Google’ın Yaptığı Gizli Güncellemeler

Google-PenguinBildiğiniz üzere Google belirli zamanlarda algoritma güncellemeleri yaparak, arama sonuçlarını iyileştirmeyi amaçlıyor. Durum böyle olunca spam içerik barındıran, özgün olmayan ve istikrarlı bir yayın hayatı bulunmayan web sayfaları sıralama kayıpları veya cezai işlemlerle karşılaşabiliyor.

Google, siteleri değerlendirirken sitenin altyapısının puanlandırılması, içerik puanlamasını sağlıyor ve sitenin backlink yapısının detaylı bir şekilde analiz edilmesini sağlayan botlarına yeni özellikle ekliyor. Buda algoritma güncellemeleri ile güncellemeye takılan sitelerin sıralama kayıplarına neden oluyor

Google’ın Yaptığı Gizli Güncellemeler

Matt Cutts, Google web spam ekibinin başında bulunan kişidir ve algoritma güncellemelerinden önce twitter hesabı üzerinden güncellemenin olacağına dair bazı açıklamalarda bulunan kişidir. Her Google güncellemesinin bize bildirilmesi mümkün değildir. Google, yeni özelliklerin eklenmiş halinde yayına kattığı yeni bot yapısının, her kez tarafından bilinmesini istemeyebilir. Çünkü yeni geliştirilen bir yazılım ile illegal teknik kullanarak spam yayın yapan web sitelerine farklı metotlar ile müdahale edebilir. Bu gibi durumlarda ise doğal olarak yapılan algoritma güncellemeleri gizliden yapılmaktadır (bazıları).

google-guncelleme

Google’ın sürekli olarak gizli güncelleme yaptığını düşünmekte ve bu konuda bu yazıyı yazma gereksinimi duymaktayım. Başıma birçok kez gelen durumlardan bir tanesi haline gelen toplu sıralama kayıpları bunun kanıtı olmuştur. Birbirinden farklı hesaplar, ip’ler ve hatta farklı backlink tiplerine sahip olan birçok site yoğun dalgalanmalara maruz kalmış, zamanla gerekli müdahale yapılmıştır. Tabii ki müşteri odaklı düşündüğümüzde, çalışma esnasında belirli bir konuma gelen sitelerin düşüş yaşaması olumsuz anlamda etki oluşturacaktır.

Düşüş nedenleri ise sitelerde kullanılan kelime öbeklerinin, Dilimiz ile alakalı da olarak birbirlerine yakın olmasıdır (Başka nedenlerde var). Türkçe kısıtlı ve farkına varılmadan birçok aynı kelimeyi yakın cümlelerde kullanılabilen bir dil durumundadır. Buda doğal olarak içeriklerin özgünlük anlayışından uzaklaşmasına olanak sağlıyor. Hatta İngilizce yazılan bir yazının Türkçe yazılan bir yazıdan daha fazla olumlu etki sağlayacağını söyleyebilirim. Kelime öbekleri daha fazla, daha geniş olan bir dil olduğundan (tabii ki birazda torpil durumu da söz konusu) daha fazla fayda sağlayacağı bir gerçektir. Kurumsal sayfalar için dolgun içerikler oluşturmak, filtre cezalarından uzaklaşmak anlamına gelmektedir. Blog siteleri ise özgün ve güncel olmaları gerekiyor.

Google özellikle backlink konusunda birçok gizli güncelleme yaptığını düşünmekteyim. Bunu düşünmemin en büyük nedeni ise Seo’da en çok kural ihlali yapılan konu’nun backlink olmasından dolayıdır. Daha doğal, zamanlı ve organik bir çalışma yapmayı alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

4 Yorumlar

  1. seodersimiz.wordpress.com

    Gerçektende çok güzel bir yazı olmuş, Google’ın gizli güncelleme yaptığını bilmiyordum. Ama çok mantıklı her yaptığı güncellemeyi söylese zararlı teknikler kullananlar ona’da bir çözüm üretir. En iyisi bazı önemli değişiklikleri gizliden yapması ve spam teknikler kullananlara ceza vermesi olacaktır.

  2. Özgün Tıkaç

    Google kesinlikle büyük bir mühendislik başarısı ve devamlı değişen dinamik bir yapısı var iyi bir seo bu değişime ayak uydurabilen güncellemeleri devamlı takip eden seodur

  3. Bence de gizli güncelleştirmelerin faydası çok. Çünkü bazı siteler arama sonuçlarında en önlerde çıkabilmek için bu durumu kötüye kullanabiliyorlar ve spam içerikler kullanıyorlar. Bu güncellemeler bunu engelleyebilir.

  4. Türkçe güncelleme haberlerini nereden alabiliriz su kaçağı bul içerikli sitem için gerekiyorda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.