Domain Drop ve İndex Silinmesi

Günümüzde özellikle SEO konusunda yaşanan gelişmeler ve yeni nesil tekniklerin ortaya çıkması ile birlikte o kadar önemli seçenekler ortaya çıkıyor ki bu anlamda detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmak ve uygulama safhasında mantıklı adımlar atmak son derece önemlidir. Birkaç sene içerisinde özellikle domaini alıp değerlendirerek elinden çıkarmak isteyen insanların sayısı son derece fazla. Arama motorunda indexli olan ancak kullanılmayan domainler zaman içerisinde çok ciddi sıkıntılar meydana getirebilir. Bu nedenle domaini sıfır ya da ikinci el alırken mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

Domain drop, domainin tüm içeriklerinin silinmesi ve kullanılmaması anlamına gelir. Önceden kullanılmış fakat sonradan silinmiş bir domaine bizler DROP DOMAİN adını veriyoruz ve bu alan adları, arama motoru gözünde zaman içerisinde etkinliğini yitiren domainler listesine girer. Bu tip domainler, gelişim anlamında sahiplerini oldukça zorlarlar. Bunun en büyük nedeni ise daha önceden bir index sayısına sahip olmaları ve yeni site açıldığında bu indexlenmiş URL tiplerinin ana site içerisinde yer almaması ve 404 vermesidir. Hal böyle olunca ciddi sıkıntılar meydana gelir.

Domain Drop
Domain Drop

İndex silme, bu tip domainler için kaçınılmaz yöntemlerden birisi olarak dikkat çeker ve zaman içerisinde o kadar ciddi sorunlar meydana gelmesi mümkündür ki elinizden geldiğince bu tip alan adlarını almamaya çalışın. Drop edildikten sonra artık belli bir süre içerisinde arama motorları tarafından indexler otomatik siliniyor ancak ülkemiz genelinde daha silinmemiş indexe sahip olan domainleri satmaya çalışan kişiler olduğunu da unutmamak gerekir. Domainin kalitesine göre Drop Domain alınması da aslında çoğu zaman olumlu sonuçlar verir.

Kısacası alan adı alırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlar index rakamları, Alexa ve Pagerank değerleri ve bu gibi diğer tüm önemli detaylar olarak dikkat çekecek.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.