Yerel Seo Nedir? Nasıl Yapılır

yerel-seo-onemiGoogle’da arama esnasında, arama kriterlerinin belirtilmesi ve aramanın ne doğrutuda yapılacağı seçim olarak ayarlanabilmektedir. Google’da detaylı arama’da bir çok kriter belirlenerek arama yapılabilmektedir.

Bizim ise bu yazımızda işleyeceğimiz konu “yerel arama” kısmıdır. Yerel arama’da aranacak olan kelimenin hangi ilde, ilçede aranacağını belirleyebiliyoruz. Böylelikle aramada, il seçimi yoluyla daha rahat, sonuca odaklı bir arama ortamı oluşturulmuş oluyor.

Yerel arama kısmı, yerel bölgelerde, bölgeye özel bir konuda ihtiyacın karşılanmasına yönelik aramaların yapılması için idealdir. Misal; İstanbul’da oto kiralama hizmetinden yararlanmak isteyen bir müşterinin, arama konumunu “istanbul” seçmesi çok daha mantıklı olacaktır. Bu sayede aranan konu ile alakalı arama sonuçlarına kısa zamanda ulaşılabilmektedir.

Google’da aramalarda konum belirleyerek arama yapmak için, Google’ın üst kısmında bulunan tab’dan “arama araçları” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Altında çıkan menü’nün en sağında seçili olan “Türkiye” kısmını konum girin’de belirleyeceğiniz yerel bir konum ile değiştirmeli ve ayarlamalısınız. Bu sayede belirlediğiniz konumda anahtar kelimeniz ile arama yapabileceksiniz. Konum belirleme ile ilgili ayarlamaları alttaki örnek uygulamada görebilirsiniz.

yerel-arama-secimi

 

Yerel Seo Nasıl Yapılır ?

Belkide bu konuda en can alıcı noktaların başında bu geliyor. Yerel seo yapmak, doğru müşteri kitlesine ulaşmayı sağlamaktadır. Adana ilinde “oto müzik sistemleri” satışı yapan bir firmanın “Adana” iline göre yerel seo çalışması yapması gerekebilir. Bu sayede ürün ve hizmetlerini kendi ile alakalı olduğu bir ilde sergilemiş olur.

Yerel seo çalışmalarında en önemli konuların başında site içinde ve dışında yapılacak birkaç optimizasyon gelmektedir. Site içinde yapılacak içerik değişikliğinde öncelikle sitenin title, keywords, description kısımlarında “adana oto müzik sistemleri” kelimesinin geçmesi gerekiyor. Sayfanın body kısmında bulunan içerik kısımlarınında bu anahtar kelimeye göre düzenlenmesi gerekiyor. Bir diğer önemli konu ise web sitenin aldığı backlinklerdir.

Web siteye backlinkler verirken, Adana lokasyonlu web sitelerden backlinkler alınması veya adana ile alakalı içerik barındıran web sitelerden backlinklerin alınması o siteyi “adana” lokal kelimelerinde üst sıralara kısa zamanda çıkaracaktır. Spam’dan kaçmak için ise site içeriklerinde çokça anahtar kelime kullanımı, anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edilmesi gerekmekte, site dışında ise backlink alırken link çeşitliliğinin elde edilmesi gerekmektedir.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

7 Yorumlar

  1. Bence yerel seo gayet mantıklı o zaman. Bu kadar yaygın bi internet kullanımında çok işe yarar. Ankarada oturuyosun ve ihtiyacın olan bişeyi hemen ankaradan tedarik etmek istersin dimi. Ta istanbuldaki ilanın, ürünün bizimle işi ne yani. Beğendim ben valla.

  2. İnsanların ihtiyaçlarına yönelik hızlı ulaşımı sağlamada önemli bir çalışma bence. Çünkü artık internet kullanmayan yok denecek kadar az ve bu yüzden yerel seo çalışmaları sayesinde bilgi edinmek isteyenler kolaylıkla kendi iliyle alakalı arama sonuçlarını göreceklerinden dolayı bizler için çok faydalı olacağına inanıyorum.

  3. İnsanların bilinçlenmesi ve yaşadıkları il ve ilçede ki sosyal ve kültürel hareketliliği yakından takip etmeleri için önemli bir çalışma olmaktadır.

  4. Yerel seo ile hedef kitle arasında doğrudan bir bağıntının bulunması gerçekten çok dikkat çekici.Yapımında ise spamdan kaçmak için anahtar kelime kullanımına da dikkat etmek gerekiyor.

  5. Kendi ilimize göre arama yapabilmek, hız aradığımız internet hizmetini iki kat daha hızlı olarak sunabilmektedir. Ayrıntılı açıklamalarınız için teşekkür ederim. Bu açıklamalarla aramalar daha kolay olacak.

  6. Tatile gittiğimiz zaman ki ili de bilmiyorsak istediğimize ulaşabilmemiz açısından oldukça mantıklı bir uygulama.Ürün ve hizmetlerini sergileyecek firmaların konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaları sağlanmalı.

  7. Refik Aydınöz

    Bizim gibi yerel firmaların her şeyden önce seo giderlerini azaltacak bir uygulama olduğu kesin. Türkiye geneline satacak bir ürünüm yoksa neden bölgesel seo çalışması yapmayarak daha fazla harcayalım ki. Çok güzel ve faydalı bilgiler vermişsiniz. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.