Alexa Sıralamasının Önemi

alexa-seoAlexa, SEO ile ilgilinen webmaster’ların en çok dikkat ettikleri konuların başında gelmektedir. Bir çok webmaster alexa sıralamasına yönelik seo çalışmaları yapmak istemekte ve alexa sıralamasının Google için önemli olduğunu düşünmektedir. Aslında çokta haklılar. Google, alexa verilerini dikkate almakta ve bu değerleride göz önüne alarak değerlendirme yapmaktadır.

Genel olarak reklam verecek olan kurumların en çok üzerinde durduğu konuların başında alexa gelse bile şu anki durumda alexa booster denilen programlar nedeniyle bu sıralamalar illegal yöntemler ile düşürülebilmektedir. Tabiki işi bilen kişilerin sayfada geçirilen zamana bakması trafiğin gerçekliğini ortaya koymaktadır.

Alexa sıralaması; sitede geçirilen zaman, ziyaretçi sayısı ve sayfa gezinme miktarına göre değişiklikler göstermektedir. Buda alexa’nın web sayfalarının kalite standartlarını incelediğine bir işarettir. Bu kalite standartları Google tarafından incelenip, değerlendirme aşamasında kullanılmaktadır.

Google, sitenin alexa’daki şu kriterlerine dikkate alır.

 • Dünya sıralaması
 • Ülke sıralaması
 • Sayfada geçirilen zaman
 • Alexa backlink
 • Alexa anahtar kelime sorgulamaları

Alexa, SEO’da Prestijdir

Alexa toplisttir. Web sayfalarını sayfadaki ziyaretçilerin sıklığına, yoğunluğuna ve sayısına göre Dünya ve ülke bazlı sıralayan bir sitedir. Bu sıralamanın en üstündeki siteler

 • Google
 • Youtube
 • Twitter
 • Facebook
 • Wikipedia

Gibi sitelerdir. Kullanıcı sayısı artan web sayfaları bu sıralamalarda yukarlara doğru yükselirler. Alexa sıralaması iyi olan web sayfaları kullanıcılarına ve rakiplerine karşı büyük prestijler elde ederler. Alexa sıralamasının seo trustrank değerine etki ettiğini bilmekteyiz.

Alexa’da sıralamaya giren sitelerin sayısı dünya geneli yaklaşık 28.000.000’dur. Bu sıralamaya giremeyen web sayfalarının bulunduğunuda unutmayalım.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

3 Yorumlar

 1. Alexa dediğiniz gibi Prestijdir konusunda gerçekten önemli bazı kişilerin algılarında alexa bitti gibi olsa da firmalar arasında bir web sitenin hit ve sıralama analizi alexa üzerinden yapılıyor.

 2. Bir sitenin hakkında azçok bilgi sahibi olmak için hemen hemen herkes alexa bilgilerine bakıyor. Çünkü aşağı yukarı alexanın verdiği bilgiler doğru ama bu kesin doğru olduğunuda göstermez tabiki.

 3. İngilizce worksheets

  Milyonlarca sitede tam doğru bir sıralama vermesi tabiki de imkansız ama yine de gerçeğe yakın veriler sunduğuna inanıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.