Stratejik Seo Planlaması

seo stratejisiSeo, Google’ın belirli zamanlarda yaptığı algoritma güncellemeleri ile gün geçtikçe gelişen, daha fazla emek gerektiren ve tamamen doğal bir çalışma ile başarıya ulaşılabilen bir çalışma durumuna geldi. Özellikle kurumsal firmaların seo’yu gün geçtikçe daha fazla keşfetmesi, tanıması ve bu konuda yatırımlar yapması pazarı dahada rakabetli bir ortama getiriyor. Kurumsal firmaların, rakip firmalar ile yaptığı rekabeti arama sonuçlarını doğrudan etkilemekle birlikte, müşteri bazlı prestij için büyük kazanımlar elde edilmesini sağlamaktadır.

Doğru, etkili ve organik seo çalışması yaptıran kurumsal firmalar, çalışmaların sonucu olarak iyi bir sıralama ve akabinde organik ziyaretçi çekerler. Buda firmaya yeni iş olanaklarının sağlanmasına neden olur. Seo’da başarıya giden yolda, doğru nitelikli seo danışmanlarının seçilmesi ve bu danışmanların kurumsal seo ile içli dışlı olması büyük önem taşımaktadır. Kurumsal seo’da kurumsal çizgi göz önüne alınarak seo çalışmalarının yapılması gerektiğinden, black hat seo gibi arama motorları tarafından benimsenmeyen seo tekniklerinin kullanılmaması gerekmektedir. Bu tarz çalışmalar arama motorları tarafından spam çalışma olarak tabir edildiğinden, siteyi kısa zamanda filtreye düşürebilir.

Buda firmanın web sitesinin arama sonuçlarından kaybolabileceğine işarettir. Bu gibi durumlar kurumsal firmaya prestij ve müşteri bazlı zararlar verebileceği için, büyük tehlike arz etmektedir. Özellikle “com.tr” alan adı kullanan şirketlerin bu alan adının filtreye girmesi sonucunda yeni alan adı alamayacağı düşünüldüğünde zararın boyutlarını önceden kestirmek mümkün olacaktır.

seo-planlamasinin-sektorel-olarak-onemi

Bu nedenlerden dolayı seo planlaması yapılırken öncelikli olarak “doğru seo danışmanının” bulunması gerekmektedir. Seo planlamasında, seo bütçesinin rakip firmaların yaptırdığı seo çalışmaları, arama sonucu sıralamaları, rekabet analizi göz önüne alınarak belirlenmesi gerekmektedir. Doğru seo bütçesi, Seo için en önemli konuların başında geliyor. Yapılacak olan seo çalışmasının kalitesine ve doğallığına etki edecek olan seo bütçesi aylık veya yıllık olarak belirlenmelidir. Düzenli ve zaman yayılarak yapılması gereken seo çalışmalarında aylık seo planlamalarının yapılması ve yapılan bu planlamaların düzenli bir şekilde uygulanması gerekiyor.

Kurumsal firmalar için yapılacak olan seo planlamalarında 3 aylık bir çalışma için şu yolu izleyebilirsiniz.

1. Ay :

 1. Anahtar Kelime Analizi ve Rekabet Oranının Hesaplanması
 2. Rakip Firmaların Analizinin Yapılması
 3. Site Analizinin Yapılması
 4. Site içi optimizasyonun Yapılması
 5. Sosyal medya birimlerinden hesaplar oluşturularak bu hesaplar üzerinden belirli zamanlarda, sitedeki içerikler buralarda paylaşılması
 6. WordPress, Blogger, Blogcu gibi otoriter bloglara girilerek, sitenin içeriği ile alakalı paravan blogların oluşturulması ve bu blogların günlük 2’şer adet özgün makalenin giriş yapılması
 7. Sitenin içeriğinin özgünleştirilmesi

2. Ay :

 1. Oluşturulan paravan bloglardan, birbirlerine link çıkışlarının yapılarak Backlink temellerinin oluşturulması
 2. Whois Backlink teknikleri ile paravan bloglara, whois backlinklerin elde edilmesi
 3. Sosyal medya birimlerinin kullanılmasına devam edilmesi
 4. Farklı lokasyonlu, otoriter, web sitenizin içeriği ile alakalı web sitelerden, özgün makale tanıtımları şeklinde backlinkler alınması (aşırı olmamalı)
 5. Whois Backlink çalışmasının yapılarak bir miktar Backlink elde edilmesi (index hızı ve bilinirliğin artmasını sağlar)
 6. Dizinlere giriş yapılarak, sitenizin içeriği ile uyan kategoriye sitenin eklenmesi
 7. Güçlü ve otoriter forumlara girilerek, “site tanıtımları” kategorilerinde forum tanıtımının yapılması

3. Ay :

 1. Oluşturulan ve birbirini backlinkler ile güçlendiren paravan bloglardan web sitenize backlink’lerin atılması
 2. Sosyal medya birimlerini kullanmaya devam edilmesi
 3. Özgün makaleler ile farklı lokasyonlu otoriter sitelerde makale tanıtımlarının yapılmasına devam edilmesi
 4. Wikipedia’da tanıtımların yapılması
 5. Kendini kanıtlamış, seo trustrank değeri yüksek, pagerank’ı yüksek ve link çıkışı olmayan 1 veya 2 siteden “anasayfadan” kalıcı Backlink’in alınması

Burda listelediğimiz maddelerde detaylara inmemeye özen gösterdik. Her türlü sıkıntıya açık olan Backlink konusunda şunu belirtmeden geçemeyeceğiz. Backlink alım işlemlerinde, direk anahtar kelimeden veya sürekli anasayfa’ya alınan backlinkler sitenizin spam izlenimi vermesine neden olabilir. Bu nedenden dolayı anahtar kelime çeşitliliği sağlamaya özen göstererek, anasayfanız ile birlikte alt sayfalarınızın backlinkler ile güçlendirilmesini sağlayınız. Daha doğal bir seo izlenimi için bu önemlidir. Diğer şekilde filtre cezalarına maruz kalabilirsiniz.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

2 Yorumlar

 1. Kesinlikle web siteler için ay ay seo planlaması ve uygulaması yapılmalı. Bu, uzun süre gerektirsede çok daha kalıcı ve başarılı sonuçlar almak için yeterli olan bir etken.

 2. Her ay sitemin istediğimiz noktaya gelmesi için stratejik seo desteğinin ve planlamasının yadsınamaz etkisini görmüş bulundum. Artık sürekli yükselen bir web adresine sahip olmanın keyfini yaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.