Blogger’lar için SEO yöntemleri

SEO Blog yazarları için de önemli bir terimdir. Bu her blog sahibinin amaçladığı gibi, daha fazla okuyucuya ulaşma yöntemleri olarak da bilinir. Gerçekten de kimi bloglar kaliteli bir içerik barındırdığı halde, önemli seo kriterlerini yerine getirmediğinden dolayı, hakettikleri kadar ilgi görmemektedirler. Bu nedenle kişi blog yazarlığını ister ticari isterse de hobi olarak yapıyor olsun, kendisine olan yazma inancı ve isteğini kazanabilmek için her daim okuyucuların desteğine ihtiyaç duyar. Peki okuyucu desteği ve yeni okuyucular nasıl kazanılır? İşte cevabına değineceğimiz soru da bu ve okuyucu desteği almak ile yeni okuyucu kazanmak arasında bir fark olduğuna, yazımızda öncelikli olarak yeni okuyucu nasıl kazanılır? sorusunu irdeleyerek, daha sonrasında okuyucu desteği nasıl kazanılır? sorusunun cevabını ele alacağız.

Blogger’lar için SEO yöntemleri

Yazı içerisinde daha fazla okuyucu kazanmak ve okuyucu desteği ile ilgili belirteceğimiz içerik geliştirme yöntemleri her ne kadar özellikle Blogger kullananları hedef alan yöntemler olsa da; diğer bloglama sistemlerini kullananlar için de son derece uygulanabilir ve işe yarar yöntemler olmaktadır. Burada Google arama motorunun, blog yada siteler arasında herhangi bir şekilde ayrım yapmadığını göz önünde bulundurmalıyız. Diğer bir ifade ile neredeyse tüm web masterların dile getirdiği ‘’içerik kraldır’’ değimi ile de bakış açımızı biraz daha içerik odaklı olarak değiştirebiliriz. Bir e-ticaret yada bir forum türü site için yapılabilecek SEO odaklı içerik geliştirme yöntemleri kısıtlı olsa da; blog için oldukça fazladır. Burada ise sadece bir blogger açısından; arama sonuçlarında nasıl üst sıralara çıkılır? sorusunun cevabını vereceğiz.

Arama motorunda üst sıralara çıkmak, hiç kuşkusuz ki pek çok web site sahiplerinin temel amaçlarından birisidir. Bloggerlar açısından ise bu amacın sağlanmasında uygulanabilecek farklı kriterler bulunmaktadır. Yazımıza bir blogun nasıl fazla okuyucu kazanabilir sorusuna cevap arayarak, bu cevap doğrultusunda; bloggerlar için en önemli seo kriterlerini sıralandırarak devam ediyoruz.

Blogger yeni okuyucular nasıl kazanılır?

Elbette ki tüm web sitelerinde olduğu gibi Bloglar açısından da SEO geliştirmelerinin, yeni okuyuculara ulaşmakta büyük bir etkisi bulunuyor. Burada yeni okuyucu kazanmada en önemli etken olarak arama motorları olduğunu söyleyebiliriz. Bilirsiniz ki pek çok okuyucu blogunuza yine arama motorları üzerinden gelir. Bu nedenle özellikle arama motoru devi olan Google için uyumlu bir blog içeriği sayesinde daha fazla okuyucuya da kolay bir şekilde ulaşabilmeniz mümkün. Bunun için ne tür bir içerik üretmeniz gerektiğine dair temel etkenleri sıralayalım:

 • İçeriğinizi uzun tutun

Elbette ki yazdığınız konu hakkında çok fazla detay girecek kadar bir isteğiniz yada bilginiz olmayabilir ancak bunu yapabilmek için daha fazla detaycı olabilirsiniz. Burada biraz da okuyucu açısından içeriğinize bakmak gerekir. İçeriğin fazla uzun ve gereksiz ayrıntılarla yazılmış olması kimi zaman okuyucuyu boğabilir. İçeriğin türü bir eğitim ise veya belli bir konuda insanların bilgilenmesini, bilinçlenmesini amaçlıyorsa; uzun ve detaycı bir anlatım tarzı daha yararlı olacaktır. Sözün özü ise uzun içerik demek daha fazla kelimenin yazı içerisinde geçmesidir ancak bu alakasız kelimelerin geçmesi anlamına da gelmez. Burada konu başlığı ile doğru orantılı bir içeriğin yazılması gerektiğinin önemli olduğunu bilmeliyiz.

 • İçeriklerinizde görsel kullanın

Görsel kullanımı hiç şüphesiz ki sizlere daha çok hit getirecektir. Bunun nedeni ise görsel bulunan yazıların hem daha estetik durması hem de söz konusu içerik ile uyumlu bir görsel ile yazının zenginleştirilmesi sağlanmış olur. Burada ayrıca görsel arama motorlarından da hit geleceğini göz önünde bulundurmalıyız. Peki görsel seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Yazı için kullanacağımız görselin, yazının başlığı ve içeriği ile uyumlu olması gerektiğine dikkat etmeliyiz ki en önemli kriter de bu dur.

 • Anahtar kelimeleri unutmayın!

Anahtar kelimeler, arama motoru üzerinden sitenizi bulacak olan kullanıcılar açısından son derece önemlidir. Bu nedenle anahtar kelimeleri fazlaca abartmadan, yazının uzunluğuna göre, kullanmalıyız. Burada çok fazla abartılarak kullanılan anahtar kelimelerin, arama motorları algoritması tarafından spam olarak algılanabileceğini ve dolayısıyla sitenizin arka planda kalmasına neden olabileceğini unutmayınız. Burada dikkat edilmesi ve göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli nokta ise anahtar kelime kullanımının hem içerik hem de içerik başlığında gerçekleştirilmesi gerektiğidir.

 • Dikkat çekici başlıklar

Dikkat çekici başlıklar her zaman işe yarar ancak sırf tıklanma alabilmek adına içeriğiniz ile alakası olmayan yada abartılmış başlıklar kullanmayın! Bu kullanıcıların size olumsuz tepki göstermesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle sadece içeriğiniz için en uygun bir dikkat çekici nitelikte başlık yazmanız ve bu başlıkta anahtar kelimeleri de geçirmeniz yeterli olacaktır.

Yazımızın bu kısmına kadar ele aldığımız maddeler temel olarak yeni okuyuculara arama motoru Google üzerinden nasıl ulaşabiliriz? sorusunun cevabını veriyor. Bu maddeler daha çok uzatılabilir ki yazmızın önceki kısımlarında da belirttiğimiz gibi bloglar için uygulanabilecek pek çok önemli seo kriterleri bulunuyor. Öte yandan merak edilen ve blog sahiplerinin en çok ihtiyaç duyduğu konulardan birisi ise okuyucu desteğinin kazanılmasıdır.

Okuyucu desteği nasıl kazanılır?

Burada bir blog sahibinin, yazı yazmaya daha fazla ilgi duyarak, söz konusu alanlarda daha çok zevkle yazmasını ateşleyecek olan bir tanım ‘’destek’’ten bahsediyoruz. Bir blogger açısından destek demek, yazma tutkusu başta olmak üzere, yazılardan keyif almak ve daha fazlasını gerçekleştirmek anlamına da gelir.

Peki okuyucu desteğini nasıl kazanabiliriz? Dilerseniz okuyucuların bizlere desteklerini gösterebilecekleri yöntem ve geliştirmeleri, bir blogger açısından ele alalım.

 • Desteğe teşvik!

Yazılarınız hedeflediğiniz kadar yorum almıyor mu? O halde sizler okuyucularınızı yorum yapmaya veya sizi sosyal ağlarda takip etmeye teşvik edebilirsiniz. Bunun için blogunuzda, ‘’Destek Olun’’ şeklinde bir link açabilir ve o sayfada ne şekilde destek olabileceklerine dair bir bilgilendirme yazısı yazabilirsiniz. Öte yandan Facebook, Twitter yada yazıların alt kısmında bulunan yorum forumlarının üst yada yan kısmına yorum yapmalarını hoş bir dille rica edebilir ve sizi sosyal medya üzerinden takip ettiklerinde, yenilikleri sunacağınızı belirtebilirsiniz.

 • Kısıtlama yapmayın!

Özellikle yazılmış olan yazılara gelen yorumların bir blogcu açısından büyük bir destek olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yorum sistemini kullanacak olan kitle için bir kısıtlama yapılmaması gerekir. Bu da yorum forumu ayarlarından Kimler yorum yapabilir? sorusu için sunulmuş cevap seçeneklerinden birisi ‘’Herkes yorum yapabilir’’ seçeneği seçilmelidir. Bu sayede sadece gmail hesabına sahip kişiler değil, ayrıca sizin blogunuzu internet üzerinden okuyan herhangi gerçek bir kişi de sizlere kolay bir şekilde yorum yapabilecektir.

 • Sosyal medyada aktif olun!

Takipçilerinizle en kolay ve anlık bir şekilde iletişime geçmek, onları yeni yazılarınızdan yada etkinliklerinizden haberdar edebilmek için sosyal medyanın önemi çok fazladır. Bu doğrultuda ne kadar aktif ve paylaşımcı olursanız, o kadar çok ilgi ve destek görecek ayrıca takipçilerinizle de etkileşime girebileceksiniz.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

2 Yorumlar

 1. İlk madde içeriği uzun tutma konusunda her ne kadar zorlansam da bu gerçekten önemli. Fakat ziyaretçiyi sıkmadan içerik üretmek gerçekten bizim gibi bu işleri hobi amaçlı yapanlar için çok zor oluyor. Günün 10 saatini mesaide geçiriyoruz. Faydalı bir makale olmuş teşekkür ederim.

 2. Bilgi Portalı

  Çok güzel bir anlatım olmuş elinize sağlık. Daha önce blogger kullanıyordum sitemde ama wordpresse dönmek zorunda kaldım acemilikten dolayı. Şu an bir tane blogger site açtım ve önce tecrübe kazanmak amacım. bu tür yazıların bize oldukça faydası oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.