Yeni Başlayanlar İçin SEO Rehberi

SEO, genel anlamı ile bir iyileştirme ve düzenleme çalışmaları olarak bilinmektedir. Yapılan hedef ise oluşturulan bir web sitesi üzerinde arama motorları aracılığı ile ziyaretçi sayısını arttırmaktır. Web sitesinin ziyaretçi sayısını ya da popüleritesini arttırmak için farklı kelime oyunları ya da site içerisinde bulunan pek çok bağlantı yolu ile SEO yapmak mümkündür.

Bir web sitesini ya da bir bağlantının etkisini arttırmak adına yapılan SEO, hem yapılacak kelime uyumları hem de site üzerinde bir bağlantı sağlaması gerekmektedir. Kelimeler ile elde edilen terimler ya da farklı sözcük kalıpları ile site üzerinden bir tanıtım gerçekleştirilmektedir.

İmage SEO
Seo Rehberi


Neden SEO?

İnternet üzerinden yapılan tüm aramalar artık ortak bir bağlantı noktasında çıkmaktadır. Bu bağlantı noktaları ise internetin vazgeçilmez arama motorları olarak bilinen Google ya da Yahoo gibi firmalar üzerinden sağlanmaktadır. Sizin yapmanız gereken ise bu büyük arama motoru şirketleri üzerinde kendi web sitenizin yer bulmasını sağlamaktadır. Aksi takdirde oluşturulan bir ticaret veya kendi blogunuz bile olsa başkaları tarafından bilinememekte ve zaman içerisinde etkisini kaybetmektedir. İşte tam da bu noktada devreye SEO uyumlu kelimeler girmektedir.

Web siteleri üzerinden sunulan tüm hizmetler arama motorları içerisinde çıkmıyorsa bir sorun var demektir. Bu yüzden yapılması gereken web sitesine ya da sitelerine uygun olarak SEO kelimeleri bulmak ve insanların anlayabileceği ya da yazabileceği tarzda kelimeler üreterek bunları sorgulatmaktır. Unutulmamalıdır ki arama motorları üzerinden yapılan sorgulamalar oldukça değerlidir.
Büyük ya da yeni çıkan arama motorları, yönetilerek işlenilmektedir. Buradaki amaç ise SEO uyumlu terimler ya da deyimler eşliğinde arama motorları üzerinden web sitesini birinci sıraya yükseltmektir.


SEO nasıl yapılır?

Günümüzde binlerce kişi kendini SEO uzmanı olarak tanıtmaktadır. Ancak SEO yapmak için kişinin zamanı ve azmi de yeterli olacaktır. Geniş ve kapsamlı bir çalışma olarak bilinen SEO için arama motorlarının optimizasyonu sağlanmaktadır. Optimize edilen SEO kelimeler ile web sitelerinin ziyaretçi sayısı ve kazançları da doğru orantıda artmaktadır.

SEO hakkında yapılan incelemeler netincesinde iki farklı bölüm bulunmaktadır. Bunlardan ilki site içi SEO yapımı, diğeri de site dışı SEO yapımıdır.

Site içi ve site dışı SEO yapımı

Site içi SEO yapımı için belli başlı kurallar bulunmaktadır. Bir web sitesini tanıtmak ve dikkat çekiciliğini arttırmak adına yapılan tüm işlemler site içi SEO yapımı olarak da değerlendirilebilmektedir.

Site içi SEO yapımında birinci kural anlaşılır, kolay ve doğru bir başlık elde etmektir. Bu başlık ile birlikte site üzerinden yapılacak açıklamalarında kişileri yanıltmaması ve anlaşılabilir olması gerekmektedir. Maksimum bir açıklama bölümünün ise 160 karakterden fazla olmaması gerekmektedir.

İkinci kural web sitesi içerisinde yapılan açıklamalara doğru başlıkların koyulması ve HTML etiketlerinin yine doğru yapılmasıdır. Örneğin H1 ana başlık için, H2 ve H3 de ara başlıklar için kullanılmaktadır.

Üçüncü kural URL yapılarının mantıklı ve açıklayıcı olmasıdır. Aynı zamanda SEO yapılacak kelimelerin de tırnak (“) işareti ile kullanılması bir artı özellik olarak bilinmektedir. Site içlerinde yapılan bağlantılar, görsel paylaşımlar, anlaşılır ve açıklayıcı yazılar ile birlikte kaliteli bir içerik oluşturulabilmektedir.

Site dışı için yapılan SEO uyumu genellikle Google üzerinden yapılan değerlendirmeler olarak bilinmektedir. Yani Google’nin web siteleri için yaptığı değerlendirmeler göz önüne alınmakta ve arama motorlarının işlevi anlatılmaktadır.

90’lı yıllar zamanında en büyük arama motorlarından biri olan Yahoo ve Altavista’da yapılan araştırmalara göre bir metetag sistemi bulunuyordu. Bu sistem web sitelerinin üst kısımlarında yer alan metetag etiketlerini baz alarak sıralamasını yapıyordu. Ancak bu durum zaman içerisinde farklı olaylara neden oldu ve insanlar bu sistemi suistimal etmeye başladı. Google ile birlikte ise bir PageRank™ sistemi oluştu. Bu sistem ise birnevi bir oylama sistemi olarak bilinmekte ve günümüzde de kullanılmaktadır.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

Bir Yorum

  1. Siz ve sizler gibilerden öğrendiğimiz kadarıyla bazı şeyler yapmaya çalışıyoruz. Tabi yavaş yavaş. Ama gerçekten zor ve sabır isteyen bir iş seo. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.