Mobil seo nedir

Mobil uygulamalar ve mobil uyumlu internet sitelerinin ön plana çıkarılması ile beraber insanlar Google aramaları üzerinde üst sıralarda yer alan web sitelerine giriş yapmayı tercih etmektedir.

Mobil seo ile genel seo arasında birçok benzer ilkeler yer almaktadır. Mobil cihazlar arasında günümüzde en çok tercih edilen son teknoloji ürünlerdir. Bu ürünlerin ekran boyutları, kullanmakta oldukları işletim sistemleri, internet sitelerine hızlı bir şekilde giriş yapılmasını sağlamak, internet sitesinde fazla vakit geçirmeyi sağlamak internet sitenizin arama motorlarında yükselmesini birincil etken olarak sağlamaktadır.

Arama motorlarında en önemli etkenler arasında yer alan içerik, sosyal medya yayınları, kullanıcıların internet sitesi ile ilgili deneyimleri (tekrar giriş yapması, internet sitesinde vakit geçirmesi, internet sitesi için paylaşımlarda bulunması) önemlidir. İnternet sitesinin alt yapısı, mobil cihazlar ile uyumlu olup olmaması mobil seo açısından ve genel seo açısından en önemli ortak bileşenler arasında yer almaktadır.

Mobil Seo Nedir Nasıl Yapılır

Mobil seo nasıl yapılır?

Mobil cihazlardan yapılan girişler için seo uygulamalarında en temel bileşenin internet sitesinin mobil uyumlu bir hale getirilmesini sağlamak mümkün olacaktır. Mobil cihazlar ile giriş yapıldığında flash kullanımının yok edilmesini sağlamakta fayda olacaktır. Site içeriğinde yer alan sayfaların tamamında pop-up bağlantıların kaldırılmasını sağlamak mobil cihazlar için çok daha iyi sonuçlar elde edilmesinde önemli bir etkendir.

Mobil versiyon

Kullanıcıların mobil sayfalara yönlendirme işlemlerini doğru bir şekilde yapmanız durumunda herhangi bir şekilde sorun olmayacaktır. Aynı şekilde mobil cihazlar üzerinden yapılmayan girişlerde otomatik olarak desktop yönlendirme yapmakta fayda olacaktır. Çift yönlü yönlendirmeler her zaman için insanların beklentilerini iyi bir şekilde karşılayacak ve tam olarak uyumlu tasarımların faydalı sonuçlar verdiği görülecektir.

Responsive tasarımların mobil seo için faydaları nelerdir?

Responsive temaların tercih edilmesi ile beraber web sayfanıza gelen ziyaretçiler otomatik olarak algılanmakta ve mobil cihaz ile giriş sağlanmış ise ekran boyutu için duyarlı bir yapı oluşturulmaktadır. Cihazınız için en uygun olan tasarım ile karşılaşmanın mümkün olduğunu Responsive tasarımlar ile görmek mümkün olacaktır. Mobil görünüm için uygun olmayan internet siteleri Google ve diğer arama motorları için sıralamada yükselmekte yeni algoritmalarla beraber önemli sorunlar yaşayabilmektedir.

Google mobil güncelleme ile neleri değiştirdi?

Google arama sonuçlarında mobil uyumlu web sayfalarına önem vermesini 21 Nisan 2015 günü reel anlamda öne çıkarmıştır. Bu durum ile ilgili olarak elde edilen verilerin iyi bir şekilde işlenmesi sağlanmış, mobil uyumlu olan tasarımların çok daha rahat bir şekilde üst sıralara çıkabiliyor olduğu gözlenmiştir. Mobil uyumlu olan web sayfaları için deep link uygulamaları ile beraber içerik sayfalarının sisteme dâhil olması sağlanmış oldu.

“Deep link: WWW World Wide Web için derin bağlantı anlamına gelmekte olan bir web sayfasına yönlendirme linki olarak görülmektedir. Bu link yapısında http://xxx.com/sayfa/konu.html olarak değil de htt://xx.com linkine tıklanması durumunda ilgili sayfaya yönlendirme yapmasıdır.”

Sayfa yükleme hızının seo için önemi nedir?

İyi bir seo çalışmasının temelinde hızlı ve her an için online olan bir sunucu temeli baz alınmalıdır. Web sayfanız için ne kadar hızlı sonuçlar elde edilirse kullanıcı o kadar kısa süre içinde aradığına erişim sağlayabilecektir.Hız ile ilgili algoritmalarda 2000 farklı Google araması ele alınarak bir değerlendirme yapılmış oldu. bu algoritma üzerinde insanlar kelime bazlı olarak toplamda 100 bin internet sitesi üzerinde yapılan araştırma ile beraber sayfa yükleme hızının İlk giriş hızını etkilediğini, toplam görsel içerik ve yazı oranını etkilediğini, sunucu kalitesini etkilediğini, content distribution network (CDN) kullanımını etkilediğini göstermekteydi. Dolayısı ile iyi bir sunucu, seo algoritmasında önemli bir konuma sahip olduğunu kullanıcılara göstermiş oldu.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

3 Yorumlar

  1. Mobil SEO günümüzde gerçektende çok önemli bir konuma geldi. Özellikle mobil cihazların ortaya çıkması ile birlikte web sayfalarınında bu cihazlara uyumlu bir şekilde çalışması bizim için büyük önem taşıyor. Responsive olarak tabir edilen mobil destekli web siteleri Seo’nun önemli kriterlerinden bir tanesi durumuna gelmiş bulunuyor.

  2. Artık mobil siteler google tarafından da ödüllendirilmekte sıralama anlamında. Mobil uyumlu olan sitelerin aramalarda rakiplerine göre daha ön planda gösterilmekte. Bunu öğrendik ama bir tülü sitemizi mobil versiyona dönüştüremedik. Teşekkürler bilgilendirme için.

  3. Bence artık her şeyin başı mobil. Her geçen gün daha da artıyor kullanıcı sayısı. Güzel bilgi sağolun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.