Seo’da İp Faktörü Varmı ?

a-class-ipSeo’da en çok kafalarda soru işareti bırakan konulardan bir taneside hiç şüphesiz ip faktörüdür. İp adresleri farklı class’lardan ve farklı bloglardan oluşmaktadır, bu blogların aynı olması veya farklı olması arama motorları tarafından değerlendirmeye tabii tutulurlar. Bunun en önemli nedeni, seo’da en çok kural ihlali yapılan kavram olan “backlink” kavramının illegal olarak kullanılmak istenmesi geliyor.

Seo’da web sitesini anahtar kelimelerde yükseltmek isteyen kişilerin yaptıkları ilk işlerden bir tanesi backlink alımıdır. Backlink doğru bir şekilde kullanıldığında Seo’da gerçektende başarı sağlamak mümkün. Durum böyle olunca backlink alımlarının doğal yollarla yapılıp yapılmadığı konuları önem kazanıyor.

Seo’da İp Faktörü Varmı ?

Bir reseller hesabı olan seo danışmanının birden çok hosting hesabı oluşturabileceğini biliyorsunuz. Yani reseller sayesinde bir kişi bir çok web sitesine sahip olabilir. Bu web sitelerinin ip adresleri doğal olarak tek ip adresine bağlanır ve çözümlenen sunucu ip’i bellidir. Seo’da ilk zamanlarda ip adresleri aynı sitelerin birbirlerine backlink vermesiyle, backlink alan siteler çok kısa zamanda en tepelere yükselebiliyordu.

seo-ip-faklilikleri-onemli

Bunun en büyük nedeni Google’ın algoritmalarının yeterli gelişim gösterememiş olmasından kaynaklanıyordu. Daha sonra zamanla gelen algoritma güncellemeleri ile aynı ip adresine sahip olan web sitelerinin, birbirlerine verdikleri backlinklerin etkisiz olması sağlandı. Bu etkisiz kelimesini biraz açacak olursak, şöyle bir şey söyleyebiliriz.

–       1 site aynı ip adresine sahip başka bir siteden backlink aldığında, bu ilk backlink olduğundan biraz fayda görebilir.

–       Aynı ip’e sahip web sitelerden alınan backlink sayıları artınca bu fayda zamanda sıfıra düşebilir ve zamanla birlikte fayda, zarara dönüşebilir.

Durum böyle olunca backlink alımlarında yeni bir kavram gelişti, bu kavram “farklı class ip adresli” backlink’lerdir. Şimdi sizlere arama motorlarının en çok önem verdiği ip bloglarını ve class’larını, önem derecesine göre yukardan aşağıya listeyelim.

İp Adresleri Class’lar ve Aralıkları (Önem Derecesine Göre)

A class ip à 1.0.0.1 – 126.255.255.254

B class ip à 128.1.0.1 – 191.255.255.254

C class ip à 224.0.0.0 – 239.255.255.255

D class ip à 240.0.0.0 – 254.255.255.254

Bu tablo’nun en üstünde bulunan ve arama motorları tarafından en çok dikkat edilen ip adresi “A Class” ip adresidir. Bu ip adresleri pahalı ve büyük firmalar tarafından kullanılan adreslerdir. Seo işini profesyonel anlamda yapan seo danışmanlarının yaptıkları ilk iş, hosting alırken ip bloglarını incelemek olur. İp adresi a class olan hostingler rahatlıkla tercih edilebilmektedir.

Sitemiz seokriter’in ip adresini incelediğimizde ;

NS Sunucu 1 NS1.SEOKRITER.COM
NS Sunucu 2 NS2.SEOKRITER.COM
IP Adresi 77.223.131.89

 

Sitemizin ip adresinin “A class” olduğunu anlamaktayız. Yukardaki tablodaki ip bloglarının aralıkları ile seo kriterin ip bloglarını incelediğimizde, hostingimizin kullandığı ip adresinin a class olduğu rahatlıkla gözlemlenmektedir.

Durum böyle olunca bu ip adresi sitemizi arama motoru optimizasyonu konusunda bir çok avantaj sağlamaktadır. Bu sağladığı avantajın en başında hiç şüphesiz index hızı gelmektedir.

class-ip-onemi

C class ip’e sahip bir web sitesi ile A class ip kullanan bir web sitesini karşılaştırdığımızda, a class ip’e sahip olan web sitenin index hızının diğerine göre çok daha hızlı olduğunu görmekteyiz. Bir diğer önemli avantaj ise, arama motorlarında listelenmededir. A class ip kullanan web siteleri diğerlerine göre arama sonuçlarında listelenmede üst sıralarda listelenirler.

İşin özü şudurki, seo’da başarı sağlamak için, hosting seçimlerinde mutlaka ip faktörüne dikkat etmeniz gerekiyor. A class ip bloguna sahip olan hosting firmalarından hosting hizmeti alabilirsiniz. Bir diğer önemli konu ise ip adresi kontrol edilirken, bu ip adresinin temiz olmasınada özen göstermeliyiz.

Şöyle söyliyim, bir hosting firması paylaşımlı sunucular üzerinden müşterilerine hizmet verdiği için, web sitenizin bulunduğu sunucuda yasal olmayan, arama motorları tarafından zararlı olarak lanse edilebilecek web siteler bulunuyor olabilir, bu web siteler sunucun ip adresinin kirlenmesine neden olabilmektedir. O nedenden dolayı ip adresi kontrollerinde, sunucuda barındırılan diğer siteleride kontrol etmek önem arz ediyor.

Backlink alımlarında ise farklı class’a sahip a tipi ip adreslerini tercih etmeniz, aldığınız backlink’ten yüksek düzeyde fayda sağlamanızı sağlayacaktır. Pagerank’ın eskisi kadar önemli olmadığı şu günlerde, ip farklılıklarına dikkat ederek, doğal bir backlink yapısı oluşturmaya özen gösterelim.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

3 Yorumlar

  1. Hayvan Taşıma

    Seo’da a class ip adresinin bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum. C class ip bize çok önemli dediler ama a class’tan bahseden olmadı, acaba fiyatı çok yüksek diyemi diye kendime soruyorum. Yazınız için teşekkürler, açıklayıcı ve aydınlatıcı bir makale olmuş.

  2. Kasım Çelebi

    A Class İP SEO için her zaman daha faydalıdır. Hosting’in seo için faydası yoktur diyen adam halt etmiş. Ancak bu kadar kaliteli bir yazı hazırlanabilirdi çok teşekkürler.

  3. Ben önemi oldğunu sanmıyorum, hatta etkisi bile yok.

    Çünkü benim site ip sişuanda anlattıklarınıza göre A class görünüyor ama aramalarda çok gerilerdeyim Alexa rakamlarımda çok güzel class farkı, alexa sıralaması fark yaratmıyor kısacası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.