Youtube İle Seo Önerileri (Ziyaretçi Etkili)

Google arama sonuçları arasında birçoğumuz youtube videolarının yer aldığını fark etmiştir. Bazen rakip sitelerinize ait videoların sitenizin sıralamasının üstünde bile olduğu durumlar yer alabilir. Peki, çalışmalarınıza hem biraz eğlence katmak, hem de ziyaretçi açısından hedef kitlenizi sitenize çekmek için videolardan yardım alsanız nasıl olurdu?

Başlıklarınızı Belirleyin

Youtube videolarını hazırlamak için işe önce başlıklarınızı belirleyerek başlayın. Örneğin içeriğiniz seo ile alakalı ise başlıklarınızı belirlemek için Google arama motorunu kullanabilirsiniz. Autocomplete özelliği sayesinde ilk olarak başlıklarımızı belirleyelim. google-autocomplete-ozelligiAlt anahtar kelimeleriniz ile başladığınız anahtar kelimeler sayesinde alt başlıklarınızı seçenekler halinde Google otomatik olarak getirebilmektedir. Gördüğünüz üzere 332.000 sonuç yer alan “googleda 1.sayfada çıkmak” kelimesinin sonuçlarında ilk sırada 1 youtube videosu yer almaktadır.

Kurumsal siteler içinse sektörleri ile alakalı videolar sıralamalar açısından büyük avantaj sağlayacaktır. Gördüğünüz üzere kurumsal bir arama sonucunda videoların sıralamaları şu şekildedir.

arama-sonuclarinda-videolarin-siralamasi

Videolarınızı Hazırlayın

Başlıklarınız ile doğrudan alakalı videolar hazırlayın. Ziyaretçinin videoyu sonuna kadar izlemesini sağlayacak içerikler barındırın.  Videolar hazırlarken şu hususları yerine getirmeniz sizin açınızdan avantaj sağlayacaktır.

 • Videonun başlık ile alakalı olması
 • Video kalitesinin yüksek seviyede olması
 • Videonun özgün olarak tarafınızca çekilmesi veya hazırlanması
 • Youtube kanalınızın oluşturulması ve sürekli güncellenmesi

Kanalınızı Optimize Edin

Artık youtube üzerinde birçok video içeriği yayınlayacağınız için kanalınız üzerinde de bazı optimizasyon işlemleri yapmanız gerekmektedir.

 • İlk olarak Kanal Ayarları > Gelişmiş seçeneği üzerinden ana anahtar kelimelerinizden üç tanesini buraya virgüller kullanarak yerleştiriniz.
 • Kanal açıklama ve bilgi alanlarını tam ve eksiksiz şekilde dolrudunuz.
 • Kalan kapak resmi ve profil resminizi markanıza uygun şekilde hazırlayınız.
 • Kalıcı kanal urlsi alanından kanalınıza uygun jenerik bir isim almaya çalışın.

Açıklama ve Anahtar Kelime Yerleşimi

Sizi google aramalarında sıralamaya sokacak başlık unsuru olduğundan başlık tamamen ilk aşamada belirlenen anahtar kelime olarak atanmalıdır. Başlığın maksimum 6 kelime olması gerekmektedir.

Videonun açıklama kısmında ise içeriğinizi özetleyecek bir cümlelik açıklama içerisinde anahtar kelimenize mutlaka yer veriniz. Ardından site adresinizi http:// ekli şekilde, iletişim numaralarınızı da ekleyerek videonuzu yayınlayabilirsiniz. Aynı zamanda etiketler alanına da videonuz ile aranma hacmi yüksek anahtar kelimelere yer verebilirsiniz.

Ziyaretçilerinizi Takip Edin

Video izlenimleri üzerinden sitenize giren ziyaretçileri takip etmek için dilerseniz açıklama kısmında kısa url veya Google Analitik aracından Youtube ziyaretçilerini takip edebilirsiniz. Ne kadar çok video üreterek yüklerseniz o kadar görüntülenme sayısı/sitenize ziyaretçi sağlanır. Bunun içinde ilk adımd belirleyeceğiniz başlık sayısını arttırmanızı öneririz.

İndexlenme ve Sıralamaya Girme Süreci

Youtube videolarının arama sonuçları üzerinde nasıl kriterler üzerinde değerlendirdiği konusunda net bilgi olmasa da bize göre 4 önemli faktör yer almaktadır.

 • Başlık, açıklama ve anahtar kelime uyumu
 • Video izlenme süresi
 • Video görüntülenme sayısı
 • Video beğeni sayısı

Yukarıdaki faktörler arttıkça başlık üzerindeki sıralamanız da otomatik olarak yükselecektir.

Videolarınızdan Para Kazanabilirsiniz

Videolarınız üzerinden ziyaretçi kazanacağınız gibi Adsense ile bağlantısını gerçekleştirerek youtube üzerinden de para kazanmanız mümkündür. Videolarınız üzerinde çıkan reklamlara ziyaretçileriniz tarafından her yapılan tıklama sayesinde kazançlarınız artmaktadır. Adsense üzerinde biriken bu tutar İçerik barındırıcılar için adsense alanında anlık olarak gözükmektedir. Her ayın 20-25’i gibi Google size bu ödemeyi havale/eft yolu ile göndermektedir. Kanalınızı ve videolarınızı para kazanmak için nasıl optimize edeceğinizi bilmiyorsanız internette araştırmalarınız sonucunda bu konuda birçok video uygulaması ile de karşılaşabilirsiniz.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

5 Yorumlar

 1. Merhaba,

  Güzel tüyolar vermişsiniz bu işe başlayacak arkadaşlara. Benim blog yazarlarını özellikle yeni açılmış bloglar için ufak bir önerim var. Örneğin “xxx nasıl kullanılır” başlıklı bir konu açtıysanız ve youtube videosu çektiyseniz mümkünse youtube, vimeo, dailymontion gibi sitelere yüklemeyin çünkü videolar konunuzun önüne geçiyor ve videolar izleniyor yani size ziyaretçi gelmiyor. 🙂

  Video çektikten sonra sunucunuzda barındırabilirseniz bu şekilde ziyaretçiler hem sitenizi ziyaret edebilir hem de videolarını izlemiş olurlar.

  Dipnot: Youtube üzerinden para kazanmak istiyorsanız elbette hemen ekleyebilir ve para kazanabilirsiniz.

  Sevgiler.

 2. tramer sorgulama

  Youtube çok zor ya uzmanlık istiyor. Ama çok da para kazandırıyor. Bunun içinde sizin siteler gibi profesyonel siteleri takip etmek gerek.

 3. yalova kız yurdu

  Sosyal medya kullanımın SEO açısından önemini artık hepimiz öğrendik. Video paylaşımında sosyal medyanın lideri olan Youtube’da yer almak da her işletme için avantajlı bir durum olmaktadır. Yalova kız yurdu Nilay için biz de Youtube kanalı açıp, paylaşım yapıyoruz. Yazınızda anlattığınız yöntemleri uygulayıp, etkin ziyaretçi kitlesi elde etmeye çalışacağız.

 4. Zaten çoğu webmasterın az çok bildiği konuda bir kaç bilgi üstüne ekleyerek siz bize vermişsiniz.Yeni başlayan yeni webmaster için oldukça değerli bir backlink veya para kaynağı olan youtubeyi kullanmaın faydasını ve kullanımı hakkında bilgiler edinerek daha iyi seo çalışması yapabilir daha fazla youtube üzerinden kazanabilirizde..Teşekkürler.

 5. Son Dakika Kayseri

  Keşke bizde youtubeden para kazanabilsek güzel bir sistem ama beceremedik gitti hayırlısı. Para kazanan arkadaşları tebrik ederim. Bizlere de yol gösterin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.