Az Backlink mi ? Çok Backlink mi ?

backlinkBacklink, seo çalışmalarında seo danışmanlarının en çok önem verdikleri maddelerin başında geliyor. Backlink bir sitenin başka bir siteyi önermesi anlamına gelmekte ve bu önerme sonucunda doğal olarak önerilen site değer kazanmaktadır.

Helede öneren web site otoriter, uzun yıllardır sektörde hizmet veren bir site ise, o önermeden gelecek fayda çok daha fazla olacaktır. Bu nedenden dolayı backlinkler yoluyla web siteler önerilmekte ve arama motorlarında üst sıralamalarda konumlar elde edilmeye çalışılmaktadır.

Backlink’lerin Google’a Faydası

Backlink sadece web siteler için faydalı bir kavram değildir. Biz çok uzun zaman önce backlink ile yazdığımız makalelerde bangır bangır bu konularda konuştuk ve dedikki backlink kavramı değişiklikler gösterebilir. Daha fazla iyileştirmeler yapılabilir ama backlink kavramı kalmaz. Bir çok webmaster forum sitelerinde bu tarz konular tartışıldı ama tartışıldığı gibi olmadı ve tahminlerimiz her zamanki gibi doğru çıktı.

backlink-miktari
Backlink biz seo danışmanları için ne kadar önemli ise Google içinde o denli önemlidir. Hatta biraz daha ileriye gidiyorum, backlinkler arama motorları için çok daha fazla önem arz etmektedir. Biz seo danışmanları backlinkler sayesinde daha iyi bir sıralama elde etmeye çalışıyoruz. Arama motorları ise backlinkler sayesinde ulaşamadığı bir çok web siteye kısa zamanda ulaşabiliyor ve yeni, özgün içerikleri kısa zamanda indexleyerek veri tabanında saklayabiliyor. Buda arama motorunun daha verimli ve doğru çalışmasına olanak sağlamakla birlikte, internette ulaşılması neredeyse imkansız olabilecek web sitelerine backlink ile ulaşmasına olanak sağlıyor.

Backlink Miktarı Önemlimi ?

Backlink alımlarında backlink miktarı doğal olarak büyük önem arz ediyor. Heleki yeni web sitelerinin kısa zamanda alacağı backlinkler yeni siteleri filtre cezalarına sürükleyebilmektedir. Bunun en büyük nedeni ise yeni bir web sitenin bu kadar kısa zamanda bu kadar önerme alması spam olarak algılanmaktadır ve buda bana göre çok doğaldır. O nedenden dolayı yeni web sitelerin backlink alımlarının çok yavaş ve istikrarlı şekilde, zamana yayarak alması gerekmektedir.

Backlink alımlarında bir diğer önemli konu ise backlink miktarıdır. Aşırı, çöp, kalitesiz, içerik ile uyumsuz, değersiz backlinkler almak fayda yerine zarar getirebilmektedir. Bu nedenden dolayı backlink alımlarında zamana yayarak backlink alım işlemleri yapılmalı ve otoriter, içerik ile uyumlu, güçlü web sitelerden backlinkler alınması büyük önem arz ediyor. Backlink alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise web sitenin ip adresi blogudur. A class ip adresine sahip web sitelerden backlinkler almanız çok daha doğal görünecektir buda web sitenize fazlasıyla fayda sağlaması anlamına gelmektedir.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

6 Yorumlar

  1. Bana göre az backlink daha faydalıdır. Böylece takipçi ya da müşteri fazla backlink görmekten bunalmamış olur az verilen backlinkleri ziyaret etme olasılığı artar.

  2. Az ama öz backlink almak her zaman en iyisi bence. Kaliteli ve link çöplüğü olmamış sitelerden alacağımız linkler kısa süre içerisinde yeteri kadar yükselme sağlayacaktır zaten.

  3. Enes Bey konuyu yanlış anlamış heralde. Verilen backlinklerin az ya da çok olmasından ziyade PR derecesi yüksek kaliteli sitelerden temin edilmesi gereklidir diye düşünüyorum. Yazınızda da belirttiğiniz gibi kalitesiz sitelerde yayınlanan backlinler hiçbir işe yaramayacaktır.

  4. Öztürk Yusuflu

    Açık ve net şekilde konu ile ilgili az backlink belli bir yayılma stratejisi ile sikkat çekici olacağından herkes tarafından iyi karşılanmakta ve ziyaretçi sayısını artırmaktadır.

  5. Bende verdiğiniz bilgiler ışığında az backlink çalışmalarının daha faydalı olduğunu gördüm. En azından ziyaretçiler bu linklere daha fazla ilgi gösteriyor ve yoğunlaşıyor. Bence kesinlikle denenmeli.

  6. Sitenizin google tarafından filtre görmemesi için bence az ya da çok backlink fark etmez. Önemli olan doğru backlink çalışmaları yapmak ve istediğiniz sonuçları elde etmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.