SEO Odaklı Resimler için Özel Site Haritası

Bir web sitesinin SEO adına daha iyi bir yerlere gelebilmesi ve sektörünün lideri olabilmesi için resimlerden de hit almak çok önemlidir. Bir web sitesinin ayakta kalabilmesi için ziyaretçi şarttır ve içerik bazlı başarının önemi yüksektir. Moda sitelerinde ya da bu gibi akla gelebilecek resim odaklı web sitelerinde mutlaka ki resimlere SEO yapmak gerekir. Bu işlemlerin ardından sitenize arama sonuçlarından hem teorik hem de görsel bazlı ziyaretçi çekebilme şansına da sahip olabileceksiniz. WordPress sistemlerde özellikle kullanım düzeyinin artması ile birlikte her geçen gün yükselen bir ivme söz konusu.

Görsel odaklı ziyaretçi kitlesine hitap edebilmek çok önemlidir. Çünkü her ne olursa olsun diğer web sitelerinin sahipleri de kendi içeriklerine koyabilmek için resimleri öncelikli olarak Google arama motorundan arıyorlar ve zaman kaybı olmaması nedeni ile mümkün olan en iyi resmi en yukarılarda arıyorlar. Peki sizler bu anlamda en yukarıda çıksanız siteniz benzersiz bir hale bürünmez mi? Ya da kısa zaman içerisinde ziyaretçi odaklı hitiniz artmaz mı?

İmage SEO
İmage SEO

Resim site haritası terimini hiç duydunuz mu? Arama motorlarının hızlı bir şekilde indexlemesi için resimlerinize özel bir site haritası kurmanız gerektiği hakkında bir fikriniz var mı? Yeni web sitelerini açtığımız an itibari ile ilk işimiz On Page SEO ayarlarını yaptıktan sonra bir web sitesi haritası kurmak ve bunu Webmaster Araçları içerisinden arama motorlarına tanıtmak olacaktır. Bu işlemin aslında web sitelerimiz için ne kadar faydalı olduğu hakkında hepimizin bir fikri mutlaka ki vardır. Sonrasında ise bu dinamik site haritası arama motorlarını bilgilendirir ve hızlı index açısından bir aşama daha ileri gidersiniz.

Ancak artık arama motorları algoritma değişikliğine gidiyor ve web sitelerinden daha farklı işlemler bekliyor. Resimlerinizin de hızlı bir şekilde indexlenmesi ve yüksek sıralamalarda yer alması için önceliğiniz resimler için özel olarak hazırlanmış bir site haritası olacaktır. Bu site haritası da esas harita gibi arama motorlarını yeni eklenen resimler hakkında dinamik olarak pingler ve web sitenize çağırır. Bu da kısa zaman içerisinde resimlerin de hızlı bir şekilde index alabilmesi için önem arz eder.

WordPress İmage Sitemap Eklentisini Kullanın

Dünyanın en gelişmiş içerik yönetim sistemi diye boşuna demiyoruz. WordPress kullanan kullanıcıların en büyük avantajlarından birisi de bu tip işlemleri eklentiler ile kolay bir şekilde yapabilmesidir. Web sitenizin kısa zaman içerisinde başarı elde edebilmesi için dinamik site haritaları olmazsa olmazdır. Resim için site haritası oluşturmak istiyorsanız WordPress İmage Sitemap eklentisini mutlaka indirin ve sitenize tanımlayın.

Bu tanımlamanın ardından “www.siteadi.com/sitemap-image.xml” şeklinde bir dosyanız olacak ve dinamik olarak güncellenecek. Bu dosyayı da Webmaster Tools üzerinden eklemeyi unutmayın.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.