Google Analytics İnceleme

google analyticsGoogle, bilindiği üzere sade ve basit tasarımıyla milyarlarca insan tarafından kullanılmakta olan arama motorudur. İnternetin Google’dan ibaret olduğunu bile düşünenlerin sayısı azımsanmayan derecede fazladır. İşin sadece bu boyutunu bilenler, Google’ın arama motorunun sadece buz dağının görünen bir kısmı olduğunu da bilmeleri gerekmektedir. Web siteleri için çeşitli algoritmaları bulunan ve buna ek olarak Google Adwords’ten tutun da Google Adsense’ye kadar uzanan birçok hizmet ile çok geniş bir yelpaze içinde büyük teknoloji ile birlikte hizmetler vermektedir. Bahsedeceğimiz Google Analytics ise Google şirketinin Urchin firmasını satın aldıktan sonra duyurmuş olduğu ve tamamıyla ücretsiz olan web site analiz verilerinin kapsamlı bir şekilde yer aldığı kullanışlı ve basit bir arabirimdir.

Google bu satın almadan sonra duyurduğu Analytics ile bloglara ve tüm web sitelerine bu alanda hizmet vermeye başlamıştır. Google Analytics’e sitenizi yahut bloğunuzu kayıt ettirdikten sonra size verilen kodu istenilen yere yerleştirdiğiniz zaman ertesi gün siteniz ile ilgili tüm detayların Google Analytics sayfanızda yer aldığını görebilirsiniz. Mevcut Gmail adresiniz ile yönergeleri takip ederek blog yada web sitenizin size ait olduğunu kanıtladıktan sonra artık sitenizde ki tüm hareketleri tüm detaylarıyla gözlemleyebilirsiniz.

google-analytics-raporlamaGoogle Analytics Raporlama;

Bu bölüme ana sayfanın yan tarafında bulunan butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Raporlama bölümü sitenizin yada bloğunuzun tüm hareketlerini size gösteren bölümdür. Burada istatistiksel olarak bir veri ekranı bulunur. Gün ve gün detaylı bir şekilde girişleri ve oturumları gösteren bu analiz de kolayca site verilerini inceleyebilirsiniz. Kullanıcılar yazan yerde Google Analytics’e sitenizi kayıt ettiğiniz andan itibaren, sitenize gelen ziyaretçi sayısı gösterilmektedir. Sayfa görüntüleme sayısı kısmında sitenizde kullanıcıların kaç sayfayı görüntülediği gösterilir. Sayfa/Oturum alanı ise bir oturumda en az kaç sayfa gösterildiği istatistiğidir. Yani bir kullanıcının bir oturumda ortalama olarak gördüğü sayfa sayısıdır. Ortalama oturum süresi ise kullanıcıların sitenizde yada bloğunuzda ortalama olarak kaç dakika kaldığının göstergesidir. Bunun yanında ise Hemen Çıkma Oranı ve Yeni Oturumların yüzdeleri verilir. Eğer hemen çıkma oranı yüzde 50’nin üzerindeyse sitenize gelen ziyaretçiler tek sayfa amaçlı geliyor ve direk bu sayfadan çıkış yapıyor demektir. Bu durumda ziyaretçilerinizi sitenizde tutabilme yollarını aramanız gereklidir. Bu yollar yeni ve özgün içerik eklemek olabilir. İlgi çekici yansımalara da yer vermek görüntüleme ve ziyaretçiyi sitenizde tutma oranını arttırabilir.

 

Demografi;

Bu bölümde bulacağınız bilgiler sayesinde Google’ın sizlere ne kadar büyük bir hizmet sunduğunu fark edeceksiniz. Sitenize hangi ülkeden kaç kişi girmiş ise bunların ülke bazından sayılarını görebilirsiniz. aynı şekilde şehir olarak da bölümlerini inceleyebilirsiniz. En çok hangi siteden giriş yapıldığı görüp buna göre planlama yapabilirsiniz. Sitem kısmında ise Tarayıcı, İşletim Sistemi ve Servis Sağlayıcı bölümlerini göreceksiniz. Tarayıcı bölümüne tıkladığınızda sitenize en çok hangi tarayıcı kullanılarak giriliyor görebilirsiniz. Google mı? Yandex mı? İnternet Explorer mı? Çalışmalarınızı yine bu istatistiklere göre yönlendirme şansınız sizin elinizdedir. İşletim sistemi kısmında ise, sitenize hangi işletim sistemlerini kullanan bilgisayarlardan girildiği gösterilmektedir. Genellikle ilk sırayı Windows alsa da bazı durumlarda Android veya İOS işletim sistemleri de bu sıralamayı etkileyebilirler. Servis sağlayıcı kısmı ise hayli ilginç bir yerdir. Burada kullanıcıların sitenize girerken hangi internet servis sağlayıcıları kullandığı listesi yer alır. TTnet ADSL yahut Avea, Turkcel ve Vadafone. Son olarak Mobil bölümünde sırasıyla İşletim sistemi, Servis Sağlayıcı ve Ekran Çözünürlüğü kısımlarını göreceksiniz. Burada aynı şekilde istatistik veriler yer alır ve sizlere hassas bilgiler sunulur. raporlama alanında kitleye bakış bu şekilde detaylandırılmış ve her türlü bilgi ve veri sizinle paylaşılmıştır. Bu özellikle SEO tekniklerinin geliştirilmesi adına hayli önemli bir durumdur ve Google tarafından verilen bu hizmet son derece kalite olmakla beraber ne kadar büyük bir şirket olduğunun da kanıtıdır.

WordPress tabanlı sistem kullananlar için birçok site analiz program ve eklentileri olsa da, Google Analytics vazgeçilmezler arasında ilk sırada yer almalıdır. Tıpkı arama motorunun saflığı ve berraklığı gibi, Google’ın tüm servilerine ve hizmetlerine bu durum yansımaktadır. Google Analytics’te anlaşılır ve en basit bir şekilde kullanıcılarına istedikleri bilgiye en kısa yoldan ulaşmak adına tasarlanmış bir ara yüze sahiptir.

Raporlama kısmından sonra Özelleştirme ve Yönetici panelleri bulunur bunlar ise kendi bilgilerinizi ve site yönergelerinizi değiştirmek yahut ayarlamak adına kullanılan alanlardır. Bu alanlarda bir işlem yapmak istediğiniz anda en üstte bu konuyla alakalı videolar bulunmakta ve size yardımcı olmaktadır. Kullanıcılarınız hakkında daha fazla ayrıntı ve bilgiye ulaşmak adına Google, Universal Analytics birimini kullanıcılarına sunarak bu alana geçiş yapmaları adına uyarılarda bulunmaktadır. Nitekim Analytics ile verdiği onlarca bilginin Universal Analytics ile daha da geliştirilmiş olması Google Analytics’i kendine hayran bırakmaya yetecektir. Universal Analytics ise detaylı bir dizi işlemler gerektirmektedir. Bu konuda da Türkçe desteği ile Google yönergeleriyle sizlere her konuda yardımcı olmaktadır.

Google’ın çok zeki olduğunu ve hile yapmadan yoluna devam eden sitelere her daim önem verdiğini unutmamak gereklidir. Özgün içerikli ve anlaşılır şekilde doğru bilgiler ile donatılmış blog yada web sitelerinizi Google’ın fark etmemesi neredeyse imkansızdır. Google hakkında bilinmeyen bir çok çözülmemiş gelişim mevcuttur. Böylesine devasa bir internet devini kandırmayı düşünmek sitenize yada bloglarınıza yapılan kötülük olacaktır. Google botları ve Google örümcekleri yapılan her hareketi gözlemektedir. SEO çalışmalarını doğru yapan ve sitesine ilgi gösteren kullanıcılar Google tarafından emeklerinin karşılığını muhakkak alacaklardır. Google hizmetleri sürekli yenilenmekte ve daha fazla akıllı davranmaktadır. Tüm Google güncellemelerini takip etmek sizi her daim bir adım önde tutacaktır.

Hakkında

Bir Yorum

  1. Google Analytics gibi bir web sitesinin verilerini en iyi şekilde takip eden ve analizi en iyi şekilde sunan bir sistem daha görmedim gerçekten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.