Pagerank Nedir ?

google-pr-sorgulama-aracimizMerhaba SEO Kriter takipçileri, bu yazımızda Google’ın geliştirdiği pagerank algoritmasının ne olduğunu, pagerak değerinin nasıl arttırıldığını ve bu değerlerin hangi aralıklarla ne gibi güncellemeler ile değiştirildiğini anlatacağız.

Pagerank; Google’ın web sitelerin aldığı backlinkleri üzerine geliştirdiği, 10 üzerinden hesaplanan bir algoritmadır. Sitenin aldığı minimum değer 0, maximum aldığı değer ise 10’dur. Bu değerlerde en önemli olan konu, değerin 10 tavan puanına yakın olmasıdır. Dünya üzerinde pagerank değeri bakımından 10 değerine ulaşabilen site sayısı elle sayılacak kadar azdır, nitekim Google’ı incelediğimizde Google’ın bile pagerank değerinin 9 olduğunu görürüz.

Seo kriter olarak geçmişte pagerank değeri  10 olan site sahibiydik ve bu siteden maddi anlamda iyi getiriler sağlamıştık.  Google, pagerank algoritmasında web sitelerini aldığı backlink sayısı, backlinklerin kalitesi, dofollow durumları ve backlink aldığı web sitenin pagerank değerine göre bir değer alırlar.

Google web sitelerine pagerank değeri verirken, belirli aralıklarla yaptığı pagerank güncellemeleri ile sitelere pr değerleri dağıtır. Bu güncellemeleri incelediğimizde, önceki zamanlarda  üç ayda bir güncelleme olurken şu anda ise 6 ay ve 9 ay gibi zamanları bulmaktadır. Tabiki güncellemeler hakkında kimse net bişey söyleyemez, bu nedenden dolayı sitenizin link çıkışlarına her daim önem vererek, sitenizi çöpleştirmemeye önem vermelisiniz.

Pagerank algoritması en çok suiistimal edilen Google algoritmalarının başında geldiği için Google bu konu üzerinde fazlasıyla durmaktadır. Özellikle internet ortamındaki webmaster’ların yüksek pagerank değerindeki web sayfalarından backlink satışları yapmak istemesi, pagerank algoritmasında değişikliklerin yapılmasına neden olmuştur. Google, bu işi ticarete döken webmasterları tespit edebilmek ve algoritmayı daha iyi bir hale dönüştürebilmek için bu algoritma üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Anlaşılan şuki, Google’ın pagerank algoritması çok farklı değişimlerden geçmekte ve bu dönüşümde bazı teknik farklılıkların yaşanması söz konusu gibi duruyor. SEO’da pagerank yerine seo trustrank değerine daha fazla önem verip, bu değeri arttırmaya yönelik olarak doğal seo tekniklerinin uygulanması önemlidir. Düzgün ve organik bir SEO çalışması neticesinde mutlaka pagerank değeri ister istemez alırsınız.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

5 Yorumlar

 1. benim 1 yılım doldu ama hala pr0 neden aceba?

  • Merhaba;

   Sitenizde mutlaka birşeyler eksik ya da yanlış gidiyordur. Aynı zamanda Pagerank kavramı backlink ile de doğrudan alakalıdır. Saygılar

 2. pagerank hep duyduğum ama çok fazla anlamlandıramadığım bir durumdu ta ki bu yazıyı okuyana kadar. öyle ki günümüzde internet çok fazla yaygın olmakla beraber o kadar çok terim getirdi ki hayatımıza hangi birini akılda tutmamız gerektiğini bilemedim.

 3. Merhaba,
  Websitemin pagerank degerinin kac oldugunu nerden ogrenebilirim?
  Tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.