Google Adwords Reklamları Nedir Ne İşe Yarar

google-adwords-nedir-ne-ise-yararGoogle Adwords, Google arama motorundan yapılan aramalar sonucu ekranda aranan anahtar kelimeyle ilgili en çok alakası olan reklamların gelmesini sağlayan bir sistemdir. Yani Google’ın reklam panelini, Google Adwords oluşturur.

Google Adwords üzerinden reklam vermek isteyen kişilerin reklamı doğal olarak çıkan sitelerin üstünde sarı olarak, sayfanın sağ üst köşesinde veya sayfanın en alt köşesinde belirir. Ticari amaç güden firmalar tarafından çok sık tercih edilen bu reklam tekniği sadece Google arama motoru için geçerlidir.

Google Adwords ile yayınlanan reklamlar 3 farklı şekilde görülmektedir:

 1. Metin halinde verilen reklamlar: Sadece kampanyalar ve verilecek olan reklamın yazı halinde verilmesiyle oluşturulan reklamlardır. En sık rastlanan reklam türü budur.
 2. Resim olarak verilen reklamlar: Google Adwords te yayınlanacak reklamların resimler yoluyla anlatıldığı reklamlardır. Metin halindeki reklamlardan sonra ikinci sırada gelir.
 3. Videolu reklamlar: Çok sık olarak görülmese de ürün tanıtımları ve kampanyalar hakkındaki tanıtımlar videolar aracılığıyla da arama motorunda yerini almaktadır.

Google reklamlarının ücretlendirmesi reklama tıklanma sayısıyla belirlenir. Her reklam için reklam veren belirli bir bütçe ayırır. Günlük ayrılan bütçe dolunca reklam gösterimi o gün için sona erer. Reklamlara tıklanma sayısı ve belirlenen anahtar kelimeler için TBM (tıklama başı maliyet) sektörlere göre farklılıklar gösterebilir.

Google Adwords, diğer reklam sistemlerinden daha farklı ve daha geniş çaplı bir reklam yayınlama yoludur. Reklam verecek olan kişi reklamının hangi bölgede, şehirde veya ülkede gösterilmesini istiyorsa seçebilir. Ayrıca hangi saatler aralığında görülmesini istiyorsa reklam sahibi bunu da belirleyebilir. Yani Google Adwords, tamamen reklam veren kişinin istekleri doğrultusunda görüntülenen bir reklam aracıdır.

GOOGLE ADWORDS NE İŞE YARAR?

Google Adwords, reklam yayınlamak için hazırlanan ve son zamanlarda çok sık bir şekilde gördüğümüz Google hizmetlerinden birisidir. Kişilerin veya firmaların gelişmesinde ve bu doğrultuda belirli bir kazanç sağlamasında reklamların etkisi yadsınamayacak kadar çoktur. Reklam yayınlamak firmalar için tanınmayı ve büyük iş imkânlarını da beraberinde getirecek bir imkânlar dünyasıdır. Google Adwords’ te günümüzün çok ciddi reklam alanlarından birisidir ve birçok işlevi vardır.

Sadece reklam işlevi olmayan Google Adwords’un diğer özelliklerini de şöyle sıralayabiliriz:

 • Google Adwords yeni insanlara ulaşmanızı ve büyümenizi sağlar.
 • Sunduğunuz ürünleri veya hizmetleri sizlere ulaşmak isteyen insanlar sunmuş olur.
 • Görüntülenen reklamlarınız için değil, tıklanan reklamlarınız için belirli bir maliyet ödersiniz. Bu da yayınladığınız reklamın düşük bir ücret karşılığı yayınlanmasını sağlar. (Reklam verenler için çok avantajlı olan bu sistem, site sahipleri için ise o kadar avantajlı değildir.)
 • Google Adwords reklamlarını kullanan kişiler, hedefledikleri kitleye ve ideallerindeki iş ortamına çok çabuk ulaşabilirler. Çünkü bu alanda aranan kelimelere göre reklamlar çıkmaktadır.
 • Verdiğiniz reklamların düzenli raporunu alarak işinizdeki ilerlemeleri veya gerilemeleri takip edebilirsiniz.
 • Reklamlarınızı istediğiniz gibi kendiniz oluşturabilirsiniz.
 • Görünen reklamlar sayesinde insanlar sizin hakkınızda daha çok bilgi sahibi olabilirler.
 • Reklamınızın görülmesini istediğiniz yeri seçerek reklam alanında size hitap eden kesime ulaşmış olurusunuz.
 • Reklam alanında hangi reklamınızın daha çok ilgi gördüğünü tespit ederek reklam çalışmalarınıza o doğrultuda yön verebilirsiniz. Gereksiz maliyetten ve can sıkıcı zaman kayıplarından mümkün mertebe kurtulmuş olursunuz.
 • Google Adwords sistemini zaman ile anlamaya başladıkça kazançlarınız da da büyük oranda artışlar yaşayabilirsiniz.
 • Pazarlama üzerine kurulu şirketlerin ve ticari amaç güden firmaların artan ziyaretçi sayılarıyla doğru orantılı olarak müşteri sayıları da artacaktır.

İşte Google Adwords, hem reklam verenler için, hem de reklam alanlar için başlıca bu işlevler için kullanılır.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Adwords ve SEO İlişkisi

Google Adwords ve SEO ilişkisi dediğimiz zaman bu iki sistemin arama motorlarında yükselmek açısından ne …

3 Yorumlar

 1. Google’ ın en büyük hizmetlerinden biri olan adwords hakkında tam olarak nasıl hareket etmem gerektiğini önerileriniz ve paylaştığınız verilerle öğrenmiş oldum. Şimdi kendimi daha da şanslı hissediyorum.

 2. Google adwords reklamları sayesinde artık her geçen gün hedef kitleme ulaşabiliyor ve satış grafiğimi yukarılara çekmeye başarabiliyorum. Verdiğiniz bilgiler bu alanda var olmak için mücadele eden siteler için oldukça yararlı.

 3. Firma ve işletmelerin kendilerini tanıtmak amacıyla bence resimli reklamları tercih etmesi gerek altına yazılacak ilgi çekici bir kaç cümle ile insanların görsel hafızalarında kalması sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.