok ilgisini çekmeyen detay konulardan ziyade bütün insanların ilgisini çekebilecek konuları işleyen sitelerde insanlar daha fazla süreyle kalabilirler.

 6. Gerçekten site kurmak isteyenler lütfen bu kurallara çok dikkat etsin. Bir sitede beni en çok rahatsız eden şey makalelerin özensizliği oluyor, özellikle de aşırı imla hataları ve daha yazıya tıkladığımda yan sayfalardan çıkan reklamlar siteyi anında terk etmeme sebep oluyor. Birde aynı yazıları tekrar tekrar farklı sitelerde görmekten bıktım. Siteye girmek için verdiğim emek boşa gidiyor. Aptal yerine konmuş hissediyorum kendimi. Aman dikkat diyorum.

 7. İnternet sitelerinde ziyaretçileri sitede tutmak için sitede özgün, taklit edilmemiş bilgilerin yer alması gerekmektedir. Bunun yanı sıra sitenin tasarımı da ziyaretçilerin gözünde çok önemli bir etkendir. Şahsen bir sayfayı ziyaret ettiğimde ekranda önüme çıkan kocaman bir reklam yüzünden siteyi incelemeden sayfayı kapatmama neden olmaktadır.

 8. Yukarıda değinilen konulardan, reklam ve uzun yazılar konusuna katılıyorum. Bir siteye girdiğimde, reklamlarla boğulmuş olması beni rahatsız ediyor. İstediğim bilgiye ise uzun uzun paragrafları okumak yerine, daha kısa yoldan ulaşmayı tercih ediyorum. Sanıyorum pek çok kişi bu yönde düşünüyor. Bu durum aram motorlarından Yahoo ile Google’ın kıyaslanması gibi. Birinde haberler, link’ler ve görseller içinde, arama motorunun yazı bandını dahi bulamıyorken, diğerinde doğrudan amacınıza yönelik bir ekranla karşılaşıyorsunuz. Kullanım kolaylığı sunabilmek, önemli bir detay bence.

 9. Gerçekten de bir çok site sahibi için önemli bilgiler verilmiş. Site kurarken bu özelliklere dikkat etmek son derece önemlidir. Yazılarda görsel kullanmak gerçekten çok iyi bir tercih olacaktır. İnsanlar haberi okurken görsel objeler sayesinde yazılanları daha çabuk algılar ve kalıcıluğı artar. Reklamlar ise gerçekten can sıkıcı olabilir. Bazen yazı okurken gelen reklam yazıyı okumamaıza engel olur,, ki bu da çoğu zaman siteden bir an önce çıkmamıza neden olmaktadır. Paylaştığınız bilgiler kesinlikle doğru bir tespittir. Site kuran herkes bu özellikleri mutlaka göz önünde bulundurmalıdır. Teşşekkürler…

 10. Ziyaretçileri sitede tutabilmek için sitenizin düzeni ve içeriği çok iyi olmalıdır. bunun yanında kendini sürekli yenileyen bir yapıda olmadır, siteniz. aksi takdirde siteniz ziyaretçilerin sık uğradığı bir site yerine anlık olarak girip çıkılan bir site haline gelir,

 11. bence sitede uzun süre kalınmamasının sebeplerinden biri de sitede çok fazla teknik terim kullanılmasıdır. teknik terimler yerine herkesin anlayabileceği cümleler ile anlatım yapılırsa daha fazla ziyaretçi tutabileceğine inanıyorum.

 12. sitelerde ziyaretçileri uzun tutmanın yolu için doğru bir bilgilendirme olmuş. Çünkü sitelerde daha çok yanlış kitleye hitap etme durumundan kaynaklanan sorunlar yaşanıyor. İnsanlar bir bilgi için siteye girdiklerinde farklı bir bilgi ile karşılaşıyorlar ya da bilgiler sınırlı oluyor. Bunun için de sitelerde kalma süresi kısa oluyor. Bu konuda doğru bilgiler verilmiş.

 13. Benim bir sitede aradiğım en önemli özellik aradiğım bir konuyu o sitede net bir şekide bulmaktır.Bir site ne ile ilgiliyse ona hitap etmelidir.Alanında uzman ve içerikleri net olmalıdır.

  • Evet turgay bey bende size katılıyorum aradığımızı net bir şekilde bulmalıyız bu husus hepimiz için çok önemlidir.Konu ne ise öyle olmalıdır araya gereksiz bilgiler para kazanmak pahasına girip siteyi sıkıcı hale getirmemelidir.

 14. Sitenin amacı sadece para kazanmak değil de ziyaretçilerine iyi hizmet olursa gerisi zaten kendiliğinden gelir diye düşünüyorum. Amaç yarar sağlamak olduğunda yapılması gerekenler bellidir. Bu nedenle siteyi oluşturan kişilerin şöyle düşünmesi gerekir: “Bu konuyu ben araştırsam nasıl bir site bulmak isterdim?”.

 15. Doğru tespitlerinizden dolayı sizi tebirk ederim. Reklam konusunda arkadaşlara katılıyorum çok reklam çok para değildir asla. Doğru yere etkileyi reklam koyarsanız asıl para ordan kazanırsınız

 16. Zaten yazı incelendiğinde önemli iki nokta var. Birincisi reklam ikincisi ise görsellik ve tasarım. Durumsal farkındalık diye bir kavram var. Anlamı da farkın fark edilmesi. Bence bu kavram, site sahiplerinin öncelikle ilkesi olmalıdır. Aynı zamanda empati yapılmalıdır. “En çok zaman geçirdiğiniz sitede neler yapılıyorsunuz , ya da siz o sitenin sahibi olsaydınız ekstralarınız neler olurdu ? ” sorularının cevaplandırılması gerekir.

 17. Her insan gibi ben de girdiğim sitelerdeki karşıma çıkan reklamlardan rahatsız olmaktayım. Sürekli çıkan reklamlara x basmaktan yorulup anında terkediyorum bu konuda daha sakin davranmalılar.

 18. Ben kesinlikle sağdan soldan fışkıran pop uplar, yeni açılan reklam sayfaları olan sitelere tahammül edemiyorum. İçerik ne kadar iyi olursa olsun sayfa düzeni ve reklam yerleşimleri kötü olan bir site ziyaretçisini uzun bir süre tutamaz.

 19. Benim bir sitede uzun bir süre kalmamı sağlayan şey görseller açıkçası. Uzun uzun yazılar sıkıyor. Renkler ve dikkat çekici fotoğraflarla süslenirse sayfa, bir bayan olarak her bayanın o sitede uzun süre kalacağını iddaa ediyorum.

 20. Damla Gülümser

  Her bireyi ilgilendirecek reklamlar bir sitedeki ziyaretçi sayısını artırabilir ve devamlılık da sağlayabilir ama en önemlisi de ziyaretçilerin ilgisini çekecek güncel haberlerin, duyuruların devamlılığını sağlamaktır.

 21. Ziyaretçilerin sayfa da kalması için, dikkat çekici yazılar kadar, sayfaya bağlanan linklerde çok faydalı oluyor. Bence bu çok etkili bir yöntem. Böylelikle, çok uzun süre sayfada kalınmasını sağlıyor.

 22. tramer sorgulama

  Bence en iyi ziyaretçi tutma yöntemi emek vermektir güzel yazılar yazmaktır.

 23. Ben sitemde belirli bir video yada konuyu görüntülemeden önce 10 sn reklamla bekletiyorum bu sitede bekleme süresini etkilermi

 24. Merhaba hocam ben makalelerime video ekliyorum. Bu da ziyaret süresini artırır mı? Saygılarımla.

  • Merhaba. Tabiki ziyaretçi videoyu izlerken sitede kalma süresi artacağı için faydası olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.