Google RankBrain Algoritması

Arama motorları arasında liderliği hiçbir zaman kaptırmayan Google, yaptığı her değişiklikle milyonlarca insanın seçimlerini etkilemektedir. Günlük 3 milyarın üzerinde arama Google üzerinden yapılırken, bu devasa şirketin bir sıralama yapması gerekmektedir. Google’ın hangi algoritmalardan yararlandığı hakkında kesin bir bilgi yok; iç içe geçmiş yüzlerce, hatta binlerce algoritmanın birbiri ile bağlantısından sonra arama sonuçları listeleniyor ve kullanıcılar bu çerçevede işlemlerini yapıyorlar.

Google’ın ciddi bir pazar payı mevcut. Öyle ki Yahoo daha iyi bir kazanım elde etmek adına Google ile anlaşma sağladı. 2018 yılına kadar sürecek bu anlaşma ile artık Yahoo’nun arama sonuçları ve reklamları Google’a emanet edildi. Google birçok kurum ile işbirliği yapıyor; çünkü altyapısı sağlam. Yeniliğe büyük önem veren Google, algoritmalarına bir yenisini daha ekleyerek, kullanıcılara en uygun hizmeti vermeyi amaçladığını duyurdu.

Ekonomi kanalı Bloomberg aracılığıyla, Google’ın yeni algoritması RankBrain duyuruldu. Greg Corrado RankBrain için Google’ın en önemli 3. Sinyali (kriteri) olduğu açıklamasını yaptı. 2015 yılının başlarından itibaren özellikle ABD gibi büyük ülkelerde uygulamaya sokulan RankBrain algoritması, günlük yapılan tüm sorguların %15’i gibi ciddi bir boyuta el atıyor. Bu rakamlar bize şunu söylüyor: Google yeni algoritmasına çok güveniyor.

RankBrain Algoritması Nedir?

Google kendisini sürekli geliştiriyor. Bu yenileme çalışmalarındaki asıl amaç tabi ki daha iyi arama sonuçlarının edinilmesidir. Kimse elma ararken armut bulmak istemiyor artık. Google da bu talebi karşılamak için daima ileriye dönük atılımlar içine giriyor. Yeni algoritma, Google’ın diğer algoritmalarından ayrı bir konumda değerlendirilemez. RankBrain için sistemin bir parçasıdır diyebiliriz; ancak yeni sistem budur diyemeyiz. Bununla birlikte arama sonuçlarını büyük oranda değiştirdiği bilinen bu algoritmanın, birçok ticari siteyi de etkileyeceği açıktır. Özellikle 2000’li yılların başlarında kullanılan meta keywords artık etkisini yitirdi. Sitenin anahtar kelimelerle bezenmiş yüzlerce makale içermesi, o siteyi Google sıralamasında üst sıralara taşıyacağı anlamına gelmiyor. Google özellikle özgün ve kaliteli içeriklere ulaşılması için her geçen gün yeni bir algoritmayı sistemine dahil ediyor ve büyük çark bu devinimle işliyor.

RankBrain, Google’ın duyurduğu son algoritma. Kullanılan tüm algoritmalar elbette ki duyurulmuyor; sistemin manipüle edilmesinin önüne geçmek adına gizlilik politikası esas alınıyor. RankBrain hakkında elde var olan somut bilgilerin dışında, geriye kalanlar zaman içinde ortaya çıkacaktır. Google Panda ve Google Penguin gibi sıralama ölçütlerinin yanında artık RankBrain de güçlü bir konuma ulaştı. Ancak belirtildiği gibi, Google’ın kriterleri hayli fazla. En basit ifadeyle söylemek gerekirse; RankBrain Google’ın yapay zekasıdır. İnsan gibi düşünme esasına dayanan bu algoritmada, amaç her zamanki gibi en iyi bulguyu elde etmek.

Google RankBrain için beklentiler oldukça yüksek. Bu algoritma makine öğreniminden çok daha öteye geçmek üzere tasarlandı. Google mühendislerini bile hayrete düşüreceği iddia edilen algoritma, zaman içinde kendi kendini geliştirecek ve adeta canlı bir organizma haline dönüşecek. Google’ın ısrarla üstünde durduğu kriter olan spam olayı, bu algoritma ile belki de tarih olacak; artık kendini tekrar eden türdeş siteler hiçbir zaman üst sıralara yükselemeyecek. RankBrain sayesinde insanlar birkaç tıklama sonrasında aradığını bulabilecek; ancak bu durumun ticari kaygıyı da doğuracağı muhakkaktır. Halihazırda kullanılan sistemeetki eden yeni algoritma ile web sitesi sahiplerinin daha detaycı olmaları gerekiyor. Google’da öne çıkmak için bilinen yöntemlerin doğru kullanılmasıyla bu sistemin içinde yer almak mümkündür; daha akıllı bir algoritma ise işleri daha da zorlaştırmaktadır. Ancak burada yine belirtmekte fayda var: yeni algoritma önceki Seo optimizasyonunu tamamen saf dışı bırakmıyor; o yapıya bağlı kalmakla birlikte daha iyi bir analiz yapıyor.

RankBrain Nasıl Çalışacak?

Hayal gücünüzü zorlayın ve bir makinenin insan gibi düşünebildiğini varsayın. İşte Google mühendislerinin yapmak istedikleri şey de tam olarak bu: insanların neyi aradıklarını tahmin ederek onlar gibi düşünebilen, empati gücü yüksek bir yapay zeka meydana getirdiler. Yani siz yanlış bir arama yaptığınızda Google size doğrusunu sunacak. Bu işlemi nispeten gerçekleştiriyordu elbette; ‘Bunu mu demek istediniz?’ ifadesine tanık olmuşsunuzdur. Ancak RankBrain bundan daha fazlasını elde edebilmek üzere sisteme dahil edildi. Yeni algoritmanın şimdilik büyük değişikler meydana getirdiğini söylemek güç; ancak algoritma verileri toplayıp zaman içinde kendi kendine geliştiği için önümüzdeki günlerde etkisini geniş çaplı hissettirecektir. Google’da sesli arama yapıldığında sonuç çıkıyorsa, benzer şekilde Google size sesli olarak cevap verebilir. Yapay zekasıyla bilimkurgu filmlerini andıran yeni RankBrain yabancı dillerin çevirisini de daha mantıklı bir şekilde yapabilir. Bu konuda zaten büyük bir başarı var; örneğin Google’a Apple yazdığınızda karşınıza elma çıkmıyor. Yeni algoritma ile google sinyalleri en iyi şekilde optimize edilerek kullanıcıların aradığını kesin olarak bulması amaçlanıyor. Bu algoritma zaman içinde varlığını hissettirecek, çünkü insanların sorgulamalarını anlamak, değerlendirmek ve matematiksel bir dile çevirmek zaman isteyen bir süreçtir. Veri madenciliğinin konusunu da oluşturan bu sistemde, insan gibi düşünüp doğru tahmini sunma prensibi işlem görecek. Google çalışanlarından Greg Corrado, yaptığı açıklamada iddialı da bir ifadeye yer veriyor ve RankBrain’in kapatılmasının Wikipedia’nın yarısını kaybetmekle eşdeğer olduğunu söylüyor. Google’ın yeni algoritmasına güvendiği bariz bir şekilde ortada, ancak (beklenildiği üzere) algoritmanın tam olarak nasıl çalışacağı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ayrıntılı bilginin paylaşılmamasını da yerinde bir karar olarak değerlendirebiliriz.

RankBrain Algoritmasının En Dikkat Çeken Özelliği Nedir?

Bu konuda baz aldığımız nokta Bloomberg’in sunduğu veriler. Bu bilgilere göre RankBrain yüzlerce sinyal arasından en önemli üçüncü sinyaldir. Yani bu demek oluyor ki sıralamanın belirlenmesinde yeni algoritmanın çok büyük bir etkisi var. Google’ın ana sinyali olarak bilinen tahmini 200 sinyalin herhangi bir tanesi bile arama sonuçlarında çıkan sıralamayı değiştirilebilmektedir. Her şeyin adeta pamuk ipliğine bağlı olduğu sinyal bilinmezliği arasında ilk üçte yer alan RankBrain’in üstünlüğü tartışılamaz. Yeni algoritma internet dünyasında iş yapan herkesin kararlarını değiştirebilecek güce sahip.

Google’ın ana sinyallerinin yanı sıra alt sinyalleri de bulunmaktadır. Bir örnek vermek gerekirse; site içindeki bir makalede yer alan kırmızı renkli kelime sinyaldir. Bu makalenin başlığı da bir sinyaldir. Önemsiz midir? Hayır, tabi ki değildir. Google’ın nasıl bir sıralama ölçütü kullandığı hakkında kesin bir bilgi yok; tahminler ve varsayımlar üzerinden yola çıkarak en iyi sonuç elde edilmeye çalışılıyor. Nitekim doğru danışmanlık ile başarılı da olunuyor. RankBrain’in en önemli 3. sinyal olduğu bilgisi kesin olduğuna göre diğer iki önemli sinyalin hangisi olduğu hakkında kafa yorulabilir. Diğer iki önemli sinyal için tahminden öte bir değerlendirme yapmak bilgi kirliliğine neden olacaktır. Ancak backlink (özellikle sürekli backlink) ve doğru yerleştirilen kelimelerin önemli sinyallerden diğer ikisi olduğu hakkında çeşitli fikirler yer almaktadır. Google çalışma prensibini açıklamadığı için tahminlerin geçerliliğini bilemiyoruz.

RankBrain ile Benzerlik Gösteren Algoritmalar

Anlatılanlardan sonra kafanızda şöyle bir soru işareti çıkabilir: Google benzer özellikleri zaten kullanmıyor mu? Bu sorunun en güzel yanıtı, RankBrain’in yardımcı rolünde olduğunun bilinmesinden geçer. 2012 yılında kullanılmaya başlayan The Knowledge Graph ile Google tahmin etme yetisine kavuşmuştu. Basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, siz ‘şarj cihazı’ yazdığınızda bu ürünle ilgili doğru sıralama yapılırken, aynı zamanda ‘telefon kılıfı’ ve ‘Batarya’ gibi türdeş ürünler de görüntülenebiliyor. Bu Google’ın attığı dev adımların neticesinde oluşan bir gelişmedir ve sürekliliği kesindir. Benzer şekilde siz ‘İstanbul’ yazdığınızda İstanbul ile kastettiğiniz tahminler sıralanıyordu; halen de öyle. İstanbul’un yüz ölçümünden, gezilecek yerlere; namaz vakitlerinden yaklaşan konserlere kadar detaylı bir sunum ilk sayfada yer alıyor. Büyük bir gelişme olarak değerlendirilen bu atılımdan 3 yıl sonra RankBrain ile The Knowledge Graph’ın açıkları kapatılmak istenmektedir. Özellikle kompleks (uzun, detaylı) cümlelerde, asıl sorgulanan şey ile bulunan arasında uyuşmazlıklar yaşanmaktadır. Google’da ‘emlak satışında kime güvenebiliriz’ sorgusu yaptığınızda karşınıza emlak ile alakalı içerikler gelecektir; ancak asıl sorunuzun cevabını net olarak bulamayacaksınız. İşte RankBrain bu noktada sisteme yardımcı olacaktır; çok kelimeli aramalarda mantık ilişkisini kuracak ve alakasız içerikler filtreye takılacak.

RankBrain ile benzerliği dikkate çarpan bir algoritma da Bing arama motorunun kullandığı algoritmadır. RankNet ile RankBrain arasında kıyaslama yapılmak istenmesi, iki algoritmanın da iyi sonuçlar vermedeki potansiyelinden kaynaklanmaktadır. Microsoft RankNet’in işleyişi hakkında bilgi paylaşımı yapmasa da algoritmanın verimli olduğu test edilebilmektedir. İlerleyen günlerde etkisini bariz olarak hissedeceğimiz RankBrain için böylesi bir kıyaslama yapmaktan kaçınmak gerekiyor. Her iki algoritma için elde edilen bilgiler oldukça yetersiz seviyede çünkü. Kıyaslama için kesin bilgilere ihtiyacımız var.

RankBrain Beklenen Verimi Gösterebilecek Mi?

Yapay zeka prensibine göre çalışan algoritmanın henüz ciddi bir etkisi yok. Ancak zamanla piyasayı dalgalandıracağına dair görüş birliği de sağlanmış durumda. En önemli 3 sinyalden biri olması, insan gibi düşünebilme esasına dayandırılması ve Google mühendisleri tarafından övülmesi RankBrain’ı öne çıkarıyor. Sayfaların içeriğini anlama konusunda üstün olduğu bilinen RankBrain, tam olarak nasıl çalıştığı bilinmese de beklenen verimi göstereceğinden eminiz. Mevcut sistemin en önemli yardımcısı ve yapıtaşı olması sebebiyle, sıralamada yükselmek isteyenler için önemli bir konu teşkil etmesi gerekiyor. Daha zeki bir Google bekleyen 21.yy insanlarının talepleri, RankBrain ile gerçeğe dönüşebilir.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Blogger’lar için SEO yöntemleri

Blogger’lar için SEO yöntemleri

SEO Blog yazarları için de önemli bir terimdir. Bu her blog sahibinin amaçladığı gibi, daha …

13 Yorumlar

 1. Ciddi manada bu konu üzerine düşüyorum ve güzel bir makale olmuş.

 2. Artık işler çok değişti eskisi gibi değil. Eskiden back link al, düzenli içerik ekle bitiyodu olay. Şimdi iç optimizasyon ayrı dış optimizasyon ayrı, bide link yönetimi sosyal medya falan her şey birbirine girdi. Sadece site yapmak yetmiyo bide optimizasyon yapmak gerekiyo artık. Analizler algoritmalar falan filan..

 3. google ın yeni algoritması hakkında okuduğum en ayrıntılı makale emeklerinize sağlık

 4. Her şeyden önce özgün ve kaliteli içerik, ziyaretçi odaklı içerik ile alakalı bir durum sanırım. Gerçi halen spam yaparak hiç haketmedikleri yerde olan bir çok site var.

 5. çok faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler.

 6. çok işime yaradı teşekkürler.

 7. Mustafa Pekersoy

  Çok güzel bir gelişme bence. İnşallah Türkiye’ de de bir an evvel hayata geçer. Bizde artık arama yaptığımızda saçma sapan alakasız sitelerle karşılaşmayız. Teşekkürler.

 8. Valla ha bire algoritma geliştirip duruyor google. Eleman boş durmasın diye kapının önünü temizleten patron gibi mühendisler boş durmasın diye algoritma geliştirtiyo sanırım 🙂

 9. Artık yetişemiyoruz algoritmalara. Ama şunu anladım ki en özgün içerik, sağlam ve pr yüksek backlinkler ve site kodlaması… bunları yapın algoritmalar hikaye…

 10. ayetel kürsi

  google kafayı yemiş eski siteleri kalitesiz içerik yayınlasada ilk sıralara çekiyor yeni çıkan site ne kadar yırtınsada sesini zorla duyuruyor zorla sıralamada yer edinebiliyor. buda googlenin tıpkı gelişmekte olan ülke politikasının ters tepmesi gibi oluyor zengin daha zengin oluyor fakir yerinde sekiyor. yazık google yazık

 11. Bu algoritma devreye girdiği günden beri google aramalarında muazzam değişiklikler oluyor. Google sürekli daha iyisini yapabilmek için gelişiyor ancak, webmasterlar sürekli ona ayak uydurma gayretinden dolayı hatalar yanlışlar içerisine giriyor. Bence google’nin algoritmalarını özellikle webmasterlara daha fazla anlatması gerekiyor. Onca emek, yatırım boşa gidiyor sonuçları kötü oluyor.

 12. istanbullu nakliyat

  Google’ı artık anlayamayacak duruma geldim. Ne yapıyor ne ediyor bilmiyorum ama sıralamalar kötü olarak etkileniyor. Yazınız gayet açıklayıcı olmuş, bakalım daha ne gelişmeler olacak.

 13. Oturma izni Başvurusu

  Google sürekli algoritmalar geliştiriyor web site sahiplerinin yeni algoritmalara uyumlu tasarımlar ve düzenlemeler yapması zorunluluk gibi duruyor. Biz oturma izni olarak bu konuya her geçen gün daha titiz bir şekilde önem vermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.