Makale Tanıtımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

seo-makale-tanitimiBilindiği gibi SEO’nun şu anda itibari ile en doğal çalışmaları arasında gösterilen makale tanıtımları, birçok webmaster platformunda belirli ücretler karşılığında yapılmaktadır. Makale tanıtımı işinden belirli bir miktar para kazanan webmaster’larda mevcuttur. Durum böyle olunca makale tanıtımları yapılan sitelerde bir çöpleşme durumu söz konusu oluyor.

Sürekli olarak “site tanıtımları” adı altında açılmış olan kategorinin içine yazılan tanıtım yazıları, bu kategorinin linklerden dolayı çöpleşmesine neden oluyor. Buda yapılan çalışmanın sitenize şimdilik fayda veriyor gibi görünse de, ileriki evrelerde algoritma güncellemelerine takılabileceği anlamına geliyor. Makale tanıtımı satışı yapan webmaster’ların büyük bir kısmı da, sitelerinin anasayfasından link satışları yapıyor, buda doğal olarak sitenin değerinin düşmesine, çöpleşmesine ve link satışı yapıldığı izleniminin Google a bildirilmesine olanak sağlıyor.

Bu tarz sitelerden alınan makale tanıtımları, iddaa ediyorum yeni algoritma güncellemelerinden mutlaka etkilenecektir. Seo yapan arkadaşlarımızın genel olarak makale tanıtımı yaptıracakları sitenin, pagerank değerine, alexa sıralamasına, ip adresine, içeriğine vs bakmaktadırlar. Aslında bunlar yeterli değildir. Makale tanıtımı yaptıracağınız sitenin ilk olarak anasayfası incelenmeli ve link çıkışları kontrol edilmelidir. Link çıkışları yok ise makale tanıtımları kategorisi olup olmadığı incelenmeli böyle bir durum varsa bu tarz sitelerden uzak durulmalıdır.

seo-uyumlu-tanitim-yazisi

Peki Hangi Siteden Makale Tanıtımı Yaptırmalıyım ?

Kafanızdaki soru işaretinin cevabını hemen verelim. Bir blog sitesi, makalelerden link çıkışı yapması kadar doğal bir şey yoktur. Gel gelelim bu çıkışları yaparken sitedeki birçok makaleden devamlı olarak link çıkışı yapması arama motorlarında şüphe uyandırır. “Site tanıtımları” kategorisi olmayan, onun yerine makalelerinizin diğer, özgün yazıların girildiği kategorilerde yayınlanıyor olması büyük önem arz ediyor.

Bir sitede toplam 100 yazı var ve bu yazıların 90 tanesinde dışarıya bağlantı çıkıyorsa bu siteden uzak durmak gerekiyor !

Şöyle bir orantılama yapalım ve bir sitede makale tanıtımı yapıp yapamayacağınızı anlatalım. Bir sitede yine 100 yazı var ve bu yüz yazının 30’undan link çıkışı var ise bu site tercih edilebilir (Anasayfa da link çıkışları olmamak kaydı ile). Buraya kadar yazdığım yazıda asıl anlatmak istediğim konu, doğallık ve çöp sitelerden uzak durulması konusudur.

Google’ın sürekli olarak algoritma geliştirdiğini düşündüğümüzde, profesyonel anlamda seo yapan danışmanların ileriye yönelik çalışma yapması gerektiği gerçeği ortaya çıkıyor.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

3 Yorumlar

  1. bodrum transferci

    Gerçektende faydalı bir makale olmuş, günümüzde her kez kafasına göre site tanıtımı yaptırıyor. Çöp blogların daha da arttığını gözlemlemekteyim üstelik artık temiz bir blog bulamıyorum. Onun için makale tanıtımı yaptırmakta çekiniyorum.

  2. Makale tanıtımı denilen sanıyorum tanıtım yazısı. Her ne olursa olsun günümüz SEO uygulamalarında etkisini en yüksekte kılan yöntemlerden birisi olarak dikkat çeken önemli bir uygulama. Hele ki kaliteli web sitelerine verildiği takdirde çok kısa süre içerisinde sıralamaya etki ediyor. Yazı da gerçekten mükemmel bir yazı olmuş

  3. gayet başarılı buldum teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.