Backlink İnşaasının Oluşturulması !

backlink-seoSEO çalışmalarına başlarken yapılan en büyük hataların başında, hızlı ve yoğun backlink alımları gelmektedir. Bu gibi durumlarda sitenin backlink yapısının kötü olarak tabir edilebileceği bir gerçektir. Backlink inşaası oluşturulurken, yoğun backlinklerden uzak durulmalı, çok ve gereksiz backlinkler yerine, az öz ve içeriğiniz ile uyumlu otoriter sitelerden backlinkler almanız çok daha önemli bir hal alıyor.

Web siteniz yeni ve bu siteye hızlı bir seo çalışması uygulamak istiyorsanız, en çok dikkat etmeniz gereken konu backlink yapısının oluşturulması durumu olacaktır. Backlink SEO‘da en çok illegal teknik uygulandığı, her türlü kötü çalışmaya açık bir konu olduğu için bu tarz yapılarda yanlış kullanımlar, zamanla siteyi Google filtre cezalarına düşürebilmektedir.

Yeni siteler backlink inşaa’sı oluştururken, anasayfadan backlinkler almak yerine makale tanıtımları ile kalıcı backlinkler elde etmelidir. Tabiki bu tarz backlinkleri elde ederken, makale tanıtımı yaptıracağınız web sayfalarının şu gibi kriterlerine dikkat etmelisiniz.

 • Sitenin SEO trustrank değeri
 • Sitenin pagerank değeri
 • Sitenin Alexa trafiği ve doğal olarak hiti
 • İçeriğinin sizin içeriğiniz ile uyumlu olması
 • Sektörde otoriter web site olması
 • Sitenin özgünlük ve güncellik durumları
 • Sitenin aldığı backlinkler ve sitenin yaşı

Bu tarz kriterlere önem vererek, bu kriterler sonucunda kafanıza yatan web sayfalarında makale tanıtımları yaparak kalıcı backlinkler elde edebilirsiniz. Backlink yapısı oluştururken ise, domain uzantıları ve anchor kelime kullanımı ve anahtar kelime backlink alımları konusunu dahada özgünleştirmemiz gerekecektir. Buda daha doğal bir backlink yapısı için şarttır.

 1. com, net, org, com.tr, biz, info gibi domain uzantılarından backlinklerin elde edilmesi ve çeşitliliğin sağlanması
 2. Anahtar kelimeleriniz ile backlink alırken, özgünleştirme işleminin yapılması misal; anahtar kelimeni “seo dersleri” ise, backlink alırken, “seo dersleri eğitimi veren firma” olarak backlink alabilir ve daha doğal bir izlenim verebilirsiniz.
 3. Makalede kullandığınız resimlerden sitenize backlink verebilirsiniz ve bunu alt parametresi ile anahtar kelimenizi belirtmelisiniz.
 4. Backlink inşaasında en önemli konulardan bir taneside, anasayfanız ile birlikte alt sayfalarınızında backlinkler ile güçlendirilmesi gelmektedir. Bu sayede backlinklerin orantılanması sağlanmış olur, buda daha doğal bir seo için şarttır.

Bir diğer önemli konu ise, sosyal medya birimleri ile sitenizin güçlendirilmesi durumudur. Sosyal medya birimlerinde düzenli olarak paylaşımlar yapılarak, web sayfanızın anasayfası ve alt sayfaları güçlendirilebilir. Sosyal medya birimlerinin etkili kullanılması siteyi sandbox cezalarından uzak tutacağını unutmayınız.

Backlink inşaa’sında az, öz, içeriğiniz ile uyumlu ve organik backlinkler almaya özen gösteriniz. Bu tarz backlinkler ilerde gerçekleşebilecek google algoritma güncellemelerinide kapsayacağı için, sizlere büyük avantajlar sağlayacaktır.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

2 Yorumlar

 1. boy uzatma teknikleri

  Yazdıklarınız çok önemli ve etkili bilgiler öncelikle teşekkürler. Ayrıca size bir sorum var. Hedef kitlesi belirli ve düşük rekabetli kelimelere sahip bloglar için nasıl bir çalışma önerirsiniz? bana paravan blog çalışması çok yakın geliyor sizin fikriniz nedir acaba?

 2. Evet, düşük bütçeli çalışmalar için paravan blog çalışmaları yapılabilir. Çöp blog çalışmalarındanda uzak durulması gerekiyor bu neden ile her blog’dan birer hesap açılarak bunlara hızlı özgün makale girişleri ile siteleri ilerki aşamalarda kullanmak gayet mantıklı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.