SEO Çalışmalarında En Önemli Kurallar Nelerdir

Bu yazımızda SEO ayarlarındaki 10 altın kuralı anlatmaya çalışacağız. Bu 10 temel kural, SEO’nun ana konularını içermektedir.

Alt Tag’larını Etkili Kullanmak

Alt Tag’ları spam amacıyla kullanılmamalıdır. Resminizin adı seo-optimizasyonu.jpg olarak görülüyorsa alt etiketini de seo optimizasyonu olarak girmeniz gereklidir. Ayrıca resimdeki alt tag’ına fazla veya farklı etiket girilmesi, resminizin spam olarak algılanmasını sağlayacaktır.

Robots.txt Dosyasının Optimize Edilmesi

Google botlarına görülmesini istemediğimiz yerleri robot.txt kullanarak engelleyebiliriz. Örnek olarak şöyle bir robots.txt dosyası kullanımını paylaşalım:

User-agent: googlebot

Disallow: /SEO/

Disallow: /mesela/

Disallow: /wp-admin/

Bot tarafından algılanmasını istemediğimiz yerleri disallow komutuyla engelleyebiliriz.

Başlık ve Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelimeler ve başlık, en önemli konuların başında gelir. Bu ikisini stabil yapıda ve özgün olması, çalışmalarınızın verimini arttıracaktır. Google’ı, sitenize gelen ziyaretçiniz veya müşteriniz gibi düşünebilirsiniz. Botlar siteye girer girmez ilk olarak başlıkta ne gördüğüne dikkat ederler. Bundan dolayı başlığınızın ve kullandığınız anahtar kelimenin özgün olması, Google botları tarafından sevilmenize yardımcı olur. Kullandığınız anahtar kelimelerin özgün olması demek, üst sıralara gitmek için bilet aldığınız anlamına gelse de bu kelimelerdeki uyum tek başına yeterli değildir. Bütün bunların yanında, 70 harften uzun olan başlıklarda bu karakter sayısından fazla olan bölüm önemsenmez ve …. şeklinde gösterilir.

Web Sitenizden Çıkan ve Sitenize Gelen Linklerin Kalitesi

Sitenizden verdiğiniz çıkışlar kadar sitenize gelen linkler de çok önemlidir. Boş ve içerik bakımından kalitesiz olan sitelere vereceğiniz linkler sizi alt sıralara çekebilir. Aynı şekilde o tarz önemsiz sitelerden gelen backlinkler siteniz için fazla yararlı olmayacaktır. Bu sebepten dolayı link giriş ve çıkışlarınıza dikkat etmelisiniz. Özgün, düzgün kalitede ve Page Rank’ı yüksek olan sitelerden kaliteli backlink kazanmaya çalışmalısınız.

Backlinklerde Tıklanan Metin

Sitenize gelen linklerden yani Anchor Text’lerden gelen ziyaretçilerin hangi metne tıklayarak sizin sitenize ulaştığı da çok önemlidir. Mesela kaliteli ve düzgün sitelere SEO Kuralları yazarak link verdiyseniz sitenizin bu kelime yükselmesi de olasıdır.

İlk Paragraftaki Metin ve Paragrafın İlk Cümlesi

Konunuza gelen botların içerik olarak ilk baktığı yer burasıdır. Yazdığınız yazının ilk cümlesiyle başlık ve etiketler arasında ilişki olmalıdır. Diğer yazılara nazaran arasında ilişki olmayan konularda daha geride çıkarsınız. Ayrıca bu ilk paragraf SEO açısından da önemlidir. Kullandığınız cümleler daha etkili ve anahtar kelime odaklı olmalıdır

Sitenizin Hızı

Web sitenizin ve sunucunuzun hızlı olması, SEO açısından önemli bir kriterdir. Anahtar kelimelerinizde yükselmek istiyorsanız sunucunuz kapanmamalı, devamlı açık olmalıdır. Sitenin sunucuyla olan bağlantısının kesilmesi, konularınızı bir gün içerisinde geri düşürebilir. Uptime ve kodlamadan doğan sıkıntılar SEO’nuzu etkiler. Ayrıca site sayfalarının daha hızlı açılması ziyaretçilerinizi daha uzun süre sitede durmasını sağlayacaktır. Bu da artı puan olarak size döner.

SEF Link Yapısı

Devamlı tekrar halinde olan konu uzantıları görünüm ve SEO bakımından kötüdür. Sitenizde SEO dostu SEF link yapısı kullanmalısınız. Örneğin asp=85uid38282 gibi uzantı yerine xxx.com/seo-dostu-link kullanmanız hem görsel olarak iyi olacak hem de SEO açısından işinize yarayacaktır. Bunun gibi bir çok SEF link uzantısı olsa da verdiğimiz örnekteki gibi kullanmak en doğru sistemi üretmenizde yararınıza olacaktır.

Tasarımda ve Kullanıcı Odaklı olmak

Sitenize gelen müşteriler web sitenizi karışık ve zor görmemelidir. İstediği linklere çabuk ulaşan ve görsel olarak daha sade olan sitelerdeki kullanıcılar sitede %40 oranında daha fazla zaman harcarlar. Kullanıcıların sitenizde daha çok dolaşmaları ve daha fazla zaman harcamaları Google’ın gözünde önemlidir. Bilindiği üzere son dönemlerde sadece botlar değil, Google çalışanları da siteleri tek tek kontrol etmektedir.

H Etiketlerinin Kullanımı

H1, H2 … gibi olan etiketleri düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Bu etiketleri konu içinde önem sırasına göre kullanmak demek, Botlara “bak ben bu konuyla ilgili içerik girdim, gel bir bak” demektir. Hatta bu etiketler o kadar önemlidir ki Google sonuçlarında direk olarak çıkabilir.

Sıralamaya örnek bir şema verecek olursak şöyle ifade edebiliriz:

SEO

SEO Nedir

SEO Nasıl Yapılmalıdır gibi..

Bu yazımızda SEO’nun 10 Altın Kuralını işlemiş olduk. Bu 10 kural, temel kurallardır ve mutlaka uygulanması gerekmektedir.  Arama motoru optimizasyonu bütün internet siteleri için önemlidir ve eksiksiz uygulanması gerekir. Bilindiği üzere Google her yıl yaklaşık 2 defa algoritma güncellemesi getirmekte ve sitelerin arama motorundaki yerini alt-üst etmektedir. Bu durumdan kaçınabilmek için stabil ve doğal bir SEO yapısına ihtiyacımız var. Alınan backlinklere fazla yüklenmemek ve yaptığımız SEO uygulamasını zamana yaymak, sitemizi yavaş yavaş Google sıralamarında yükseltecektir.

Herkese iyi çalışmalar!

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

4 Yorumlar

  1. Benim sitemde bahsettiklerinizim çoğunu uyguladım ama istediğim gibi sıralamada değilim. Kod yapımdaki hatalar seo kiriterlerinden midir.

  2. Merhaba bende otobushaberleri.com siteme uyguladım inş çıkar bekliyorum

  3. yusuf İnanır

    gerçekten çok yararlı bir yazı olmuş çok teşekkür ederim

  4. Elinize sağlık etkili ve güzel anlatımlı bir makale olmuş. Ben sitemi tamamen ziyaretçiyi düşünerek şekillendiriyorum. Bence özgün ve seo uyumlu kaliteli içerik ile desteklendiğinde başarı sağlanmaması için hiç bir sebep yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.