Dijital Pazarlamada Müşteri Devamlılığı Nasıl Sağlanır

e-ticaret-seoBu makalemizde sizlere, son yıllarda adını çok sık duyar olduğumuz yeni bir iş kolu olan dijital pazarlama(e-ticaret) hakkında bilgiler vereceğiz. Dijital pazarlama nedir? e-ticaret sitemde devamlılığı nasıl sağlarım, e ticarette güvenlik ve e-ticarette müşteri devamlılığı gibi soruların cevaplarını bu makalemizde bulabileceksiniz.

Dijital pazarlama(e-ticaret); internet üzerinden yapılan çeşitli alışverişler bütünüdür. Genelde bu alışverişler shopping adı altında çeşitli siteler üzerinden yapılmaktadır. Son zamanlarda yeni kurulan bazı şirketler shoppingin haricinde; sigortacılık, turizm, toplu sms, web master ve reklam konseptleriyle e-ticareti biraz daha geliştirmiş durumdalar.

 

 

 

Peki e-ticaret siteniz var ya da bu işe gireceksiniz ama e-ticaret sitemde devamlılığı nasıl sağlarım  veya e-ticarette müşteri devamlılığı nasıl sağlanır diye mi düşünüyorsunuz? O zaman bizden sizlere bir kaç öneri.

Seo

Öncelikle iyi bir e-ticaret şirketi veya çalışanı olmak istiyorsanız alt yapınızın çok iyi olması gerekir. Bunların başında ise ‘seo’ gelmektedir. Seo(search engine optimization), e-ticaretin bizlere göre olmazsa olmazıdır. Seo (arama motoru optimizasyonu); arama motorlarında sitenizin gerek ürün aramalarında gerekse anahtar kelimelerinizde isminin en üstlerde görünmesini sağlayan, çeşitli servisler ve uygulamalar kullanılarak yapılan işlemlerdir. Özellikle site içi seo konusunda çok hassas davranak ve gerekli optimizasyon ayarlamalarını sitenizin yönetim panelinde bulunan anahtar kelime, açıklama,etiket alanlarına girerek site içi optimizasyon araylarınızı temel seviyede yapabilirsiniz.

Her ne kadar içi optimizasyon yapsanız da en önemli unsur site dışı seo’dur. Seo çok geniş bir kavram olduğu için sitemizdeki diğer makaleleri de okuyarak bu onu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Çoğu insan Seo kavramının ne olduğunu bilmediği için bunu önemsiz gibi görür ama bizlere göre e-ticaretteki en önemli noktalardan seo’dur.

Müşteri Devamlılığı

E-ticarette müşteri devamlılığı sağlanmazsa iyi bir e-ticaret sitesi olamazsınız. Müşteri devamlılığını sağlamak ise yeterli sayıda reklam yapmaktan ve sattığınız ürünlerin piyasa fiyatlarıyla rekabet ve ürün kalitenizden geçer. Sattığınız ya da satacağınız ürünlerin uygun fiyatlı olması içinse en uygun fiyatı veren aracı(ürün sağlayıcı) şirketlerle anlaşma yapabilirsiniz. Böylece aynı marka bir ürün piyasada örneğin; 100 liraya satılıyorsa siz bu ürünü 90 liraya satışa çıkarabilir, böylece rakiplerinizden bir adım önde olmuş olursunuz. Yani ürünü alırken kar etmiş olursunuz. Ayrıca özel günler ve çeşitli günlerde yapacağınız indirimler ya da çeşitli sosyal etkinlik ve kampanyalar sayesinde müşterilerinizi memnun edebilir, böylece onların sürekli müşteriniz olmasını sağlayabilirsiniz.

Güvenlik

İyi bir e-ticaret sistemi iyi bir güvenlikten geçer. Bu durumu aynı hayat gibi düşünün. Hepimiz için öncelik sağlık ve güvenlik değil midir? Güvenliğiniz olmadan kendinizi rahat hissedebilir misiniz? E-ticarette de durum tam da böyledir. Müşterilerinizin sürekli olmasını ve onları kaybetmemek istiyorsanız sitenizin güvenliğini en üst dereceye çıkarmalısınız. Çünkü ürün satıyorsunuz ve müşteriler işlemlerini gerçekleştirip ürünü almaya karar verdiklerinde ödeme kanalına geliyor sıra. Eğer güvenli bir ödeme sisteminiz yoksa maalesef müşterilerinizin tamamını kaçırdınız demektir. Bu da müşteri sayısının azalmasına, hatta ve hatta sitenizin sinek avlamasına sebep olur. Web sitenizin güvenli olabilmesi için SSL sertifikası kullanmanın yanında, hizmet alacağınız e-ticaret sitesi sağlayıcısının da sunucularının ve site altyapısının güvenli olması gerekmektedir.

Yukarıdaki bilgilerden sonra artık sizler de sürdürülebilir e-ticaret yapabilir, müşterilerinizin sayısını arttırabilirsiniz. Bol müşterili bol kazançlar kazanmanız dileğiyle…

E-Ticaret ile ilgili sormak istediklerinizi lütfen yorum bölümünden sormaktan çekinmeyin. Elimizden geldiğince cevaplamaktan memnun oluruz.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Sosyal Medya’nın E-Ticaret Sitelerine Etkileri

Sosyal medya birimleri, günümüzde internet kullanıcılarının vazgeçilmez birimlerinden bir tanesi durumuna geldi. Fotoğrafların, video’ların ve …

2 Yorumlar

  1. Dijital pazarlama ifadesinin e-ticaret kavramını tam olarak karşılamadığını düşünüyorum.

    Bir dönem e-ticareti ben de düşünmedim değil. Hatta karşıma sürekli ‘incir’ denilen girişim çıkıp duruyordu.

    Altyapı, personel, vergiler vs gibi bir dünya teferruattan dolayı sahibinden.com, gittigidiyor.com gibi hizmetler üzerinden ticaret gerçekleştirmek bana daha mantıklı geliyor.

  2. Bana kalırsa dijital pazarlamanın etkisi e-ticaret siteleri için en önemli unsur. Tabi doğru ve bilinçli uygulandığı sürece. E-Ticaret sektöründe rekabet etmek zaten yeteri kadar zor. E-Ticaret sitesi açmadan önce çok detaylı araştırma yapmak şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.