Seo Hakkında Bilmeniz Gerekenler

sayfa-ici-seoİnternetin son 20 yıllık varlığı birçok paradigmayı yerle bir etmiştir. Küreselleşmenin neredeyse son aşaması olan internet, birçok sosyo-kültürel ve ekonomik algıyı değiştirmiştir. Bu değişim ise bize yeni kavramlar kazandırmıştır.

Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization) olarak bilinen SEO da bunlardan biridir. İnternet ve küreselleşmeyle birlikte ortaya çıkan sanal ticaret akımı da diğer sektörler gibi her zaman tanıtıma ihtiyaç duymaktadır.

Bulunduğu platform dolayısıyla internetin tanıtımı da sanal olacaktır. İşte SEO da tam olarak bu sanal dünyada devreye girmektedir. Arama motorlarının öteden beri açık ara lideri olan Google, birçok SEO çalışmasının gerçekleştiği noktadır.

Yapılan aramalarda üst sıralarda yer almak ise her site sahibi için oldukça önemlidir. Üst sıralarda çıkan internet siteleri, ticari getirinin haricinde belli bir prestij de elde eder.

Bu anlamda, genel görüş, herhangi bir firmanın üst sıralarda olmasının belirleyicisinin arama motoru firması (Google, yandex, yahoo vs) olduğu yönündedir.

Maalesef, şansız bir şekilde, iyi bir SEO uzmanının profesyonel çalışmasıyla arama motoru bile kendi sıralamasında en üst sıralarda olmayabilir. Yani bu işin herhangi bir garantisi yoktur.

SEO uygulamasında asıl unsur, arama motorunun algoritmasıdır. Algoritmayı çözüp bir şekilde belirtilen siteyi, üst sıralara taşımak, sanılanın aksine kalıcı değildir. Sürekli güncellenen algoritmadan dolayı site sistemi de sürekli güncellenmelidir. Yani önemli olan zirveye çıkmak değil, orada kalabilmeyi başarmaktır.

Arama motoru algoritmasını çözmek, temel kriter olsa da sistemin birçok değişkeni mevcuttur. Kendi sitenizi üst sıralara taşımak için birçok etkene dikkat etmeniz gerekir. Öncelikle anahtar kelimeniz, en büyük belirleyicilerden biridir. Kullandığınız anahtar kelimenin bilinirliği rekabetle doğru orantılıdır ve başlangıçta bu sizin aleyhinize olabilir.

Oldukça bilinen bir anahtar kelime, reklam ve itibar yaratacağı düşüncesiyle seçildiğinde hüsran yaratabilir. Anahtar kelime seçiminde sonuç büyüklüğü önemlidir. Kısaca 1.000.000 sonuçlu bir anahtar kelime yerine, 10.000 sonuçlu bir anahtar kelime seçimi şansınızı oldukça arttıracaktır. Ancak yine de şansınızın artması, maaalesef sizi üst sıralamaya taşımaya yetmeyecektir.

Sitenizin domain yaşı, link yapısı ve referans değeri de önemli bir belirleyicidir. Metin temelli bir optimizasyon, sizi asıl başarıya götürmez. En basitinden, üst sıralardaki sitelere baktığımızda birçok materyal kullanıldığını görüyoruz.

Hatta Google’ a parayla reklam veren sitelerin bile üzerine çıkan çalışmalar mevcuttur. Sitenin kullandığı görsel materyaller de genel olarak önemli bir belirleyicidir. Özellikle yeni kurulan bir sitenin sosyal medya kanallarını etkili bir şekilde kullanması ise oldukça önemlidir.

Youtube’a video çekip koyması bile üst sıralara çıkması için oldukça önemlidir. Bunun yanısıra sosyal medya paylaşımları, iletişim bilgilerini paylaşmaları ve büyük sitelerde kendi sitelerine yer açmaları da belirleyicidir.

Buradaki amaç, üst sıralarda olmaksa diğer siteler, bu konuda birer araçtır. Ne kadar farklı sitede link paylaşımında bulunursanız, her seferinde daha da üst sıralarda olabilirsiniz.

SEO ‘nun getirilerinden dolayı çok sayıda firma bu işle uğraşmaktadır. Yalnız bu iş, ticari ve saygınlık kaygısıyla değil, adeta sanat kaygısıyla yapılmalıdır. SEO, tam anlamıyla dijital bir sanat ve başarıdır.

Üst düzey yazılım bilgisinden ziyade akıllıca yapılacak seçimler, size daha faydalı olup istenilen sonuca yakın olmanızı sağlayacaktır. Yukarıda belirttiğimiz gibi, çeşitli getirilerinden dolayı birçok firma bu işi yapmaktadır. Ancak, SEO’yu hakkıyla yapan firmalar oldukça az ve yüksek maliyetlidir.

Bu firmaları incelediğiniz zaman, siteyi üst sıralara taşımak için tüm materyalleri etkin bir şekilde çok emek vererek kullandıklarını fark edeceksiniz.

İyi bir SEO bahsettiğimiz güncellenen algoritma mantığı ve birçok değişkenden dolayı kısa vadeli değil, uzun vadeli bir şekilde planlanmalıdır. Çünkü, anlık olarak, üst sıralarda olmak kalıcı çözüm değildir; ancak uzun vadeli bir programla bu mümkündür.

Son olarak Google+ ‘da önemli bir belirleyicidir. Birçok internet kullanıcısının sosyal medya platformu çakması olarak nitelendirilen Google+ yeni düzenlemelerden dolayı Google tarafından zorunlu tutulmaktadır. Sitenize açacağınız Google+ hesabı ve bu hesapta yapacağınız tanıtımlar, oldukça faydalı olacaktır.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

2 Yorumlar

  1. Seo ile ilgili hiç bir bilgim yok iken artık web adresim için ne denli önemli ve ne için gerekli olduğu bilgilerini öğrenmiş oldum. Artık daha güçlü bir portala sahibim.

  2. Verdiğiniz bu bilgiler ışığında web sayfam için ciddi bir bütçe ayırdım ve birkaç aydan beri sabırlı bir şekilde tüm süreci takip ederek istediğim sonuçları aldığımı görüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.