Trustrank Nedir? Ne İşe Yarar?

Google SEO algoritmaları çerçevesinde değerlendirebilecek her geçen gün yeni yeni terimler karşımıza çıkıyor. Trustrank, birkaç sene içerisinde özellikle SEO HOCASI tarafından benimsediğimiz bir sistem haline geldi. Arama motorları nezdinde elimizden geldiğince en iyi adımları atmaya çalışıyorduk. Pagerank değerleri 2007 – 2008 yıllarına kadar Google arama motorunun en çok dikkate aldığı unsurlardan birisi durumundaydı ancak zaman ilerledikçe bu durum değişti ve rekabetinde artması ile birlikte yeni algoritmalar benimsendi. Trustrank, Google şirketinin değerlendirme yaparken değerlendirme altına aldığı en önemli unsurlardan birisi haline geldi.

Trustrank değerlerinin ölçümünü en iyi şekilde kavrayarak bu anlamda bir puan test aracı oluşturmak çok zordur ancak Fuub sistemi içerisinde en iyi şekilde bu analizi yapabilecek bir araç yerleştirildi. Bu değerlendirme sistemi son dönem sitelerinin en çok üzerinde durması gereken sistemlerden birisi haline geldi ve site alım satımlarında da özellikle dikkat edilen unsurlardan birisi oldu. Şimdi sizleri bu sistemin anlayışı ve ne olduğu ile alakalı olarak en ince ayrıntıları ile bilgilendirmek istiyoruz.

Google Trustrank
Google Trustrank

Trustrank Nedir?

Birçok kişi bu sistemi Google şirketinin geliştirdiği bir algoritma olarak tanır ancak bu sistemi Stanford Üniversitesi ve Yahoo arama motoru geliştirmiştir. SPAM sitelere karşı mücadele edebilmek ve link değerlendirmesini en profesyonel şekilde yapabilmek için hazırlanan bir nevi değerlendirme sistemidir. Pagerank ya da bu gibi diğer farklı algoritmaların aksine otoriter sitelerin içerisinden çıkan otoriter linklerinin yüzde bazında değerlendirilmesi anlamına gelen bir sistemdir.

Sitelerden yapılan link çıkışları ve siteye gelen link bağlantıları bazında birçok farklı değerlendirme mantığı ile hesaplanır. 100 puana sahip bir siteden çıkan link, çıkarılan siteye 90 puan değerinde bir netice doğurur. Link aldığınız sitelerden o sitenin %10’u fark ile bir puan kazanırsınız ve bu Trustrank değerinize yansır. Ancak çıkarılan link mevcut siteye de eksi puan olarak yansıtıldığından dolayı ana site de farklı sitelerden link almalıdır ve bu karmaşık bir kuramdır.

Trustrank Ne İşe Yarar?

Yukarıda da anlattığım üzere bir nevi sitenizin link çıkışları ya da sitenize gelen linkler ile alakalı olarak SPAM uygulamaları analiz etmek için kullanılan gelişmiş bir puanlama sistemidir. Otoriter sitelerden alınan link = verilen link = geri alınan link kavramında değerlendirilen gelişmiş bir sistem. Her ne kadar karmaşık bir sistem olsa da matematiğini çözdüğümüz zaman faydalı bir sistem olduğunu da rahatlıkla görebilme şansına sahip oluyoruz.

Google arama motoru, bu anlamda farklı farklı yollar izliyor ve her ne olursa olsun sektör içerisinde ki rekabetin artması ile birlikte Pagerank ya da bu gibi algoritmalardan ziyade Trustrank mantığına yönelmiş ve SPAM siteleri tespit etme aşamasında bu yöntemi fazlası ile kullanmıştır. Hal böyle olunca günümüz SEO kriterleri içerisinde de en çok benimsenenlerden birisi olmuştur.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.