Seo’da Backlink Orantılama Nedir ?

backlinkSeo’da danışmanların en çok önem verdikleri konuların başında backlink geliyor. Bunun en büyük nedeni arama motorlarının backlinklerden yararlanılarak, sıralamaları düzenliyor olması geliyor. Backlink önerme anlamına gelmekte ve önerilen siteler arama motorları tarafından değer görmektedir. Bu değer backlink aldığı sitenin, değerlerine göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Web sayfalarının arama motorlarına belirli bir aşamaya gelmesi, doğru backlink inşaası ile orantıldır. Günden güne gelişen ve değişen seo kriterleri, beraberinde yeni backlink yapılarının oluşmasına olanak sağlıyor. Backlink yapısı oluştururken, her zamankinden daha doğal, daha otoriter, içerikleri benzer yapıların oluşturulması ve anahtar kelime çelitliliklerinin sağlanması önem kazanıyor.

Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi backlink çeşitliliğinin sağlanamaması, yoğun backlink alımlarının yapılmasıdır. Alınacak backlink miktarı, domain yaşı ile orantılı olması gerekmektedir. Yeni bir domain’in birden 300-400 adet backlink alması arama motorları botları tarafından şüphe ile karşılanır. Backlink alımları zamanla, yavaş yavaş yapılmalı ve doğal teknikler kullanılmalıdır.

Anahtar Kelime Çeşitliliğinin Sağlanması

Seo çalışması yapılan bir web sitenin mutlaka anahtar kelimeleri vardır. Bir çok seo danışmanı, bu anahtar kelimeler üzerinden çalışmalarını yapmakta, özellikle backlink alımlarını doğrudan bu anahtar kelimelerden almaktadırlar. Buda doğal olarak anahtar kelimelerin yoğunluğunun artmasını sağlamaktadır.

seo-backlink-anahtar-kelime-yogunlugu

Misal ; Seo çalışması yapılan firmanın, firma adı “zafer emlak” ise ve bu sitenin anahtar kelimesi “izmir emlak” ise, yapılacak en büyük yanlış backlink alımlarında “izmir emlak” ile yoğun backlink alımları olacaktır. Anahtar kelime ile şişirilen backlinkler, ilerki zamanlarda siteyi “Google bomb filtre” cezalarına maruz bırakabilir. Bu nedenle alt sayfalarınız Google’da listelense bile anasayfanız arama sonuçlarında “anahtar kelimede” sıralamada olmayacaktır.

Bu gibi yanlış backlink tekniklerinin uygulanmasını biz uygun görmüyoruz. Backlinklerin orantılanarak verilmesi ve zamana yayılarak kullanılması büyük önem taşıyor.

Firma adı “zafer emlak” olan sitemizin alabileceği backlink çeşitlerini, yüzde şeklinde orantılarını listeyelim. Bu listede göreceğiniz oranlar doğal bir backlink temeli için uygun gördüğümüz oranlardır.

Anahtar Kelime                    Oran (%)

Zafer emlak                                 %40

Emlakcininsitesi.xx                   %30

İzmir emlak                                 %25

İzmirde emlak firması               %5

Listede 4 anahtar kelimede yapılmış backlink inşaa’sı baz alınmıştır. Firma adı ve domain url şeklinde backlink alımları %40 ve %30 ‘u göstermektedir. Buda sitenin domain authority’sinin yükselmesini sağlamakta ve arama motorları tarafından daha doğal, daha değerli görülmektedir.

Asıl anahtar kelimemiz olan “izmir emlak” kelimesinin daha sonra geldiğini ve akabinde diğer anahtar kelimenin geldiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu orantı ile sitenin filtreye girmesi çok uzak bir ihtimaldir ve doğal bir backlink orantısı olarak lanse edilebilir.

Bu tablo’yu biraz değiştirerek, spam algıya yol açabilecek durumu gösterelim. Bu tablo’da gösterdiğimiz oranlar, bir çok seo danışmanının yaptığı en büyük hatadır.

Anahtar Kelime                    Oran (%)

İzmir emlak                                  %80

İzmirde emlak firması                %18

Zafer emlak                                   %2

Bu oranlar ile site kısa zamanda “izmir emlak” kelimesinde filtreye girebilir. Kelime yoğunluklarının uç noktalarda olduğunu gözlemlemekteyiz. Bu nedenden dolayı backlink alımlarında öncelikli olarak, sitenizin backlink oranlarını inceleyerek anahtar kelime çeşitlemelerini ve backlink vereceğiniz kelimeleri belirlemelisiniz.

Backlink Oranlarını Nasıl Analiz Edebilirim ?

Backlink yoğunluklarınız için siteexplorer.info adında bir seo aracımız mevcut. Bu site üzerinden analiz yaptığınızda, grafiksel ve görsel olarak sitenizin anahtar kelime yoğunlukları verilmektedir.

Sitemizin backlink yoğunluğunu siteexplorer.info adresinden analiz ediyoruz ve görsel birimi burda paylaşıyoruz.

backlink-yogunluk

Bu site detaylı backlink analizide yaptığı için, backlink analizlerinizide gönül rahatlığı ile bu aracı kullanarak yapabilirsiniz.

Daha doğal bir backlink yapısı için anahtar kelime çeşitlendirmelerini, backlink yoğunluklarının ayarlanmasını mutlaka yapınız.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

3 Yorumlar

  1. Ancak bu kadar iyi açıklanabilir. SEO ve Backlink orantısı her zaman için önemli bence. Bir sitenin ceza yememesi ve sürekli yükseliş halinde olması fark yaratma sebebidir.

  2. Aslında bir site için birkaç anahtar kelime için çalışma yapılsa daha faydalı olmaz mı ? Bütün yollar ilgili siteye çıkar . İnsanlar google’a A da yazsa B de yazsa ilgili site çıkabilir diye düşünüyorum .

  3. Gerçekten çok faydalı bir açıklama emeği geçen herkese teşekkürler. Nordic Trust Homes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.