Arama Motorları Nasıl Çalışır?

arama_motorlari_nasil_calisirlarİnternet dünyası üzerinde bulunan tüm arama motorları, web sayfalarını okumak, bu sayfaları kaydetmek, web sayfalarının içeriklerini analiz etmek, başka web sayfalarıyla karşılaştırmak ve tüm bu verileri bir kullanıcı arama yaptığında kullanıcıya sunmak adına spider, robot veya bot adları verilen bir takım yazılımlar kullanmaktadır. Saydığımız bu yazılımların hepsi arama motoru dendiğinde ilk akla gelen Google’ın kurulumundan öncede var olduğunu söyleyebiliriz. Arama motorları arasında dünyada bir numara sayılabilecek olan Google’ın internet dünyasına kazandırdığı yeni yazılım türleri, arama motorlarının web sitelerini indexleme ve yapılan diğer işlemler göz önüne alındığında oldukça etkili olmuştur.

Arama motorları web sitelerini listelerken bir çok kriteri göz önüne alarak listeleme yapmaktadır. Kullanıcıların yaptıkları aramalarda kullanılan anahtar kelimelerin başlıkta kullanılıp kullanılmadığı, yazı içinde kaç kere geçtiği, anahtar kelimenin eşanlamlı kelimelerinin bulunup bulunmadığı, sayfaların hemen çıkma oranları ve kullanıcıların sayfada geçirdikleri zaman, web sayfasının referansları (backlink ) gibi bir çok kriter arama motorlarının sayfaları listelemedeki kullandıkları kriterler olarak sayılabilir.

Arama motorları hakkında bilinmesi gereken ilk şey, her ne kadar insan davranışları göz önüne alınarak işlemler yapılıyor olsa da web sayfaları insanlar tarafından kontrol edilerek indexleme işlemi yapılmamaktadır. Web sayfaları arama motorlarının robotları tarafından sayfa içerisinde bulunan kodlar ve yazıların taranması sonucunda indexlenmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji ile arama motorlarının robotları da büyük gelişme göstermiş durumda.  Günümüzde arama motorlarının teknolojileri ile artık web sitelerinin tasarımları, renkleri gibi bir çok faktörü de algılayabilmelidir.

Web sitelerinde bulunan tüm içeriklerin SEO‘yu etkilediğini unutmamalıyız. Bazı kaynaklarda bulunan bilgilere göre web sayfası içeriğinde bulunan flash öğeler, renklerin ve ya videoların arama motorlarının robotları tarafından göz ardı edildiği belirtilmektedir. Geçmişte bu durum geçerli olabilirdi fakat günümüzde arama motorları robotları o kadar gelişmiş durumda ki web sayfası içeriğinde bulunan tüm içerikleri algılayabilme yeteneğine sahiplerdir.

Web siteleri için yapılan seo çalışmalarında unutulmaması gereken en önemli nokta sayfalarımızın yazılımlar tarafından inceleniyor olmasıdır. Seo çalışmalarımızda bu noktayı hiç bir zaman unutmamalıyız ve de tüm seo çalışmalarımızı bu durumu göz önünde bulundurarak yapmalıyız. Fakat içeriklerimizi gerçek kişiler için ürettiğimizi aklımızdan çıkarmamalıyız. Google dahil olmak üzere tüm arama motorları web sitesi içeriklerinin arama motorları için değil de gerçek kişiler için olduğunu ve içeriklerimizi buna göre üretmemizi istediklerini unutmamalıyız.

SIRALAMA NEDİR? ARAMA MOTORLARI WEB SİTELERİNİ NASIL SIRLARLAR?

Sırlama bir web sitesinin belirli bir anahtar kelime üzerine yapılan sorgulamalarda arama motorları sonuçlarında web sitenin kaçıncı sırada gösterilmesidir. Bir örnek ile bu durumu açılamak gerekirse; arama motorları üzerinde “teknoloji” yazılarak yapılan arama sonucunda arama motorlarının “teknoloji” anahtar kelimesi ile en alakalı olarak gördüğü sonuçları alaka düzeyine göre sıralaması olarak açıklanabilir.

Az önce de bahsettiğimiz gibi arama motorları arama yapılan anahtar kelime ilgili siteleri ilgi sırasına göre kullanıcıya listeler. Günümüzde arama motorlarının teknolojileri o kadar gelişmiş durumda bulunuyor ki eskisi gibi artık sadece aranan anahtar kelimenin sayfa başlığında yada meta etiketleri arasında bulunmasına göre listeleme yapılmamaktadır. Arama sonuçlarını artık anahtara kelime ile ilgili bir çok alaka kriterini göz önünde bulundurarak kullanıcıya sunuyorlar. Herhangi bir anahtar kelime üzerine web sitesinin sorgulama sonuçlarında yer alacağı sıralamayı etki eden bir çok kriter ortaya çıkmış durumda.

PageRank, backlink, web sitesinin index sayısı, anahtar kelime sayısı, içerik kalitesi gibi bir çok faktör arama sorguları sonuçlarında web sitesinin yer alacağı sıralama için anahtar kelime alakası için kullanılan faktörler olarak gösterilebilir.

Arama motorlarının her an kendilerini geliştirmek için büyük bir çalışma içerisinde olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Bu çalışmaları da kullanıcılarına en iyi ve en doğru sonuçları listeye bilmek için yaptıklarını ve web sitesi sahiplerinin de bu gelişmelere göre web sitelerini arama sorgularında yukarıda tutabilmeleri için seo çalışmalarına yön vermeleri gerektiğini unutmamalıyız.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

3 Yorumlar

  1. bu durumda arama motoru kayıtları için ilk sırada çıkmak hem sitenin içeriğinde konuyla ne kadar alakalı olduğumuza hem de sitenin kuruluşunun ve yapılandırılışının düzgünlüğü ön plana çıkmış görünüyor. harika!

  2. Mustafa Seçen

    en çok merak ettiğim konulardan biri de arama motorlarının nasıl çalıştığı ve hangi kriterleri baz aldığıdır. bu kadar fazla bilginin saniyeler içerisinde karşımıza gelmesi beni hep şaşırtmıştır.faydalı bir yazı genel kültür açısından.

  3. Arama motorlarının çalışma prensipleri çeşitli uzmanlardan tarafından yapılmaktadır.Örneğin ben ingilterede kuaförde çalışırken, bir çok saç modeli için arama motorlarından faydalandım. Hangi ülkedeysen ona göre arama prensipleri değişiyor. Dikkat edilmesi gereken bir konu bence bu. Bilgilendirmek istedim. Herkesin yorum ve eleştirilerine açığım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.