Anahtar Kelime Kullanım Sıklığı !

anahtar-kelimeSeo’da sayfa içeriği hazırlarken en çok önem verilmesi gereken konuların başında hiç şüphesizki anahtar kelime kullanımları geliyor. Arama motorlarında daha iyi bir sıralama elde edebilmek amacı ile içerikte bir çok yerde, sıklıkla kullanılan anahtar kelime toplulukları arama motorlarına iyi izlenim vermemektedir. Sıklıkla tekrarlanan anahtar kelimeler, kelime yoğunluğunun artmasına ve sayfa içeriğinin spam içerik olarak algılanmasına neden olmaktadır.

Kelime grupları genel olarak sayfanın header kısmında bulunan title, keywords, description kısımlarında sıklıkla kullanılır. Anahtar kelimeleri arama motorlarına tabiri caizse kanıtlamak amacıyla sıklıkla ve tekrarlanarak kullanan web sayfaları arama motorları tarafından spam olarak nitelendirilmektedirler. Sayfanın header kısmında anahtar kelime kullanımı 1’den fazla olmamalı ve sol tarafa yakın olmalıdır.

seo-anahtar-kelime

Siteniz için belirlediğiniz anahtar kelime “Nakliyat firması” ise başlıkta şu kullanım tamamen yanlış olacaktır.

“Nakliyat Firması, Nakliyat Firmaları, İstanbulda Nakliyat”

Bu kullanım site içinde spam içerik algılamasına yol açmakta ve zamanla siteyi Google manuel işlemlere taşıyacaktır. Manuel işlemlerde web sitenin bütün indexleri kaybolacağı için, iyi bir site içi optimizasyonu ile bunun düzenlenmesi gerekecektir. İşin hit tarafınıda düşünürsek, manuel işlemlerden çıkmak için yapılacak olan değişiklikler sonucunda, Google’a yeniden değerlendirme talebinin yollanması ve bu talebin onaylanması 1 – 2 haftayı bulabilmektedir. Bu süre zarfında doğal olarak sitenin ziyaretçilerinden büyük düşüşler söz konusu olacak ve hit neredeyse sıfıra düşecektir.

Doğru kullanımda ise ;

“Nakliyat Firması, İstanbulda Taşımacılık”

Gibi bir başlık belirlenmesi çok daha doğal olacaktır. Özellikle başlıkta kullanılan 4 kelimeye baktığımızda, bütün kelimelerin birbirinden farklı kelimeler olduğunu anlamakta ve anahtar kelimenin en solda olduğunu gözlemlemekteyiz.

Sayfa içinde yapılan bir diğer önemli hata ise, sayfanın içeriğinde kullanılan anahtar kelime yoğunluklarıdır. Aşırı şekilde anahtar kelime kullanımı ve bu anahtar kelimelerin bold, italic ve benzeri imlemeler ile belirtilmesi sitede spam içerik var izlenimi vermektedir. Aşırı derecede anahtar kelime kullanımı yerine, çok az ve doğal bir kullanım çok daha fazla fayda sağlayacaktır. Anahtar kelime çeşitlendirmelerinde yapılması gerektiği gerçeğini göz önünde bulundurduğumuz sayfa içeriğinde, tek anahtar kelime bazlı kullanımlardan uzak durulmalıdır. Anahtar kelimeni “Nakliyat Firması” ise bu kelimenin çeşitliliğini arttırarak kullanımlarda en az 5 çeşit farklı kullanımlar yapmalıyız.

“ Nakliyat Firması, Nakliyat Sektöründeki Firmalar, Evden Eve Taşımacılık, İstanbul Ev Taşıma, Nakliye şirketleri” gibi farklı anahtar kelime öğelerinin siteye göre ayarlanması ve bu kelimelerin sayfa içeriği hazırlarken kullanmak gerekmektedir. Tek kelime baz alınarak yapılan seo çalışmalarının sonu Google filtre cezalarıdır.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

11 Yorumlar

 1. Anahtar kelimelerle ilgili görüşlerinize son derece katılıyorum. Bazı anahtar kelimeler cümlelerle özleşmeyip yarıda kesilmiş bir cümle oluşturuyor. Dikkat edildiği halde ve sizinde dediklerinize kulak asıldığı halde güzel yazılar çıkılabileceğine ve hatasız olacağına eminim. Emeğinize sağlık.

 2. Belirli bir konu hakkında araştırma yaptığımda kullandığım arama motorunda harfle veya kelime ile giriş yaptığımda karşıma çıkan arama sonuçları çok çeşitli olduğunda istediğim bilgiye kolaylıkla ulaşmaktayım.

 3. Anahtar kelimeler bir makalede en önemli kelimelerdir. Çünkü aramalarda bu kelimeleri kullanarak istediğimiz sonuca ulaşıyoruz. Bu konuda eksik bilgilerden dolayı birçok makale alt sıralarda kalıyor. Başarılı bir yazı olmuş.

 4. Anahtar kelimeler içerik hakkında bilgi vermede en çok yardımcı olucak kelimelerdir.Neden cümleden apayrı bir şekilde yazılması tercih ediliyor düşündürücü gerçekten. Bu konuda daha profesyonel davranmalılar.

 5. Verdiğiniz bilgiler çok yerinde olmuş.Gayet açıklayıcı ve anlaşılır. Genellikle anahtar kelimelerdeki kullanım hataları göze hoşnutluğu ve anlam karmaşasını ortaya çıkarıyor.Bizlerinde verdiğiniz bu bilgiler ışığında hareket etmemiz kesinlikle gerekir.

 6. Küçük püf noktalarına dikkat edilerek büyük emeklerle yazılmış makaleler daha fazla kişiye ulaşabilir. Anahtar kelime kullanımı bilinçsizliği sebebiyle maalesef makaleler geniş kitlelere ulaşamıyor. Önerilerini çok yerinde olmuş.

 7. Anahtar kelimeler haddinden fazla kullanılınca gerçekten sevimsiz olabiliyor. Spam içerik algısının yanı sıra bazen okuyan kişiler tarafından çıplak gözle bile fark edilebilecek kadar abartılı olabiliyor.

 8. özellikle aradığıma direk ulaşmayı kolaylaştırırken bir sonra arayacağım kelimeyi de yakaladığı için uğraşmadan bulabiliyorum. iyi ki anahtar kelimeler var. sizin de dediğiniz gibi hem sonuç için aranı daraltıyor.

 9. Makale içerisinde kullanmak istediğiniz anahtar kelimelerinin doğru bir planlama ile yapılması çok daha geniş kitleye erişim imkanı sağlamaktadır. Bu yüzden bilinçle hareket etmek oldukça önemlidir.

 10. Aktardığınız bilgiler bir nevi neden makale yayıncılığında başarısız olduğumuzu gözler önüne seriyor. Mutlaka anahtar kelimenin etkisini ve nasıl tercih edilmesi gerektiğini bu şekilde daha iyi öğreniyoruz.

 11. Yukarıdaki makaleniz için teşekkür ederim. Sitenin aranması esnasında makale, başlık, anahtar kelime ve kısa açıklamanın teknik anlamda nasıl bir iletişim içinde olduklarını daha olumlu bir şekilde anlamak isterdim. Okuduklarımı teknik anlamda kısmen anlayabildim. Örneğin : Arayan kişi, arama motorundan “rent a car” aradığı zaman makale, başlık, anahtar kelime ve kısa açıklama nasıl ve hangi kelimeler olmalıdır ki sağlıklı bir cevap olabilsin ? ve bu arama esnasında, google hangi sıralamada nereleri kontrol eder (makale, başlık, anahtar kelime ve kısa açıklama) ve bunun sonucunda site ve makaleyi yayınlar ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.