Doğal ve Kalıcı Seo Nedir?

SEO, arama motorlarında yapılan taramalarda sitenin veya sayfanın üstlerde yer almasını sağlayan bir çalışma bütünüdür. SEO’da bilinen en temel amaç sitede bulunan bilgi ve paylaşımların arama motorlarından herhangi birinde arandığında ilk sıralarda yer alması ve daha çok ziyaretçinin bu bilgi ve paylaşımlardan yararlanmasını sağlamaktır.

kalici-ve-dogal-seo-nedir-nasil-yapilir

SEO, herhangi bir sitenin popülerliğini doğal yollardan artırmak için yapılır. Bir site için yapılan bütün tanıtım ve reklamlar popülariteyi artırmak içindir. SEO’da asıl yöntem, yapılan her şeyin belirli bir doğallık çerçevesinde en faydalı bilgileri veriyor olmasıdır. İnsanların dikkatlerini çekerek doğru bilgilere ulaşabilecekleri bir adres olmak, SEO amaçlarından biridir.

Doğal SEO, site sahiplerinin yayınlamış olduğu anahtar kelimelerin uygun olarak seçilmesi, düzenli olarak paylaşım yapılması ve sitenin ziyaretçilerine yeterli bilgileri sunması ile olur. Doğal bir SEO, dikkat çekmeden kişilere sitenin reklamını yaparak sürekli bu site üzerinden bilgi aramalarını veya ziyaret etmelerini sağlamakla elde edilebilir.

Kalıcı SEO ise bütün SEO çalışmaları tamamlanmış ve arama motorlarında üst sıralara kadar çıkmış olan bir sitenin zaman içerisinde aynı konumunu koruyarak alt sıralara düşmemesi demektir. Zaten siteniz, sıralamalarda düşmeye başladığı anda, önceki yapılan çalışmaların hiç bir anlamı kalmamaktadır.

Çünkü önceki yükselişler, adeta bir saman alevine benzemektedir. Bildiğiniz gibi gerçek ve sanal hayatta, önemli olan zirveye çıkmak değil, zirvede kalabilmeyi başarmaktır. Eğer geçici bir SEO yapar veya yaptırırsanız, sitelerdeki kalıcılık zamanla azalmaya başlar; ancak kalıcı SEO uygulaması yapılan sitelerde bu azalışlar görülmezler.

Kalıcı ve doğal bir SEO yapmak, kişilerin fikirlerini daha iyi sunmalarını sağladığı gibi arama motorlarında da ilk sıralarda yer alarak daha fazla kişiye ulaşılmasını sağlar. Doğal ve kalıcı bir SEO uygulamasının bazı püf noktaları vardır. Bu püf noktaları bilindiğinde istenilen özelliklere sahip bir siteye,çok rahat bir şekilde ulaşılmış olacaktır.

DOĞAL VE KALICI BİR SEO NASIL YAPILIR?

Doğal ve kalıcı bir SEO konusunda şunlar yapılmalıdır:

 • Site içerisinde yayınlanan makalelerde anahtar kelime belirlemesi, arama motorlarında en çok aranan anahtar kelimelerden seçilerek metin içerisine yayılmalıdır. Bu sayede arama motorları için en doğal SEO türü yapılmış olur.
 • Siteye koyulacak bilgilerin doğru olmasına ve içeriğinin zengin olmasına dikkat edilmelidir. Doğal bir SEO’nun vazgeçilmez parçalarından olan bilgi yoğunluklu yazılar her zaman bir adım öne çıkar. Bu sebeple sitenize koyduğunuz yazılarınızda laf kalabalığı yapmamaya gayret edin. Mümkün mertebe ilgi odaklı olun.
 • Sosyal paylaşım sitelerinde, site ziyaretçilerinin sayfaya ait olarak yaptıkları paylaşımlar da doğallığı artıracaktır. Bu sebeple ziyaretçilerinizin ilgisini çekecek bilgi ve materyalleri kullanmaya çalışın.
 • Kalıcı bir SEO için günlük olarak site içerisinde paylaşımlar yapılmalıdır. Paylaşım yapılmayan sitelerin zamanla kalıcılığı azalacaktır. Yani sitenizi olabildiğince güncel tutmaya çalışın.
 • Kalıcı bir SEO için aktarılan her çalışmanın SEO kriterlerine tam olarak uyması gerekir. Bir yazıda tam bir şekilde uygulanan SEO, diğer yazılarda da aynı şekilde olmazsa arama motorlarındaki kalıcılık azalacaktır.
 • Sitenin içerisindeki paylaşımlar başka siteler tarafından ne kadar çok referans gösterilirse o kadar da kalıcı SEO yapılmış olacaktır. Kaliteli siteler ile aranızı iyi tutmaya çalışın.
 • Kalıcılıkta bir diğer nokta ise konuların genellikle güncel ve en çok aranan konulardan oluşmasına bağlı bir durumdur. Güncel meselelerde ilgi çeken başlıklar altında yapılan paylaşımlar doğal ve kalıcı bir SEO olacaktır.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

2 Yorumlar

 1. Kalender Selimi

  Kalıcı bir şekilde başarı elde etmek kavramı ne kadar doğru bilmiyordum fakat sizlerin sayesinde öğrendim. Artık SEO konusunda güvenebileceğim kaliteli bir firma tanıyorum. Çok teşekkürler sizlere

 2. Bu saydığınız kriterlerin hepsini uygulamamıza rağmen sitelerimiz 1 yıldan sonra düşmeye başlıyor ve bir daha yükseltmek mümkün olmuyor sebebi ne bilemiyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.