Dmoz’un Seo için Önemi !

dmoz-seo-onemiDmoz açık dizin projesidir. Temiz, içeriği kaliteli, görsel ve içeriği belli web sitelerinin yayınlandığı bir dizindir. Arama motorları tarafından doğrudan dikkate alınan bu dizinde listelenen web siteleri arama motorları tarafından daha fazla değer görmektedir.

Dmoz’da web siteler gönüllü editörler tarafından titizlikle incelenmekte ve kriterler uygun görüldüğü taktirde dizine eklenmektedir. Dmoz’daki sitelerin insanlar tarafından denetlenip onaylandığı için, dizindeki sitelerin daha temiz olduğu düşünülebilir.

Geçmiş zamanlarda dmoz’a kayıt olan web siteleri çok kısa zamanda en üst sıralarda listelenebilirken, şu anki durumda bu listelenme tek kriter’den çıkmış bulunmaktadır. Çok daha fazla seo kriterine bağlı olan arama sonuçlarında listelenmede, daha doğal ve özgün bir seo çalışması yapan kişilerin siteleri daha üstlerde listelenmektedir. Dmoz’a kayıt olan web siteleri, otomatik olarak bir çok Backlink kazanmaktadır. Dmoz’u baz alarak çalışan diğer dizinler, dmoz’a kayıt olan web sitelerini keşfetmekte ve kayıt etmektedir. Buda web sitelerine kaliteli backlinkler sağlamaktadır.

Dmoz’un Faydaları

Dmoz listelenen web siteleri dmoz’dan dofollow Backlink elde etmektedirler. Dmoz gibi kaliteli ve otoriter bir siteden bu backlink’i elde etmek sitenin pagerank ve seo turstrank değerine doğrudan etki etmektedir.

Dmoz site değerini incelediğimizde, güzel rakamlar ortaya çıkmaktadır.

Pagerank değeri : 7
Alexa Trafiği Dünya : 1.088
Seo Trustrank Değeri : 9.562
Alexa Backlink : 39.602

Bu değerlerde bir dizinden dofollow Backlink almış olursunuz. Seo trustrank değeriniz ve pagerank değerinizde yükselmeleri, akabinde arama sonuçlarında listelemelerde yükselmeleri gözle görebilirsiniz. Tabiki en önemli nokta ise dmoz’a kayıt işleminin zor olması. Bir çok webmaster arkadaşımız dmoz’a defalarca kayıt olduğunu ama editörlerin bunu onaylamadığını söylemektedir. Dmoz editörlerinden bazıları bu işi ticarete döktüğü için, para ile kayıt yapmaktadır. Site içeriği gerçekten kaliteli ve güzel olan web siteleri bile dmoz’a kayıt işleminde olumlu sonuç alamamaktadırlar.

Dmoz’daki bazı kategorilerde detaylı inceleme yapılacak olursa, çok saçma ve dandik web sitelerinin buralarda listelendiğini görebilirsiniz. Buda doğal olarak bu işte torpilin ve paranın döndüğü gerçeğini ortaya koymaktadır. Tüm editörler kötü niyetli olamayacağı için web sitenizin içeriğine ve şansınıza göre dmoz’a kayıt işlemini yapabilirsiniz. Bir kategoride onaylanmayan web siteniz başka bir kategoride onaylanabilir. Bu işlemi deneme yanılma yoluyla yapmalı ve içeriğinize en yakın kategorilere kayıt işlemlerini yapmalısınız.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

4 Yorumlar

  1. Dmoz olayı bitmiştir sitenize hiçbir katkısı olmaz

  2. peki dmoz tarafınan incelenip ve reddedildiğimizi nasıl anlayacağız?

  3. Dmoz Türkiye editörleri makalede bahsedildiği üzere gönüllü olarak yapmıyor bu işi. Bir çok kategoride değerlendirme yapılmadan reddediliyor. Kategorilerdeki editörlerin eksiklikleri ve para zaafları Dmoz yapısının Türkiye’de işlemeyeceğini bizlere gösterdi.

  4. Teknoloji Haberleri

    Bende başvuru yaptım site yeni olduğu için yetersiz içerikten reddedildiğini öğrendim. İçerikleri devamlı ekleyip sonrasını kontrol edeceğim. Öncesi ve sonrası adına bir trustrank değeri için bir resim alabilirim. Makale için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.