Yeni Ücretsiz Backlink Kaynakları Nasıl Bulunur

Yeni backlink kaynakları bulmakta zorlanıyorsanız sizlere bu konuda kendinize yeni kaynakları nasıl türeteceğiniz konusunda fikirler vereceğiz. Tabi backlink keşfi yaparken bu sitenin backlink otoritesini de nasıl inceleyeceğiniz konusunda bilgiler sunacağız.

SİTELERİ KEŞFEDİN

Dünya’da otoriter olan fakat ülkemizde yeni yeni duyulan internet sitelerini keşfetmek için internet bloglarını yakından takip edebilirsiniz. Bunlardan bir kaçını sıralamak gerekirse (Webrazzi, Sosyalmedya.co) siteleridir.

Yeni popüler olan sosyal medya platformlarından, içeriklerinizi dilediğiniz gibi yayınlama hakkını sizlere sunan internet siteleri sizin için ilk alternatifler arasında yer almalıdır. Backlink alacağımız yeni sitemizi bulduk siteyi ziyaretçi gözü ile inceleyerek hangi alanlar üzerinden metinler yayınlayabildiğinizi biraz kullanarak tespit etmeye çalışın.

Eğer ki web editör aracılığı ile yazıların yayınlandığı bir alan var ise öncelikle bu alan üzerinden kelimeden sitenize bağlantı verebilirsiniz. Bunun dışında yazıl yazılabilecek alanlarda aşağıdaki html kodunun çalışıp çalışmadığını da kontrol edebilirsiniz.

Örnek sitemiz olan Pintereste girdiğimizde resimlerin altında bulunan alanlar üzerinden http:// ekleyerek sitenizin linkini veya alt kategorilerinizin linkini paylaşabilirsiniz. Ardından yayınlamanız ile birlikte backlink kazanmış olacaksınız.

DOFOLLOW MU NOFOLLOW MU?

Sağladığınız backlinklerin Dofollow mu yoksa Nofollow mu olduğunu bilmek istiyorsanız linkinizin yayınlandığı sayfada linkin üzerine sağ tıklayarak öğeyi denetle dediğinizde url içerisinde nofollow mu yoksa dofollow mu olduğunu sizlere gösterecektir. Örnek bir link kodu ;

<a href=”http://www.siteadi.com” target=”_blank” rel=”nofollow”>Anahtar Kelime</a>

Dofollow olması size seo açısından daha büyük avantajlar sağlarken nofollow kavramı backlink aldığınız sitenin size hiçbir şekilde kefil olmadığının göstergesidir. Dofollow tavsiye etmek olarak düşünülürse Nofollow sadece hakkında konuşmak olarak düşünülebilir. Dofollow çoğu seo uzmanına göre daha fazla fayda sağlasa da backlink dağılımınızda mutlaka Nofollow da olmak zorunda. Mümkün olduğunca Dofollow ve Nofollow backlinkleriniz orantılı olsun ki daha fazla doğallık sağlansın.

BACKLİNK ANALİZİ YAPIN

Yeni bir backlink kaynağı bulduk peki buradan sağlayacağımız backlink değerlerinin nasıl olduğunu inceleyelim. İnceleme için Smallseotools araçlarından biri olan Domain Authority Checker aracını kullanabilirsiniz.

Araç içerisine girdiğinizde backlink alacağınız sitenin adresini gireceğiniz bir alan karşınıza gelmektedir. Öncelikle bu alana sitemizi yazıyoruz. Ardından “Check” butonuna basıyoruz.

domain-authority-checker

Yukarıda gördüğünüz değerlerden birincisi 100 üzerinden domainin otoriterlik durumunu gösteriyor. İkinci alanda listelenen sayfa otoritesi de 100 değerine oldukça yakın. Backlink kalitesini anlamak için ilk 2 alan sizin için yeterli olacaktır. Diğerleri ise sahip olduğu backlink sayılarını göstermektedir.

BACKLİNKLER NE ZAMAN YANSIR

Yeni aldığınız backlinklerin yansıma süresi Google botlarının backlink aldığınız sayfayı taraması ile doğru orantılıdır. Fakat ülkemizde backlinklerin hızlı yansıması için yapılan hızlı indexletme/imleme çalışmalarını organik ve doğal bulmadığımızdan dolayı tavsiye etmiyoruz.

Backlink aldığınız sayfaların kendi kendine indexlenmesini sağlayın. Her sayfa farklı bir indexlenme tarihi yaşayacağından dolayı daha stabil ve organik bir dağılıma sahip olacaktır.

BACKLİNK TAKİP ARAÇLARI KULLANIN

Mutlaka güncel bir veri tabanına sahip olan, sürekli veri girişi yapılan bir backlink aracı edinin. Ücretli üyeliklere sahip araçlar arasında Opensite Explorer, Ahrefs, Seo SPY Glass araçlarını önerebiliriz. Bu araçlar Google tarafından indexlenenbacklinkleri anlık süreçlere yakın şekilde size sunmaktadır. Bunların yanında backlinkler üzerindeki birçok değere de tek panel üzerinden sahip olabilmektesiniz.

İÇERİĞİNİZ İLE ALAKALI SİTELER BULUN

İçeriğiniz ile alakalı siteler bulmanız size backlinkten sağlayacağınız etkinin daha fazla olmasını sağlayacaktır. İçeriğiniz muhasebe ile ilgili ise örneğin muhasebe forumlarından başlayabilirsiniz. İçerikdaş sitelerden aldığınız backlinkler içeriğiniz ile alakalı olmayan sitelere nazarak 10 kata kadar daha fazla etki sağlayacaktır.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

44 Yorumlar

 1. bebek ayakkabısı

  Gerçekten güzel ve faydalı bir makale olmuş. Makalenin kullanıcıyı okutmayı sevdirmesi çok önemli bir konu ve siz bu konuda başarılısınız.

 2. Teşekkürler çok yararlı oldu bu yazı

 3. Health Tourism

  Gerçekten güzel ve faydalı bir makale olmuş

 4. Ben şahsen başka bir yerden bu işi görüyordum openlinkchecker dan yada ahrefs sitelerini kullanıyordum ama bu da gayet güzel bunu incelemeye başladım umarım buda işimi görür! Teşekkürler seokriteri!

 5. Seo Yaptırmak

  Çok yararlı bilgiler mevcut. Güzel bir kaynak olmuş. Çıktısını aldım. Teşekkürler. 🙂

 6. Dofollow ve nofollow ayrımını hep merak etmişimdir. Aydınlatıcı bir makale olmuş. Teşekkürler.

 7. Üniversite Taban Puanları

  Nofollow backlink ile dofollow backlink arasında fark var mı acaba?

 8. Benim için gerçekten yararlı bir kaynak oldu. Teşekkür ederim.

 9. Yazıcı fiyatı

  çok iyi bir yazı olmuş. Backink ile uğraşanların işini destek bir yazı olmuş başarılarınızın devamını dilerim

 10. Yemek Tarifleri

  Çok iyi bir bilgi tamamen işe yaracak şeyler paylaşıyorsun eline sağlık

 11. kiralık panelvan

  Gayet acıklayıcı 1 Bilgi olmus Paylasım İçin tesekkurler

 12. alüminyum doğrama

  Çok faydalı bir makale olmuş teşekkür ederiz.

 13. organik baclink önemli ve zahmetli, teşekkürler seokriter

 14. Aslında daha somut açıklamalar olabilirdi.Şu siteyi giriş yapın, yorum bırakın vs gibi.Belki bu şekilde yazı geliştirilebilir.Emiğiniz için teşekkürler

 15. Hocam paylaşım kısa ve anlamlı olmuş teşekkürler…

 16. Yalova Rent A Car

  Güzel bir makale olmuş elinize sağlık yararlnananlar olacaktır.

 17. Sitesini google da yükselmesini isteyenler için güzel bir yazı olmuş, backlink olsunda nereden olursa olsun diyenler yanıldıklarını anlamışlardır heralde. Bu arada dofollow link bulmak artık çok zor öyle dğil mi?

 18. alçıpan işleri

  Paylaşım çok faydalı olmuş. Emeğiniz için teşekkür ederiz.

 19. kiralık panelvan

  Gayet basarili ve aciklayici 1 makale olmus tesekkur ederim ..

 20. Güzel paylaşım teşekkürler. Düğün organizasyonu adına yükselmek istiyorum. Mücadeleye devam 🙂

 21. narlıdere çiçekçi

  faydalı paylaşımdan dolayı teşekkür ederiz

 22. Gerçekten faydalı bir paylasım

  benim bu http://www.fatih-aydin.com/ siteyi paylastıgımda

  domain otaritesi 15,43

  sayfa otoritesi 27,53

  çıktı bunun analızı nedir?

  linklerde 51

  bunlar do follow mu no follow mu ? yardımcı olabılırsenız sevınırım

 23. Bir kaç makalenizi okudum.Sitenizde gayet stabil ve güzel.Başarılarınızın devamını diliyorum

 24. Kızılay lazer epilasyon

  Merhaba öncelikle paylaşım için teşekkürler. Makale de özellikle backlink aldığımız yerleri hızlı indexletmek adına çalışma yapmamak gerektiğini belirtmişsiniz. Benim de aklımda olan bir durumdu o konuya değinmiş olmanız çok işime yaradı. Tekrar Teşekkürler.

 25. Ortodonti Tedavisi

  Çok teşekkürler gayet aydınlatıcı ve ayrıntılı bir yazı olmuş. No follow linklerin önemi belirtmiş ve nasıl kullanılması gerektiğini çok iyi anlatmışsınız. Başarılarınızın devamını dilerim.

 26. ığdır evden eve

  Seo konusunda her kes farklı bilgiler vermektedir. hangisine güveneceğimiz konusunda kaygılarımız var. sizin verdiğiniz bilgiler mantıklı geliyor.

 27. domain sorgulama

  teşekkürler seo açısından önemli bir çalışma farklı kaynaklar bulmak önemli yazıda kaliteli olmuş herşey net

 28. Domain Authority Checker ı nerden bulabiliriz?

 29. güzel bir paylaşım olmuş yine, teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı

 30. mısır arabaları

  güzel bir yazı olmuş özellikle dofollow nofollow konusundaki bilgiler keyifli.

 31. Yazınızın tamamını okudum güzel bilgiler vermişsiniz, bu arada verdiğiniz siteyi sadece özgünlük testi yapmak için kullanıyordum farklı maharetleride varmış 🙂

 32. backlink sayısını bir türlü arttıramıyorum..:(

 33. Domain Authority Checker 50,29 çıktı
  bu iyi mi kötü mü

 34. Bu tip işlerde yazarın da belirttiği gibi doğallıktan şaşmamak gerek, google’ı kandırmak namümkün 🙂

 35. Faydalı anlaşılır bir makale olmuş teşekkürler.

 36. Burak Karataşoğlu

  Güzel bilgiler sitemde tag’ler index alıyor fakat konularım artık index almıyor. Bunun sebebi kullanılan tagler olabilir mi? Neden index alamıyorum.

 37. müşterime ait olan, gecelik modelleri satılan bir site için backlink ararken yazınız gerçekten işime yaradı. teşekkürler.

 38. backlink analizi yapılması bence çok önemli sürekli belirli aralıklar ile kontrol edilmeli ve bilgimizin haricinde oluşan kötü backlinkler google yardımı ile itiraz edilerek kaldırılmalı…
  Mümkün olduğu kadar otoriter sitelerden kalıcı backlinkler abartılmadan alınmalı veya ücretsiz backlink çalışmaları yapılmalı.

 39. çok teşekkürler sitem için çok faydalı oldu. kısa sürede yararını gördüm.
  çook sağolun.

 40. paylaşmış olduğunuz bilgiler sayesinde bilgilerimi güncelleyip eksik olanları tamamladım teşekkürler 🙂

 41. bazı sitelerde backlink sayısı 5-10 adet görükmesine rağmen çok büyük anahtar kelimelerde 1 sırada yer alıyorlar. Bunu nasıl başarabiliyorlar ?

 42. Güzel anlatımlı faydalı bir makale olmuş teşekkürler.

 43. Kendi başıma yaptığımız ‘temizlik şirketleri’ sitemize verdiğiniz tavsiyeleri uygulayacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.