2015 E-Ticaret Siteleri İçin Seo İpuçları

2015 yılında e-ticarete yeni başlayanlar ve var olan sitelerini geliştirmek isteyenler için uygulanabilecek tavsiyeler ve seo önerilerini siz değerli Seo Kriter takipçileri ile paylaşmak istedik. E-ticaret sitelerinizin satışlarından, ziyaretçi oranlarından ve potansiyelinden memnun değilseniz her işe verdiğiniz emek gibi siteniz içinde emek gerekmektedir.

1. 2015 YILI İÇİN E-TİCARET SİTELERİNE TAVSİYELER

2015 yılına özel satışlarınızı arttırabilecek unsurları sizler için derledik.

Ürün Açıklaması

Satışa sunmak için sitenize ürünü ekliyorsunuz fakat ürün hakkında yeterli içeriğin bulunmaması sitenizin ziyaretçi karşısında yetersiz kalmasını sağlayacaktır. Ürün açıklamalarınızın özgün olması sitenizin belki de yüzlerce rakibini sollayarak sıralamalarda daha üst konumlarda yer bulmasını sağlayabilir.

Ürün açıklaması içerisinde giriş alanında ürünün tanıtımını sade, akıcı ve objektif bir dille ziyaretçilere aktarmanız gerekmektedir. İkinci bölümde ise ürünün sağladığı avantajları maddeler halinde sunmanız ziyaretçinin okuma oranlarını arttırabilir. Ürünün teknik özelliklerinin dışında bolca görsel sunmanız ziyaretçinin ürünü daha net olarak görmesini sağlayacaktır. Eğer mümkünse ürün hakkında sorulabilecek soruları önceden tahmin ederek bunlara ürün açıklamasında yer vermenizdir. Her ürün için açıklamalarınız eksiksiz ve kusursuz olmalıdır.

Ürün Videosu

Ürünlerinizin ziyaretçiler tarafından daha iyi tanımlayabilmesi için ürüne ait videolar çekerek bunları youtube üzerinden veya kendi sunucunuz üzerinden yayınlayarak ürün açıklamasına ekleyin. Bir diğer konumuzda bahsedeceğimiz youtube ile satışları arttırmak konusunda da bahsedeceğimiz gibi ürün için hazırlanan video adına ürünün tam ismi ve açıklama kısmına 2 cümle yazmanız gerekmektedir. Şu şekilde google aramalarında  da yer alarak ziyaretçi çekebilirsiniz. Birçok ziyaretçi öncelikle arama yaparak ürün videolarına göz atmaktadır.

Ürün Yorumları

Kuşkusuz ki ürün hakkında yapılan yorumlar karar verme sürecinde kararın belirlenmesindeki en büyük unsurdur. Bu nedenle ürünleriniz hakkında yorumlar yapılmıyorsa bunu kendiniz halletmeniz gerekmektedir. İnternet üzerinde yer alan farklı ip’lerden yorum çalışmaları yaptırarak ürünleriniz hakkında objektif ve olumlu yorumlara sahip olabilirsiniz.

Fiyat Karşılaştırma Siteleri

Fiyat kıyaslama siteleri günlük yüksek oranda ziyaretçi oranına sahip oldukları için ürün başına aldığınız hedef ziyaretçi sayısı da artacaktır. Fiyat karşılaştırma siteleri ülkemizde oldukça fazladır. Bu sitelerde ürün yayınlamak için uyguladığınız fiyat politikasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Öncelikle sitelerde verilen fiyat oranlarına bakarak kendi fiyatlarınızı optimize etmeli ve fiyat karşılaştırma siteleri ile anlaşma sağlamalısınız.

XML Sayesinde Bayilik Vermek

E-ticaret sitenizin alt yapısı XML bayiliği vermeye uygun ise bu fırsatı sakın kaçırmayın. XML bayiliği verdiğiniz firmalar sizin adınıza ürünlerinizi satmak için yarışacaklardır. Bu hususta uygulayacağınız politikası ise minimum kar marjıdır. Bir ürünün gelişim sürecinde en sancılı dönemin satışı olduğunu düşünürsek en büyük kar oranlarını da satan kişinin kazanmasını sağlayın. Sonuçta onların satış için yaptığı çalışmalar sizi yormayacaktır.

Müşterinin Her Aşamada Bilgilendirilmesi

Siteniz üzerinden güvenerek sipariş veren ziyaretçinin ikinci beklentisi ise güven ve bilgilendirmelerdir. Satın alınan ürünün ardından aşağıdaki aşamalarda ziyaretçiye e-mail veya SMS yolu ile bilgilendirme yapmanız kuşkusuz ki güven oranınızı %100’e çıkaracaktır.

 • Siparişiniz tarafımıza ulaşmıştır.
 • Siparişiniz hazırlanıyor.
 • Siparişiniz kargoya verilmiştir.
 • Siparişiniz teslim edilmiştir.

Ürünlerinizden Oluşan Paketler

Ürünleriniz arasında setler oluşturarak o kategorinin ilk sıralarında yer vermeniz ziyaretçi tarafından daha ekonomik fiyatlar olacağından dolayı avantaj olarak düşünmesini sağlar. Özellikle bu tarz paketler içerisinde satmakta zorlandığınız düşük bütçeli ürünleri de rahatlıkla elinizden çıkarabilirsiniz.

Alışveriş Sepet Uzunluğu

Sipariş verme sürecinde en çok vazgeçilen aşama alışveriş için üye olma formları ve istenilen bilgilerden kaynaklanmaktadır. Bu durumda iki farklı çözüm uygulayabilirsiniz. Bunlardan birincisi misafir alışveriş formu oluşturarak sitenize üye olmadan alışveriş yapılması imkanını tanımak. Diğeri ise sipariş formunda sadece sizin için gerekli olabilecek bilgiler kullanmanızdır. İnternetten alışveriş yapan kişilerin %38,4 oranının uzun uzadıya sipariş ve üyelik formlarından dolayı satın almaktan vazgeçtiklerini söylüyor.

Satır İçi Doğrulama

Özellikle üye ve sipariş formlarında yapılan bazı hatalar nedeni ile sayfa yenilendiği takdirde tüm girilen bilgilerin de boşa gitmesi ziyaretçiyi sinirlendiren önemli bir unsurdur. Teknik olarak kullanabileceğiniz “Satır İçi Doğrulama” özelliği sayesinde ziyaretçilerinizin yaptığı hatalardan kaynaklı girdiği bilgilerin sayfa yenilense dahi korunması, satın alma yolunda kararlılığını devam ettirecektir.

Canlı Destek Kullanın

Müşterilerinizin site içerisinde dolaştığı her sayfada aklına cevaplamanız gereken bazı sorular gelebilir. Bu nedenle siteniz genelinde her sayfada Canlı Destek sistemi ile onlara yardımcı olabilir, karar verme sürecinde onları etkileyebilirsiniz.

Sitenizde SSL Sertifikasını Gösterin

İnternet kullanıcılarının yeni yeni bilinçlendiği unsurlardan biri olan SSL Sertifikanıza ait ufak bannerlara sitenizin alt kısmında mutlaka yer verin.

Satın Alırken Tavsiyeler

Ziyaretçilerinize satın alma aşamasında bulunduğu sayfada “Bu ürünü alanlar bunları da satın aldı” tarzında diğer alakalı ürünlerinizi de göstererek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Arama Filtreleri

Ziyaretçiler tam olarak istedikleri kriterlere uygun ürünlerini hızlı bir şekilde görüntülemek ister. Bu nedenle arama veya kategori filtreleri içerisinde o kategoriye uygun kıstaslar oluşturarak onların istedikleri ürünleri daha hızlı listeleyebilirsiniz.

Kategorileri Hiyerarşik Yapıda Oluşturmak

E-ticaret sitenizin oluşum sürecinde veya revize sürecinde kategorilerinizin doğru şekilde sınıflandırılmasını sağlayın. Kategori adlarını belirlerken Google Anahtar Kelime Aracı sayesinde en çok aranan kelimeler ile kategorileri oluşturun.

Facebook Reklamları

Facebook reklamlarını diğer sosyal medya reklam araçlarından ayıran önemli etken hedef kitlenizi tam kriterler belirterek sunabilmenizdir. Bütçeniz dahilinde sadece istediğiniz kriterlere uygun kişilere reklamların gösterilmesi maksimum geri dönüş almanızı da sağlayacaktır.

Özel Günler Gelmeden Harekete Geçin

Özel günler özellikle e-ticaret alanında en iyi değerlendirecek süreçlerdir. Özel günlere maksimum 20 gün kala kampanyalı ürünlerinizi belirlemek ve reklam çalışmalarına başlamanız iyi olacaktır. Reklam yöntemi olarak bu kampanyalarınız için Facebook reklamlarını tercih edebilirsiniz.

Haftalık E-Bülten Hazırlama

Haftalık olarak 1 defa yapabileceğiniz e-bültenler sitenizde hangi ürünlerin nasıl değişimler gösterdiğini sunabileceğiniz bir tekniktir. Özellikle üye sayınız 2000 kişiye ulaştıktan sonra bu kişilerin mail datalarına haftalık olarak bültenler hazırlayıp gönderebilirsiniz.

Twitter İle Satışları Arttırmak

Twitter hesabınız aracılığı ile kitlelere ulaşmak istiyorsanız bu değişiklikler geri dönüş oranlarını arttırmaktadır. Twitter hesabınızda markanız ile ilgili tüm detaylara yer verin. Hesabınız hakkında yapılan tüm eleştiri, soru ve önerilere cevap verin. Kesinlikle cevapsız bırakmayın. Günde minimum 2-3 defa tweet atın. Sık tweet atan kişilerin Twitter’ı daha etkili kullandığı bir gerçektir. Hashtag’leri tweetlerinizde kullanmayı unutmayın.

Tweetlerinizde sadece kendi kampanyalarınızdan, ürünlerinizden bahsetmeyin. Bu hesabınızın sadece reklam amaçlı kullanıldığı hissini yaratacak ve takipçi kaybetmenize neden olacaktır. Gündem ile ilgili önemli konulara da değinin.

Youtube İle Satışları Arttırmak

Video pazarlamanın geri dönüşlerinin mükemmel olmasına rağmen, e-ticaret sitelerinin bu alanda içerik üretememeleri üzücü bir durumdur. Ürünlerinizin videolarını çekmeniz ve bunları Youtube üzerinde yayınlamanız demek ürün görüntülenmesini sağlayan her ziyaretçinin aslında bir alıcı olduğunun da göstergesidir.

Video üretimi konusunda istikrarlı olmanız gerekmektedir. Kanalınız ne kadar profesyonel bir tasarıma sahip olsa da Youtube kullanıcıları genellikle içeriğin doyuruculuğuna bakmaktadır. Haftalık veya 15 günlük periyotlarda içerik paylaşmanız mükemmel bir performans olarak nitelendirilir.

2. 2015 YILI İÇİN E-TİCARET SEO ÖNERİLERİ

Ziyaret Edilen Ürünleri İncelemek

Siteniz üzerinde bazı ürünler daha fazla ziyaretçi çekebilmektedir. Genellikle bu ürünleri Google Analystic aracından rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz. Bu ürünlere ana sayfa vitrin bölümünde yer vermeniz ziyaretçi ile daha kolay şekilde harekete geçmenizi sağlar.

SSL Sertifikası

SSL Sertifikası bir e-ticaret sitesi için günümüzde olmazsa olmazlardandır. Bu nedenle SSL Sertifikası alırken 256 Bit ve üzeri sertifikalar tercih edebilirsiniz. Teknik anlamda bilginiz yok ise Hosting sağlayıcınıza sitenizi göstererek siteniz için en uygun SSL Sertifikasını birlikte belirleyebilirsiniz.

Her Sayfaya Benzersiz Title, Description ve Keywordsler

Her oluşturduğunuz sayfa veya her eklediğiniz ürün sayfasında farklı ürün adı, açıklaması ve etiketleri kullanın. Bu şekilde Google ve diğer arama motorları her sayfanızı farklı değerlendirecektir.

Anahtar Kelimeler İçin Özel Sayfalar

Her hedef kelimeniz için özel bir sayfa oluşturarak buraya yararlı olabilecek içerikler ekleyin. Alt kısmında ise anahtar kelime ile alakalı ürünler listeleyerek bu sayfalardan da satış yapma imkanı bulabilirsiniz.

Görseller ve Site İçin Özel Site Haritası

Görselleriniz üzerinden elde edeceğiniz trafiği düşünerek görseller için özel site haritanızı oluşturarak arama motorlarına bildirin. Siteniz için ayrı bir site haritası da oluşturmayı unutmayın.

Arama Sonuçlarında Farklılık Yaratılması

Google özelliklerinden olan Rich Snippet, Breadcrumbs gibi araçları sitenizde aktif olarak kullanın. Arama sonuçlarında ziyaretçilerin daha fazla dikkatini çekmenizi sağlayacak. Bu şekilde 5. Sırada olduğunuz bir aranmada dahi tıklama oranlarınız fazlası ile artacaktır.

Kategoriler İçin Seo

Sadece ana sayfanız üzerinden kategorilerinize linkler vermeniz yeterli olmayabilir. Ana sayfanız kadar güçlü alt sayfalarınız da olsun istiyorsanız ürün açıklama ve içerik sayfalarından da kategorilerinize “anchor text” kelime üzerinden linkleri text hyperlinks olarak verin.

CSS Sprite, Javascript, ve HTML Optimizasyonu

Sayfalarınızın minimum sürece hızlı şekilde açılması için kod kısmında yapılacak optimizasyonların tam olduğunu kontrol edin. Geç açılan sayfaların neden geç açıldığını e-ticaret alt yapınızı aldığınız firmaya iletin.

Eski Yazılım Çeşitlerinden Kaçınılması

Flash, ajax gibi Google tarafından eski olarak değerlendirilen yazılım çeşitlerine kesinlikle siteniz içerisinde yer vermeyin. Bu hem arama motoru botları tarafından sağlıklı şekilde sitenizin taranmamasına hem de arama motoru uyumsuzluğuna neden olacaktır.

Özel Kategoriler Oluşturun

Bir ürün araştırmasına girdiğimizde bu ürüne ait modellerin hangilerinin en çok satanlardan olduğu, hangilerinin tavsiye edilenler veya kampanyada olduğunu sunabileceğiniz özel kategoriler oluşturun. Bunları ana sayfada şu şekilde verebilirsiniz.

Seo Dostu Url

E-ticaret alt yapınızı seçerken mutlaka dikkat edeceğiniz unsurlardan biri arama motorları ile uyumlu link yapısının bulunmasıdır. Arama motoru dostu url olarak da bilinen bu url yapısı sitenizin arama sonuçlarında çıkması için oldukça etkilidir.

Sitenize İngilizce Dili Ekleyin

2. Bir dil olarak yayın yapabilmesi için sitenizin dil seçenekleri arasında mutlaka İngilizce seçeneği de yer almalıdır. Genellikle site alt yapılarının İngilizce dilinde olması bu seçeneğin e-ticaret sistemleri sağlayan firmalar tarafından işini kolaylaştıracaktır.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya’nın E-Ticaret Sitelerine Etkileri

Sosyal medya birimleri, günümüzde internet kullanıcılarının vazgeçilmez birimlerinden bir tanesi durumuna geldi. Fotoğrafların, video’ların ve …

5 Yorumlar

 1. Çift taraflı bant imalatı

  Merhaba. E-Ticaret sitemizde bahsettiklerinizi mutlaka uygulayacağım. Çok teşekkür ederim yazı için. Yanlız buradaki maddelerden SSL sertifikası konusunda pek bilgim yok. Bu konu hakkında nasıl yardımcı olursunuz bana.

 2. Gerçekten çok başarılı bir makale. Bilmediğim birçok püf noktasını öğrendim sayenizde. Ben e-ticaret siteme ürünlerin altına yapım yaptırıyorum bunun seo açısından faydası varmıdır.

 3. Faydalı bir yazı olmuş, elinize sağlık. site dışı seo için önerilerinizi de okumak isteriz

 4. böcek ilaçlama

  Henüz bir e-ticaret sitemiz yok ama yakın zamanda böcek ilaçlama için e-ticaret sitesi açmayı düşünüyoruz. Yazıda bahsettiğiniz seo ipuçlarını not aldık. Bizim için çok önemli olan bu konudaki yazınız için teşekkürler.

 5. Aksesuar Odası

  Çok faydalı yazı, teşekkürler. Bir çoğunu uyguluyorum. Google da sıralamamda çok fazla dalgalanma oluyor. Aslında olması gereken buymuş ama insanın morali bozuluyor 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.