SEO, Sektörel Rakip Analizi

seo sektörel rakip analiziKurumsal seo danışmanlığında en önemli konuların başında gelen, firmanın bağlı olduğu sektördeki rakiplerin yaptırdığı seo çalışmalarının miktarı, kalitesi, otoritesi ve bu çalışmalar için planlanmış olan seo bütçesinin analiz edilerek tahmin edilmesi gerekmektedir.

SEO’ya başlamadan önce yapılması gereken, sektörel bazlı rakiplerin analizi, yapılan olan SEO çalışmasına doğrudan etki edecek ve sitenin sıralaması bu analizler sonucunda elde edilecek olan bilgilere göre farklılıklar gösterecektir. Sektörel bazlı rakiplerin analizinin yapılabilmesi için öncelikle sektördeki rakiplerin belirlenmesi gerekmektedir.

Sektördeki rakipleri belirleyebilmek için, Google’a girerek “anahtar kelime” ile arama yapılmalı ve arama sonuçlarında çıkan ilk 10 sitenin detaylı olarak analiz edilmesi gerekmektedir. Bu analiz işlemlerinin nasıl yapılacağını detaylı olarak anlatalım.

a – Rakiplerin site içi analizinin yapılması

Rakiplerin web sayfalarına giriş yapılarak, site içi header kullanımlarının incelenmesi, özgün içerik durumları, içerik ile kod oranının belirlenmesi, link çıkışları, sitenin kod yapısının bilinmesi, tema kullanım durumunun tespiti, site içi seo puanlamasının yapılması, site içi linklemelerin yapılması, resimlerde alt parametrelerinin kullanımı, başlık kullanımı, font kullanımı, satır içi javascript – css kullanımının yapılıp yapılmadığının tespit edilmesi gibi bir çok site içi kriterlerin analiz edilerek bunların tespit edilmesi gerekmektedir.

b – Rakiplerin SEO Trustrank ve pagerank değerinin sorgulanması

Rakip sitelerin seo trustrank ve pagerank değerlerinin sorgulanarak bu değerlerin bilinmesi, yapılacak olan seo çalışmasının planlaması için büyük öneme sahiptir.

Seo trustrank değeri sorgulamak için : www.fuub.net/trustrank

Pagerank değeri sorgulamak için ise : http://www.seokriter.com/pagerank-sorgulama/

c – Backlink yapısının belirlenmesi

Rakiplerin dışardan aldığı backlinklerin belirlenmesi büyük öneme sahiptir. Rakiplerin aldığı otoriter backlinkler bulunuyorsa, yapılacak olan çalışmada güçlü backlinklerin alınması şarttır. Rakiplerin aldığı backlinkler, backlink miktarı ve aldığı backlinklerin farklı ip lokasyonluluk durumları, pagerank değerleri ve seo trustrank değerlerinin analiz edilmesi, alınan backlinklerin kalitesini ortaya çıkarmaktadır.

Rakiplerin backlinklerinin belirlenmesi için, Google’a girerek “backlink checker” yazıp, çıkan sonuçlardan sorgulatma işlemini yapabilirsiniz.

d – Sosyal medya kullanımlarının tespit edilmesi

Rakiplerin sosyal medya birimlerinde etkinlik durumlarının tespit edilmesi gerekmektedir. Hangi sosyal medya birimlerini, ne kadar sıklıkla ve nasıl kullandığı SEO için büyük öneme sahiptir. Rakip firmalardan bir adım önce olmak için sosyal medya birimlerini onlardan daha etkin kullanmak şarttır.

Yukarda maddeler halinede listelediğimiz kriterler göz önüne alınarak, kurumsal firmaya yapılacak olan seo planlamasının oluşturulması gerekmektedir. Bu sayede daha verimli ve istenilen sıralamalarda seo çalışmaları yapılmış olur.

 

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

Bir Yorum

  1. Gerçekten de önemli bilgilere yer vermişsiniz.Piyasadaki rakiplerin sosyal medyada ki durumları analiz edilerek rakiplerden kendimizi önde tutmalıyız.Böylelikle piyasada ki konumumuzu daha da sağlamlaştırmış ve rakiplerden öden olmuş olmak içten bile değildir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.