SEO Trustrank ve Etkileri !

trustrank ve etkileriTrustRank web dünyasında oldukça önemli ve spama karşı mücadele etmek için kullanılan bir yöntemdir. İnternet üzerinde bulunan tüm web siteleri kullanıcılar için yararlı bilgileri sunmuyor. Bazı web siteleri spam yaparak internet dünyasını fazlasıyla kirletmeye devam ediyor.

Bu durum söz konusu olduğundan trustrank kullanıcıların kötü deneyimler yaşamaması ve daha kullanışlı bir web dünyası elde etmek için web sitelerinin güvenilirliğini ölçmek ve denetlemek adına oluşturulmuş bir sistemdir.

TrustRank Nasıl Çalışır?

TrustRank algoritması ile web sayfaları analiz edilir ve bu analiz sonucunda güvenilir olarak bulunan sayfalar editörlere iletilir. Editörler tarafından incelenen bu sayfalar güvenilir olarak işaretlendiğinde kök site olarak görülmeye başlar. Kök site olarak belirlenen siteler kendilerinden alınan link çıkışları sayesinde diğer sitelere puan verilir. Bu işlem arama sonuçlarında üst sıralarda çıkacak olan siteleri belirlemekte kullanılan bir yöntemdir. Arama sonuçlarında spam yaparak üst sıralarda çıkmak isteyen web siteleri engellenmeye çalışılır.

Spam Nedir?

Web dünyası üzerinde bir iletinin çok sayıda bir kopyasının bu iletiyi almak istemeyen kişilere zorlayıcı olarak gönderilmesine spam denir.

Hangi Tür Siteler Güvenli Site Olarak İşaretlenir?

Editörlerin manüel olarak ya da algoritmaların otomatik olarak belirlediği genellikle kendi alanlarında otorite sahibi olmuş kök siteler güvenli site olarak belirlenirler.

Web sitelerinde herhangi bir hile veya spam oluşturulmayacağı düşünülen uluslararası şirketlerin ve organizasyonların web siteleri.

Google üzerinde Adsense kullanan ve Premium hesaba sahip web siteleri.

Wikipedia gibi ticari bir amaç için değil de insanlara hizmet vermek adına çalışan güçlü web siteleri.

Editörlerin kontrol ettikleri ve DMOZ dizinine kaydedilmiş ve de yüksek trafiğe sahip siteler.

Devlet siteleri yani mil, gov, edu gibi uzantılara sahip siteler, güvenli siteler olarak işaretlenmiş sitelerdir.

TrustRank ve SandBox

Herhangi bir siteden alınan link ile güvenli olarak işaretlenmiş bir siteden alınan linkin siteniz için yaratacağı fark oldukça yüksektir. Arama motorları tarafından güvenli olarak işaretlenmiş sitelerin link vermiş olduğu siteler arama sonuçlarında üst sırlarda çıkacaktır. Ancak yeni kurulmuş bir siteniz var ise ve backlink almak için çalışmalar yapıyorsanız alacağınız backlinkler konusunda çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

Sandbox ile arama sonuçlarında web sitenizin gösterilmemesi mümkündür. Web sitenizin dışarıdan aldığı linkleri analiz ederek aldığınız linklere göre uzun ya da kısa vadeli olarak sandbox’a takılıp arama sonuçlarında sitenizin gösterilmemesi için cezalandırılabilirsiniz. Eğer yeni bir siteniz var ise ve yeteri kadar içeriğe sahip değilse büyük sitelerden alacağınız backlinkler arama motorlarının algoritmalarına doğal olmayan backlink olarak takılabilir.

Büyük sitelerden backlink alabilmek için sitenizin kendisini ispatlayabileceği kadar içeriğe sahip olması, yayında olduğu zaman ve almış olduğu trafik gibi bazı verilere ihtiyaç duyulur. Aksi bir durumda web sitenizin spam yaptığı düşünülerek SandBox filtresine takılabilirsiniz.

Bu yüzden yeni kurmuş olduğunuz bir site için hemen büyük sitelerden backlink almak yerine kendi sitenizin ölçülerine sahip sitelerden almak daha yararlı olacaktır. Zaman içinde siteniz geliştikçe büyük sitelerden backlink almak daha doğal hale geleceğinden SandBox filtresine takılmanızı önleyecektir.

Web Sitesinin TrustRank Değerini Nasıl Yükseltebiliriz?

Güvenli olarak işaretlenmiş sitelerden ya da bu sitelerden link almış sitelerden link almak: Arama motorarının güvenli olarak gördüğü sitelerden link almak oldukça etkili bir yöntemdir. Fakat bu tür sitelerde link almak bir o kadar zordur. Bu yüzden bu tür sitelerden link almış sitelerden link almak web sitemizin trustrank ve de pagerank değerlerini arttırmakta faydalı olacaktır.

Domain Yaşı Büyük ve İyi Bir İsme Sahip Bir Site Sahibi Olmak: Arama motorları uzun zamandır yayında olan sitelere ve domainlere karşı yaptıkları işte iyi olduklarını ve spam yapmadıklarını düşüneceğinden sitenizin yayın ömrünün uzunluğu ve istikrarı oldukça etkili olacaktır.

Web Sitesi İstatistiklerini İyileştirmek: Herhangi bir yerden linke tıklayarak sitenize gelen bir ziyaretçi siteniz üzerinde uzun zaman harcıyorsa, bir çok sayfanızı geziyorsa ve daha sonra tekrar web sitenizi ziyaret ediyorsa bu durum web sitenizin sıralamadaki yerini ve trustrank değerini oldukça etkileyecektir.

Kaliteli ve Niş İçerik Sunmak: Belirli bir alan üzerine yazılarınızın bulunduğu bir web siteniz varsa bu alanda uzmanlaşmanız daha kolay olacaktır. Bu sayede belirli bir alanda uzman olarak görülen bir web sitesi sahibi olmanız ve tavsiye edilen bir site olmanız kolaylaşacaktır.

Özgün İçerik Kullanmak Konusunda Dikkatli olun: Web site içeriğinizde kopya içerik kullanmak sizi başarısızlığa götüreceğinden içeriğinizin her zaman özgün olmasına dikkat edin.

Web sitenizin daha iyi bir konuma gelmesi ve arama motorları tarafından güvenilir bir site olması için trustrank değerinin yüksek olması çok etkilidir. Bu sayede web sitenizin güvenilirliği artacaktır.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.