Domain Authority Kavramı

domain-authorityDomain authorty, seo için büyük öneme sahip olan bir değerlendirme sistemidir. Domain’in kalitesini, otoritesini ve avantajlarını ortaya koyan bu değerin yüksek olması durumlarında arama sonuçlarında üstlerde listelenme, daha fazla organik ziyaretçinin web sitenizi ziyaret edeceği gerçeği size çok yakındır.

Domain authority’nin yükselmesi bazı kriterlere bağlıdır. Özellikle site yaşı domain authority’e direkt etki etmektedir. Site yaşı eski olan web siteleri daha otoriter durmakta ve bu tarz sitelerin web planlamalarının olduğu gerçeği gün yüzüne çıkmaktadır. Yeni sitelerin ise yapması gereken en önemli şey, domain tescil süresini 2-3 yıl gibi bir süre uzatması olacaktır.

Domain authority’nin yükselmesini sağlayacak diğer kriterleri sıralayalım.

  • Siteden çıkan linklerin kaldırılması
  • Backlink alımı yapılırken, otoriter içerik ile uyumlu, güçlü web sayfalarından backlink alınması
  • Seo trustrank değeri yüksek sitelerden, kalıcı backlinkler elde edilmesi (makale tanıtımları şeklinde alınması en mantıklısı olacaktır.)
  • Site içindeki içeriklerin özgün ve dolgun olarak hazırlanması ve bu içeriklerin özgünlük kontrolerinin yapılarak, anahtar kelime yoğunluklarının ayarlanması.
  • Site içi özgün makaleler yazılmalı ve bu makaleler güçlü, temiz backlinkler ile güçlendirilmesi.
  • Sosyal medya kullanımlarının arttırılması ve sitenin sosyal medyada bilinirliğinin fazlalaştırılması.
  • Site içi linklemelerin basit ve kolay geçişli olması.
  • Site için harita kullanılması.

Bu maddeler domain Authority değerine doğrudan etki eden maddelerdir. Bu maddelerin yavaş yavaş uygulanması domain Authority değerinizin zamanla yükselmesine ve sitenizden verim almanıza olanak sağlayacaktır. Peki domain authorty değeri diyip durduk. Bu değeri nasıl öğreneceğiz veya nasıl sorgulayacağız ?

Domain Authorty Sorgulama

Sitenizin domain Authority değerini sorgulayabileceğiniz bir araç olan open site explorer sayesinde, sitenizin domain Authority, backlink sayısı, alınan backlinkler, anchor text, sosyal medya kullanımı, trusrank gibi bilgileri detaylı olarak sorgulatabileceksiniz.

Domain authority sorgulama : www.opensiteexplorer.org

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.