Tanıtım Yazısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

tanitim-yazisi-sitesiÖncelikle 2015 yılının yeni bir yıl ve yeni fırsatlar doğuracağının temennisi içerisindeyiz. Önceleri böyle bir kriter yokken artık tanıtım yazısı satın aldığınız yerlerin detaylı incelemeniz gerekmektedir. Unutmayın artık Google daha da akıllı. Dilerseniz A’dan Z’ye tanıtım yazısı alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda incelemelerde bulunalım. İncelemelerde İçeriden Bakış ve Verisel Bakış olarak iki farklı gruba ayıracağız.

İçeriden Bakış

Çoğu tanıtım yazısı satışı yapan site sadece bu amaca hizmet etmesi için kurulmuş link çıkışları ile doldurulmuş yapıdadır. Özellikle bu tarz sitelerden uzak durmanız gerekmektedir. İçeriden bakış kavramında siteyi bir ziyaretçi gibi incelemeniz gerekmektedir.

– Site tasarımı sorunsuz ve şık mı?
– İçerik bakımından zengin mi?
– Site güncel tutuluyor mu?
– Site içi optimizasyon yapılmış mı?

Özetle site ile gerçekten ilgileniliyor mu? Yoksa tanıtım yazısı satacak kadar mı bir kaliteye sahip öncelikle bunu tespit etmeniz gerekmektedir. Sitenin ziyaretçi odaklı mı yoksa arama motorları odaklı mı hizmet verdiğini anlamak içinse bir iki içeriğe göz atmanız yeterli olacaktır.

İçerik kalitesinin yüksek ve uzunluğunun ise 200+ kelimelerden oluştuğuna dikkat edin.

Verisel Bakış

Verisel anlamda sitenin kontrol edeceği birçok faktör yer almaktadır. Bunlara değinelim.

PR: PR 2 ve üzeri olması gerekmektedir.

Trustrank: Trustrank değerlerinin 2.000 ve üzeri olması büyük avantaj sağlar.

Domain Yaşı: Domain yaşı tanıtım yazısı konusunda önemli bir unsurdur. Mümkünse 2 yıl ve daha öncesinde kayıt edilmiş olması gerekmektedir.

Sayfa İndexi: Sitenin Google dizininde yer alan sayfa sayısının 3.000 ve üzeri olması gerekmektedir.

Link Çıkışı: Sitenin link çıkış sayısı ne kadar düşükse alacağınız fayda o kadar büyüktür. Bu nedenle ilk link çıkışları olan sitelerden tanıtım yazısı almaya çalışın.

Ahrefs Domain Rank: Ahrefs.com üzerinden sorgulayacağınız tanıtım yazısı alacağınız sitenin Ahrefs domain rank oranının 20 ve üzeri olmasına dikkat edin.

Sosyal Medya Hesapları: Tanıtım yazısı alacağınız sitenin sosyal medya hesaplarının da aktif olarak kullanılması ve sabit takipçilere sahip olması işinize yarayacak önemli bir unsurdur.

Dofollow: Tanıtım yazısı satın alırken link çıkışlarının dofollow özellikte olmasına dikkat edin. Nofollow backlinklerin etkileri dofollow’lara oranla kat ve kat daha düşüktür.

Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalıdır?

Yayınlatacağınız tanıtım yazısının tamamen reklam kokan bir metinden oluşması yerine ziyaretçinin işine yarar bir bilgi şeklinde informatik olması daha çok fayda sağlar.

Bilgi verici bir konuda yazdığınız tanıtım yazısı içerisine bir defa anahtar kelimenizi geçirmeniz, bir defa da site linkini yazı sonunda geçirmeniz yeterli olacaktır.

Tanıtım yazısında kelime sayısını kısıtlı tutmayın. Konu nerede bitiyorsa orada sonlandırın. Minimum 300 kelimeden oluşan ve alt başlıklara sahip olmasını sağlayın.

Yazı içerisinde her 3-4 satırda bir boşluk bırakın bu içeriğinizi daha okunabilir hale getirecektir.

Tanıtım yazısı içerisinde anahtar kelimelerinizi kalın, yapmanızın yanı sıra italik, altı çizili özelliklerini de kullanabilirsiniz.

Yazı içerisinde anahtar kelime varyasyonlarınıza da yer vermeniz içeriğinizin tam olarak hangi konular ile alakalı olduğunu gösterecektir.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

8 Yorumlar

 1. Hocam, gerçekten güzel bir yazı olmuş.Peki aldığımız tanıtım yazılarının etkilerini ne zaman görebiliriz ?

  • Teşekkür ederim. Alınan yazıların etki süresi tanıtım aldığınız siteye göre değişmektedir. Sitenin güncelliği, index hızı gibi etkenler burada önemli rol oynamaktadır.

 2. Bu siteden alacağımız backlinkler nasıl peki önemli olan konulardan biride bu 🙂

 3. Faydalı bilgiler işin teşekkür ederim. Aldığımız makaleleri sitemize ne kadar aralıkla girmeliyiz. Makalenin kısa ve fazla olmasımı az ve uzun olmasımı daha etkilidir.

 4. siz bilirkişi olarak milleti bu şekilde bilgilendirmeniz çok takdire değer

 5. apandisit belirtileri

  Teşekkür ederiz bu güzel bilgiler için,bundan sonra dikkat edelim.

 6. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Son günlerde başıma gelen bir olayda ucuz etin yahnisinin yenmeyeceğini bir kez daha kanıtladı. Türkiye’nin önde gelen haber sitelerinden çok ucuza yazı satanlar var. Bunlara kesinlikle rağbet etmeyin, kanmayın. Tamam yazınızı gerçekten yayınlıyorlar ama nasıl. A sitesinde çalışan bir editör tanıtım yazısı satıyor, yazıyı da kendisi girdiği için çok uygun fiyata satarak yazıyı geçmiş tarihli giriyor. Geçmiş tarihli girilen yazı sitenin yöneticilerinin gözünden kaçıyor doğal olarak ve tabi editörde paranın tamamını cebe attığı için böylesine ucuza satabiliyor. Geçmiş tarihli girilen yazının size hiç bir faydası olmuyor, para çöpe gitmiş oluyor. Tanıtım yazılarınızı bir aracı kişiden alıyorsanız çok dikkatli olun.

 7. Makale alırken bunlara dikkat edeceğim çünkü gerçekten boşa para harcamamızı sağlayan yöntemlerden bahsediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.