Youtube Videoları İçin Seo Çalışmaları

youtube vidoları için seo çalışmalarıİnternet sitesi sahibi iseniz ziyaretçilerinize site içeriğiniz ile ilgili bazı videoları göstermek onların ilgisini çekecektir. Videolar ile içeriklerinizi desteklemek daha etkili bir içerik oluşturmanıza yardımcı olacak ve bu videolar üzerinden bir gelir elde etmenizi de sağlayacaktır.

Bilindiği gibi Youtube üzerinde barındırdığımız videolar ile kazanç sağlamak artık mümkün. İnternet siteniz için yada kişisel bir video kanalı oluşturduğunuzda bu kanal içinde sunduğunuz videolar ile büyük kazançlar sağlayabilirsiniz. Büyük kazanç elde etmenin en önemli yolu olan yüksek trafiği unutmamak gerekmektedir. Videolarınız ne kadar çok izlenirse kazancınız o kadar çok olacaktır.

İster internet siteniz için olsun isterseniz de Youtube video kanalız için olsun yüksek bir ziyaretçi trafiği istiyorsanız bir seo çalışması yapmanız gerekmektedir. Ziyaretçilerimizin çoğu arama motorları üzerinden web sitemize ya da video kanalımıza geleceklerinden Seo (arama motoru optimizasyonu) çalışmaları önemli bir konudur.

Youtube video kanalımız için hazırladığımız videolar için arama motoru optimizasyonu (seo) çalışmaları yaparken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu önemli noktaların bazılarını açıklamak gerekirse;

Kanal Adı

Youtube kanalımız için belirleyeceğimiz isim oldukça önemlidir. Kanal adımızı seçerken mutlaka akılda kalıcı bir isim olmasına dikkat etmeliyiz. Ziyaretçilerimizim aklında kalan bir isim seçersek ziyaretçilerimiz bir sonraki ziyaretlerinde doğrudan kanalımızın adını yazarak kanalımızı ziyaret edebilirler. Kanal ismini kısa bir isim olarak belirlemek önemlidir. Kanal ismimizi belirlerken maksimum 3 kelime kullanmak avantajlı bir durum oluşturacaktır. Bu şekilde belirleyeceğimiz kanal ismi hem akılda daha kolay kalacaktır hem de Youtube öne çıkanlar bölümüne kanalımızı üst sıralara taşımak kolaylaşacaktır.

Video Başlığı ve Doğru Etiket Seçimi

Oluşturduğumuz videolar için etiket belirlemek yapılan aramalarda videomuzun üst sırlarda çıkmasını sağlayacaktır. Ziyaretçilerimizim yaptıkları aramalarda kullandıkları kelimelerin video kanalımız için oluşturduğumuz videolar için kullandığımız başlık,açıklama ve etiketler içerisinde bulunması arama sonuçlarında videolarımızı daha üst sıralarda gösterilmesine neden olacaktır.

Video kanalımız için oluşturduğumuz bir video için belirleyeceğimiz başlık “Gangnam Style Dansı Yapan Bebekler” ve bu video için açıklama bölümüne “Gangnam Style Dansı Yapan Bebekler Dünyanın Dikkatini Çekiyor” ve de bu video için ise belirlenen etiketler ise “gangnam style, gangnam dansı, bebek dansı, gangnam dansı yapan bebekler” gibi doğru bir şekilde birbiri ile uyumlu halde başlık, açıklama ve etiket girilir ise videomuzun arama sonuçlarında üst sırlarda çıkma şansı oldukça yüksektir. Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkan bir video ise daha fazla trafik kazanacaktır.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise videolarımızın başlığıdır. Fazla uzun seçilen video başlıkları arama sonuçlarından olumsuz olarak etkileneceğinden video başlıklarımızı fazla uzun tutmaktan kaçınmalıyız.

Yukarıda saydığımız maddeleri youtube video kanalımızın seo çalışmalarını etkileyen en önemli maddelerden olduğunu ve seo çalışmalarımızın ilk adımı olduğunu unutmayın. Bu ilk adımları attıktan sonra videolarımızı daha ilgi çekici hale getirmek ve seo çalışmalarımızı büyük ölçüde tamamlamak için dikkat etmemiz gereken bazı ayrıntılar ise;

Video kanalımız için bir avatar ve banner belirlemeliyiz. Bir avatar ve banner resmi bulunan bir video kanalı her zaman ziyaretçilerin gözünde büyük bir prestij sahibi olmuştur.

Video kanalınız da gündem ile ilgili videolarınız bulunuyorsa günlük olaylar ile ilgili videoları yüklemek aboneleriniz için etkili olacaktır.

Video kanalınız için abone sayınızı arttırmak için bulunan uygulamalardan uzak durun. Zira bu tür uygulamalar video kanalınızı olumsuz etkileyecektir. Abone sayınızı organik olarak yükseltmeye çalışın.

Video kanalınız için günlük 3 video yüklemek gibi bir periyot edinin. Belirli periyotlar da kanalınıza yükleyeceğiniz videolar kanalınızın güncelliğini koruyacaktır. Güncel bir video kanalını herkes sürekli takip etmek isteyecektir.

Video kanalınız için seo çalışmaları yapmak bir internet site için seo çalışması yapmak gibidir. Arama motorlarının hiç sevmediği kopya içerik video içeriği içinde aynıdır. Bir kaç video kanalında bulunan içerik arama sonuçlarında size bir şey kazandırmaz. Ziyaretçileriniz kanalınıza yükleyeceğiniz videoların sadece sizin kanalınızda olduğunu bilmeleri size olumlu kazançlar olarak geri dönecektir.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

6 Yorumlar

  1. Youtube için seo gerçekten de önemli bir konum arz ediyor. Bu tip yazıların paylaşılıyor olması bu alanda daha etkili olunabilmesi için muhakkak okunmalı diye düşünüyorum. Emeğinize sağlık iyi çalışmalar.

  2. Günümüzde sosyal medyanın öneminin ne kadar fazla olduğunu biliyoruz. Bu yüzden de gerçek ya da tüzel kişiler için video paylaşımı da çok önemli. Tebrikler güzel bir çalışma olmuş. Bilgilendirici ve detaylı. Emeğinize sağlık.

  3. Kanal ismi gerçekten önemlidir. Ancak bazı ünlü TV programlarının, ünlülerin ya da markaların adına onlardan önce hesap açan kişilerden dolayı oluşan sorunların olması can sıkıcı bir durumdur. Bu durumda isim bulmak için biraz daha düşünmek gerekebiliyor. Bazen kendi isimlerimizin yanına sayı koymamız gerektiği gibi.

  4. Youtube bugün en çok kullanılan video sitesi ve bu sitede seo çalışmasının yapılması çok önemli olacaktır. Seo çalışması sayesinde siteler gerektiği sıralamada olabiliyor. Youtube için de bu çalışmanın yapılması site için faydalı olacaktır. Youtube videoları için seo çalışmalarının yapılması sayesinde siteler daha üst sıralarda çıkabiliyor.

  5. Sitenin ya da kanalın başarısı hep aynı. Arama motoru sonuçlarında üst sıralarda ise siten , başarılı denilebilir. Kanal ismi konusunda sıkıntılar var. Bulduğumuz isimler kabul edilmiyor. En sonunda rakam ekledik ama diplerdeyiz.

  6. Kanal adı seçmek önemli, ancak internet ortamında bir isim seçmek son derece sıkıntılı. Genellikle akılda kalıcı isimler hep daha önce alınmış ve kullanılan kelimeler oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.