Google Yeni Standartlara Geçiş Sürecinde

google-yeniliklerArama motoru Google, doğal arama sonuçlarında web siteleri listelerken karar verdiği kriterleri günden güne değiştirmekle birlikte bu kriterleri daha iyileştirerek, organik olan ile olmayan çalışma türlerini birbirinden ayırt etmektedir. Özellikle günümüzde istenmeyecek türde yapılan seo teknikleri, doğal arama ortamlarını kötüleştirerek ziyaretçilerin aramak istedikleri sonuçların dışınca, gereksiz sonuçlara neden olabiliyor.

Buda doğal olarak daha verimli bir arama sorgusunun önündeki en büyük engellerin başında geliyor. Google web sayfalarını belirlediği kriterlere göre listelerken, web sayfalarını iyileştirmeler konusunda destekliyor.

Arama motorlarına daha uyumlu web sayfalarının hazırlanması, özellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni web standartlarının da gelişmesi neticesinde akıllı telefon, tablet gibi birimlere uyumlu web sayfalarının olması zorunlu hale geldi. Bu zorunlulukların giderilmesi hem kullanıcı bazlı hem ise arama motorları tarafından olumlu izlenimler sunuyor.

Google; gelişen yeni web teknolojileri, akıllı cihazlar ve daha doğal bir arama motoru deneyimi için sürekli olarak geliştirdiği seo kriterlerini günden güne farklı algoritmalar ışığında geliştirmektedir. Daha akılcı, daha net taramaların yapıldığı, doğal olan ile olmayanın daha kolay anlaşılabileceği bir yapının oluşturulması zorunlu gibi duruyor.

seo-standart

Geleceğin teknolojisi olarak gözümüzün önüne gelen, “Akıllı arama botları” Google’un üzerinde çalıştığı bir teknolojidir. Web sayfalarını daha nitelikli olarak kontrol eden, daha doğru sonuçlar tespitler yapabilen, mantıksal kararlar verebilen bir arama motoru için çalışmalar Google tarafından devam ettiriliyor. Özellikle günümüzde spam seo teknikleri ile arama motorlarını aldatmaya yönelik çalışmaların yüksek olduğu bu günlerde, arama motorlarının da önlem alması kaçınılmaz oluyor. Bu işi hakkı ile yapan, SEO için büyük yatırımlar yapan web site sahipleri bu işten ister istemez zarar gördüğünü düşündüğümüzde, bu geliştirilecek olan teknoloji ile birlikte hem arama yapan ziyaretçiler hemde web master’lar rahat nefes alabilecekler.

Organik olmayan seo teknikleri kullanan kişilerinde bu işten zarar göreceği bir gerçektir. Özellikle yeni filtre cezalarının geleceğini düşünmek ile birlikte Google’ın bu işi daha sıkı tutacağını düşünüyorum. Pagerank algoritmasının da yok olması ile birlikte, backlink faktörünün daha fazla önem kazanacağı bu günlerde, daha nitelikli backlink yapısı oluşturulması web sayfalarının geleceği için büyük önem arz ediyor. Arama motoru botlarının linkten linke bulaşarak keşif edilmemiş sayfaları bulması botların algoritmasını yansıttığı için backlink faktörü yok olacak bir faktör olmamak ile birlikte bu backlink konusunun daha önemli, daha titiz bir şekilde ele alınmasına olanak sağlıyor.

Zamanla taşlar yerine oturduğunda bu konular hakkında daha kapsamlı bir yazı yazacağız. Bakalım zaman bize ne gösterecek.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

3 Yorumlar

  1. Google; gelişen yeni web teknolojileri, akıllı cihazlar ve daha doğal bir arama motoru deneyimi için sürekli olarak geliştirdiği seo kriterlerini günden güne farklı algoritmalar ışığında geliştirmektedir. Daha akılcı, daha net taramaların yapıldığı, doğal olan ile olmayanın daha kolay anlaşılabileceği bir yapının oluşturulması zorunlu gibi duruyor.

  2. Çok haklısınız. Google bu güncellemeler de geç bile kaldı bana kalırsa. Yıllarca haksızsızlık yaparak bu kendi sektöründe üst sıralara çıkıp ekmek yiyenler oldu. Buda bir hırsızlıktır buda bir kul hakkı yemektir. Ben kendi adıma hakkımı helal etmiyorum. Artık gerçekten emek veren, gerekirse para harcayan kişilerin ödüllendirilmesi lazım. Spamcıların ve içerik hırsızlarının değil.

  3. Kılavuz Yazılım

    Makale gerçekten faydalı olmuş. Akıllı bot teknolojisi uzun süredir Google’ın çalıştığı bir konu olmakla birlikte web sayfalarının daha doğal çalışmalar yapmasını zorunlu hale getirecektir. Özellikle web master’ların bu konuda daha titiz çalışmalar yürüteceği önemsenmektedir. SEO’ya uyumlu getirilecek sayfalar daha fazla ziyaretçi ile ödüllendirileceğini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.