Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler !

backlink-kriterleriWeb dünyasında Backlink olarak bilinen kelime gerçek hayatta referans olarak çevrilebilir. Fakat backlink sadece referans olarak adlandırılamaz. Web siteleri için yazılmış olan tanıtım yazısı, herhangi bir yorum referans olarak adlandırılabilir.

Ancak backlink denildiğinde seo çalışmalarında anlaşılan bir kelime, bir kelime öbeği veya bir URL’ye verilen bağlantı akıllara gelmektedir.Backlink genellik ile web sitesi sahiplerinin kendi siteleri için diğer sitelerden aldıkları referans bağlantı olarak belirlenir.

Backlink sistemi bir web sitesinin referans değerlerini belirlemek için kullanılan bir kriterdir ve seo çalışmalarında oldukça önemlidir. İyi bir backlink değeri bir web sitesinin hedef anahtar kelimeleri üzerinden yapılan aramalarda web sitesinin ya da sayfalarının üst sıralarda çıkmasını sağlayabilir.

Bu sebeplerden dolayı backlink çalışmaları web sitesi sahipleri için oldukça önemli bir noktadır. Gerçek hayatta da referansın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bir başkası tarafından önerilen bir mağazanın bizlerde ne kadar olumlu düşünceler oluşturduğunu ve bu öneriler sayesinde alışverişlerimizi daha rahat yaptığımızı düşünebiliriz. İnternet dünyası için de bu durum çok farklı değildir. Bir çok web sitesi tarafından URL yada Anchor text bağlantıları ile referans edilmiş bir site arama motorları tarafından da fark edilecektir. Bu sayede üst sırlarda gösterilerek web sitesinin trafiği artmış olacaktır.

Web siteleri için referans olması gerekmektedir. Yani ben bu siteyi beğendim anlamına gelecek olan diğer sitelerden gelen backlinklere sahip olmak gerekmektedir. Fakat backlink zamanla oluşacak bir durum olduğundan web sitenizin iyi backlinklere sahip olması zaman alacak bir durumdur. Web sitenizin içeriğine uygun alanda gösterdiği gelişmeler ve sunduğunuz hizmetlerin fark edilmesi, beğenilmesi ve sonrasında ise referanslara sahip olması doğal bir süreç içinde gerçekleşmesi gerekmektedir. İnsanlar sitenizi zaman içerisinde tanıdıkça ve hizmetlerinizin kalitesini anladıkça sitenizi beğenerek backlink vermeye başlayacaklardır. Fakat bu süreyi seo çalışmaları ile kısaltabilirsiniz. Ancak bilinçsiz bir şekilde yapılan seo çalışmaları sitenize yarardan çok zarar getirebilir. Bu neden ile seo çalışmaları yaparken planlı ve bilinçli bir şekilde backlink çalışmaları yapmak gerekir.

backlink-onemi

Backlink Çalışmaları

Google Caffeine güncellemesi ile web sitelerinin uyguladıkları backlink çalışmalarına yeni bir boyut sundu. Caffeine güncellemesinin ardından  alınan backlinklerde çeşitlilik ön plana getirildi. Yeni güncellemeler ile artık web sitesi sahipleri tek bir tür üzerinden yapılan backlink çalışmaları ile arama sonuçlarında üst sıralarda yer bulamayacak hale getirildi. Durum şu şekilde anlatılabilir; aynı türden oluşan web sitelerinden alınan backlinkler hep aynı kişilerin bir mağazayı önermesine benzer. Ama bir mağaza ne kadar çok farklı kesimlerden önerme alır ise sağladıkları güven o kadar artacaktır. Web siteleri için de durum bu şekildedir. İyi bir web sitesi hep aynı türden web sitelerinden backlink alıyorsa bu backlinklerde bir tutarsızlık oluşmaya başlar. Fakat farklı türden alınan backlinkler web sitesinin kalitesini ortaya koymaya başlayacaktır.

Backlink çalışmalarında uygulanan çeşitlilik dışında önemli bir noktada alınan backlinklerin referans sıralamasıdır. Yeni kurulmuş bir ve yeteri kadar gelişmemiş bir web sitesinin çok fazla backlinke sahip olması veya otoritesi yüksek web sitelerinden backlink alması bir tutarsızlık yaratacaktır. Yeni kurulmuş web siteleri öncelikle daha küçük ölçekli ve kendilerine benzer sitelerden backlink almalıdır. İlerleyen zamanlarda büyük otorite sahibi web sitelerinden backlink alması daha doğal bir durum haline gelecektir.

Backlink Çalışmalarına Başlamak

Web siteniz için backlink çalışmalarına başlarken dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar bulunmaktadır. Henüz yeni kurulmuş ve yeteri kadar içeriğe sahip olmayan web sitelerinin backlink sahibi olması beklenemez. Yeni kurulmuş ve yeteri kadar içeriğe sahip olmayan web sitelerinin hemen backlink almaya başlamaları arama motorlarının uyguladıkları algoritmalara takılarak web sitesinin filtrelere takılmasına neden olacaktır. Bu neden ile web siteniz için backlink çalışmalarına başlamadan önce web sitenizin içeriklerinin tutarlı bir hale gelmesini beklemek ve daha sonrasında doğru bir strateji uygulayarak backlink çalışmaları yapmak faydalı olacaktır.

Backlink Çeşitlilik Sırlaması

backlink tek bir şekilde değil de çeşitli şekillerde olabilir. Bir yazı olmadan sadece bir kelimeden sitenize alınan bir bağlantı yada bir yazı içindeki bir kelime üzerinden verilmiş olan bir bağlantı backlink olabilir. Her ikisi de web siteniz için bir backlink olarak kabul edilecektir fakat bir yazı içindeki bir kelime grubu üzerinden alınan backlinkler çok daha etkili olacaktır. Bu neden ile backlink alırken öncelikli olarak bir yazı içinde bulunan kelimeler üzerinden alacağınız bağlantılara önem vermelisiniz. Yeni kurulan bir web sitesine sahipseniz bu sıralamalar sizler için oldukça önemlidir. Bu sıralamaya uygun backlinkler almak daha doğal olarak karşılanacağından web siteniz arama motorlarının filtrelerine takılmayacaktır. Yazı içinde bulunan kelime gruplarından backlink aldıktan sonra zaman içinde sadece bir kelime üzerinden alacağınız bağlantıları da backlink çalışmalarınız arasına dahil ederek backlink çalışmalarınızı güçlendirebilirisiniz.

Anchor Text Çeşitliliği

Öncelik ile anchor text ne demektir bunu anlamalıyız. Anchor text bağlantının yani linkin verildiği kelimeye verilen isimdir. Yani bir yazı içinde bir bağlantı yani backlink verilmesi ile tıklama yapılabilir hale gelen kelimedir.

Gerçek hayatta kişilerin hep aynı cümleler kullanarak bir mağaza hakkında konuştuklarını düşünürsek bu durumun garipliğini aklımızdan geçirebiliriz. Sonuçta insanlar farklı olduğundan herkesin bir şeyi anlatım şeklide farklı olacaktır. Her ne kadar bir mağazanın belli bir özelliği yada hizmetinden dahi bahsedile bu farklılık kendini ortaya koyacaktır. Böyle bir fark ortada iken herksin aynı cümleler kurması oldukça garip bir durumdur.

İnternet dünyasında da durum buna benzer. Backlink aldığınız tüm web siteleri sürekli aynı kelime üzerine size bağlantı veriyorlar ise arama motorları bunu fark edecektir. Sürekli aynı kelimeler üzerinden alınan backlinklere sahip bir web sitesi ise arama motorlarının kullandıkları çeşitli filtrelere takılabilecek ve arama sonuçlarında gösterimi engellenebilecektir. Bu neden ile web sitemize backlink alırken sadece bir kelime üzerinden backlink almamaya özen göstermeliyiz.

Bir örnek ile bu durumu çok daha iyi anlayabiliriz. Sağlık ile ilgili içerikler üreten bir web sitemiz var diyelim. Web sitemiz için “kilo vermek” anahtar kelimesi üzerinden sürekli backlink almak yerine bu kelimenin varyasyonlarını belirleyerek yada anlamca yakın kelimeleri bularak bu kelimelerden de backlink almalıyız. “Klio vermek” kelimesi dışında backlink alırken kullanabileceğimiz kelimler “kilo vermenin yolları”, “hızlı kilo vermek”, “zayıflama”,”diyet” kelimeleri olabilir. bu sayede tek bir kelime üzerinden backlink almak yerine anlamca aynı olan bir çok kelime üzerinden backlink almış oluruz.

Anchor Text Seçimi

Web sitenize aldığınız backlink web sitenizde bulunan bir yazı için ise bu yazınızı en iyi ifade eden kelimeyi anchor text olarak belirlemelisiniz. Az önce verdiğimiz anchor text seçimi için olan örnek kelimelerde de olduğu gibi burada da en alakalı olan kelimelere öncelik vererek alaka düzeyi düşen kelimelere doğru düşen bir anlam sıralamasında anchor textleri belirlemelisiniz.

Anchor text olarak sadece anahtar kelimelerinizi kullanmak yerine web sitenizin adını da kullanmalısınız. Sürekli olarak anahtar kelimeler üzerine backlink almak yerine site isminiz üzerinden de backlink almak doğal bir backlink çalışmasının bir parçası olacaktır. Bu sayede arama motorları doğal bir backlink olduğunu ve nitelikli bir paylaşım olduğu sonucunu çıkararak web sitenizin değerini arttıracaktır.

Kalıcı Backlink Bağlantıları ve Zaman

Optimizasyon işinin öncelikli olarak bir tutarlılık işi olduğunu unutmamak gerekmektedir. Web siteniz için diğer sitelerden alınan backlinkler sürekli ve tutarlı olmalıdır. Belirli dönemlerde çokça backlink alıyorsanız ve diğer dönemlerde backlink almıyorsanız bu durum web siteniz  için büyük bir tutarsızlık ortaya çıkaracaktır.

Arama motorlarının algoritmalarını düşündüğümüzde tam olarak anlayamadığımız bir çok noktanın olduğunu fark ederiz. Bizlerin yapacağı bir çok hamlenin aslında bu algoritmalar tarafından daha önceden belirlenmiş ve arama motorları sonuçlarını manipüle etmek isteyenlerin önüne geçilmiş olacağını anlayabiliriz. En çok yapılan hata sabırsız davranarak hızlı bir şekilde backlink çalışmalarına başlamaktır. Ve de bu backlinkleri sürekli olarak aynı kelimeler üzerinden alıyor olmaktır. Bu durum zaten arama motorlarının geliştirdikleri algoritmalar ile belirlenmiş bir durumdur. Sonuç olarak sabırsız davranarak alınan backlinkler nedeni ile web sitesi filtrelere takılarak arama sonuçlarında gösterilmemeye başlanır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için bahsettiğimiz gibi backlinkeri alırken doğal olmalarına özen göstermek gerekmektedir.

Doğal olarak oluşturulan backlinkler yani sizin herhangi bir etkiniz olmadan insanların beğenmesi ve önermesi ile oluşan backlinkler genellikle kalıcı olmaktadır. Fakat web siteniz için aldığınız backlinklerin bazıları zamanla yok olabilir. Ücretli olarak alınan linklerin zamanının dolması, bağlantının geldiği sayfanın silinmesi yada sitenin kapatılması gibi bir çok durumda backlinkler kaybedilebilir. Kaybedilen backlinler, backlink alınan sitenin gücüne göre sizin de web sitenizi etkileyebilir. Bu neden ile kalıcı backlink almak daha çok fayda sağlayacaktır. Bir kaç aylık backlink almak yerine içerisinde sitenize bağlantının olduğu bir tanıtım yazısı almak çok daha etkili olacaktır. Ayrıca web sitenize backlink alırken kapatılma ihtimali pek bulunmayan sitelerden, kaliteli sosyal medya platformlarından backlink almaya özen göstermelisiniz.

Etki Alanına veya URL’ye Backlink Almak

Seo çalışmaları için yapılan backlink çalışmalarının bir kısmı etki alanına yada bu etki alanına bağlı bir alt sayfaya yapılması gerekmektedir. Backlinklerin her zaman bir anahtar kelimenin üzerinden verilmesi web sitesi için tutarsızlığa neden olabileceğinden, sürekli olarak anahtar kelimler üzerinden backlink almaktansa web sitesinin yada bu siteye bağlı alt bağlantıların adresleri üzerinden backlink almak doğal backlink çalışmalarının bir parçası olabilir. Bu neden ile web sitesi için backlink çalışmaları yaparken sürekli olarak anahtar kelimler üzerinde çalışmak yerine direk alan adına yada bu alan adına bağlı bir alt sayfanın direk URL’sine backlink alabilirsiniz.

Bu şekilde yapılan backlink çalışmaları sayesinde arama motorlarının kaydetmiş oldukları kaynakları arama çubuğuna aşağıdaki gibi bir arama yazarak öğrenebilirsiniz.

“siteadınız.com” -site:siteadınız.com

Bu arama ile siteadınız.com sitesi haricindeki site adınızın geçtiği web sitelerinin hangileri olduğunu öğrenebilirsiniz.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

7 Yorumlar

 1. Hüseyin Karayiğit

  Yazınızı sonuna kadar okudum. Sonuna kadar okurken baya bir zaman harcadım. Maşallah bir yazmışsınız pir yazmışsınız. Bu makale sayesinde backlink alırken dikkat edilmesi gereken çoğu şeyi öğrendim. Web sitemize hızlı ve gereksiz backlinkler alıp durdum. Bundan sonra bu konulara dikkat edeceğim ve backlinklerin kalitesine, otoritesine dikkat edeceğim. Elinize sağlık yazınız için.

 2. Backlink için yapılan her gelişme, PR puanları üzerinde daha fazla adalet sağlıyor kanımca. Belli bir süre sonra sistem oturacak, bu sefer açık bulunmaması için yine bazı değişikliklere gidilecek, çok mantıklı.

  Bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

 3. Gerçekten baclink hakkında tüm detaylı bilgiyi vermişsiniz okuduğum iyi oldu çünkü bu konuda çok bilgi sahibi oldum baclink alırken okuyan herkes gibi artık benimde dikkat edeceğim kesin..İçeriği gerçekten harika backlink’in doğal olmasınında önemini anlamış bulunmaktayım sağolun.

 4. lezzetliyemeklerperisi

  YAZINIZ ÇOK GÜZEL VE BİLGİ VERİCİ ANCAK ARAŞTIRMA YAPARKEN BAZI SİTELERDE BACLİNK ÖNEMLİ DEĞİL DİYE YORUMLAR VARDI, HANGİSİ DOĞRU ? BACLİNK ALMAK ÖNEMLİ Mİ, DEĞİL Mİ?

 5. Yorumunuz için teşekkür ederim. Backlink seo çalışmalarında en önemli unsurlardan birisidir. Fakat backlink alırken yazımızda belirttiğimiz gibi çok dikkatli ve sabırlı davranmanız gerekmektedir. SEO her şeyden önce sabır işidir.

 6. Mehmet Gonenc

  Yazınızı paylaştığınız için teşekkürler. Back link alma strateji ve uzun zamana yayılan çalışma gerektirdiği anlaşılıyor. Yani hemen köşeyi dönelim anlayışı burada sökmüyor. Başarılar dileriz.

 7. Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok önemli. Özellikle ani çıkış ve inişler siteye yarardan çok zarar getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.