Sosyal İmlemenin Devri Kapandı !

sosyal-imleme-zararlariSEO’da çalışma yapılacağı düşünülünce akla ilk gelen çalışmalardan bir tanesi sosyal imleme çalışmalarıydı. Yakın bir zamana gidecek olursak, sosyal imleme sitelerinde yapılan imlemeler ile kısa zamanda arama motorlarında üst sıralarda listelenmek mümkün oluyordu.

Gelgelelim bu tarz siteler şu an itibari ile spam olarak algılanmakta ve yapılmasını tasvip etmediğimiz SEO tekniklerinden bir tanesi durumuna gelmiş bulunmaktadır.

Sosyal imleme siteleri, beğenilen ve işe yarar bilgilerin olduğu düşünülen sitelerin ilerde bir daha ziyaret etmek amacı ile imlendiği sitelerdir. Bu tarz siteler geçmişte SEO’ya doğrudan etki etmekteydi ve SEO‘nun olmazsa olmazları arasında gösterilmekteydi. Gün geçtikçe sosyal imleme siteleri için geliştirilen bot programlar, bu tarz sitelere otomatik link ekleme gibi özellikleri nedeniyle bu tarz alanları link çöplüğü haline getirdi.

Sosyal imleme sitelerinin aşırı çöpleşme yolunda ilerlemesi doğal olarak Google algoritmasınıda etkilemekteydi. Google yeni bir güncelleme ile sosyal imleme sitelerine verdiği değeri geri çekerken bunun yerine ise facebook, twitter, Google plus, pinterest ve benzeri sosyal medya birimlerinin etkin kullanılmasına önem vermeye başladı. Buda gayet doğal gibi görünüyor, çünkü sosyal medya birimlerinde milyonlarca kullanıcı dolaşmakta ve anlık beğeniler, paylaşımlar yapılmaktadır.

Google, sosyal imleme sitelerini çöp olarak gördüğü için bu tarz sitelerden linkler edinmiş olan web sitelerin ise şüpheli görüldüğü bilinmelidir. Aşırı sosyal imleme kullanımı, sitelerinizi filtreye kolay bir şekilde düşürebileceği gerçeğinide göz ardı etmeyin, bu tarz teknikler black hat seo teknikleri arasına girmiş bulunmaktadır.

Sosyal imleme siteleri yerine, sosyal medya birimlerinden farklı kullanıcı hesapları oluşturarak, beğeni sayılarını arttırıp, bu birimlerde etkin paylaşımlar yapmak SEO’ya çok daha fazla fayda sağlayacak ve daha doğal bir SEO izlenimi verecektir.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

2 Yorumlar

  1. Dediğiniz gibi sosyal imleme dönemi kapandı. Ama buna rağmen aynı anda toplu olarak otomatik şekilde birçok imleme sitelerine yazılarını gönderenler var. Bunu yapanların siteleri çok geçmeden Google tarafından spam olarak algılanıp cezalandırılacaktır. Eğer bu işlemi yapanlar varsa bir an önce bu hatadan dönmeliler bence. Bu arada yazı için teşekkürler, çok faydalı bir yazı olmuş.

  2. Eskişehirde Çilingir

    Açıklayıcı ve güzel paylaşımınız için teşekkür ediyorum. Takıldığım bir kaç noktaya yazınız sayesinde çözüm buldum. Umarım bana sağladığı fayda kadar farklı arkadaşların da işine yarayan bir açıklama olmuştur..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.