Pagerank’ın SEO için Önemi !

pagerank önemiPagerank algoritması, illegal olarak üzerinde en çok durulan Google algoritmalarının başında gelmektedir. Google ilk zamanlarda pagerank değeri yüksek sitelerden, dofollow backlinkler alan web siteleri üst sıralarda kolayca listelerken, bu algoritmadan yararlanmak isteyen kişiler, illegal teknikler ile Google sıralamalarına etki etmeye çalıştılar.

Özellikle kolaylıkla oluşturulan içi boş, kalitesiz paravan bloglar, yabancı blog sitelerinin yorum kısmına atılan backlinkler ve buna benzer birçok kalitesiz teknik, anahtar kelime sıralamalarına doğrudan etki etmekteydi. Buda pagerank algoritmasının basitliğini ve oluşturduğu zararları belli etmekteydi.

Pagerank algoritmasında yapılan yenilikler, Google algoritmalarında yapılan yeni güncellemeler ve geliştirmeler ile Google sıralamaları çok daha iyi bir hal aldı. Günümüzde pagerank hala önemli bir faktör durumunda olmasına karşın, pagerank’lı siteden Backlink alarak arama sonuçlarında en üstlerde listelenmek çok zor duruma geldi.

Google’ın geliştirdiği SEO trustrank algoritması nedeniyle, daha doğal, daha özgün, kaliteli ve otoriter backlinkler alan, sosyal medyada aktif olan ve uzun zamandır kaliteli yayınlar yapan web siteleri ödül olarak seo trustrank değerinde yüklelişler elde etmeye başladılar. Bu değerin belirli aralarda yükselmesi, Google’ın web sitenize daha fazla güvendiği anlamına gelmektedir. Bu değerlerin çok yukarlarda olması, web sitenizi filtre cezalarından uzak tutacağı gibi arama sonuçlarında çok üstlerde listelenmesini sağlayacaktır.

Google arama sonuçlarında, Pagerank değeri 0 olan bir site pagerank değeri 7 olan bir siteden, daha üstlerde listelenebilmektedir. Buda pagerank değerinin biraz daha önemsizleştirildiğine işarettir. Pagerank değeri 0 olan sitenin seo trustrank değeri incelendiğinde, pagerank değeri 7 olan siteden daha fazla olduğu gözlemlenir. Buda Google sıralamarında en önemli faktörlerin başında seo trustrank değerinin geldiğine delildir.

Pagerank günümüzde hala çok önemlidir. Pagerank’ı yüksek sitelerden backlinklerin alınmasının, web sitenize trustrank olarak faydası vardır. Pagerank değeri yüksek olan bir sitenin, aldığı backlinklerden biri veya birkaçı mutlaka otoriter web siteden alınmıştır. Google botları web sitelerin backlinklerini incelerken, aldığı backlinklerin hangi sitelerden alındığınıda kontrol etmektedir. Buda doğal olarak pagerank’ı yüksek olan sitelerin Backlink yapısında iyi backlinklerin bulunduğuna işarettir. Aldığınız backlinkin size sağlayacağı faydaya eşit olan Backlink yapısı, seo trustrank değerinizide arttıracaktır. Backlink önerme olduğundan, öneren sitenin referanslarıda büyük öneme sahiptir.

Backlink alımı yapılırken, Backlink alacağınız siteleri incelerken şu kriterlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Seo trustrank değeri
 • Pagerank değeri
 • Sitenin aldığı backlinkler ve kaliteleri
 • Sitelerin özgünlük durumları
 • Sitelerin içeriği
 • Farklı İp lokasyonlarında olması

Özellikle dikkate alınmalıdır. Bu gibi faktörler aldığınız backlinkin, web sitenize sağlayacağı değere eşittir.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

5 Yorumlar

 1. Çok gerekli bir bilgilendirme bence. Özellikle sitenizi en üstte göstermek istiyorsanız pagerank özellikle dikkate alınmalıdır. Çok güzel bir yazı olmuş, gerekli bilgilendirmeler yarinde yapılmış. Emeğinize sağlık.

 2. Pagerank bilgisi dahilinde düzenlenen sitelerin alt sıralarda çıkma olasılığı çok düşüktür. Çünkü pagerank google tarafından belirlenen bir değerdir. Neye göre değerlendirildiği konusunda bilgi edinmemiz için güzel bir yazı olmuş.

 3. pegarenk uygulamasını kullandığımız zaman google ile uyumlu olması yani denk olması sağlanırken başka arama motorları için de uyum sağlatıyor mu yoksa onlar için farklı uygulama mı seçilmeli?

 4. Web sitemizi arama optimazasyonlarında üst sıralarda görmek için pagerank etkisinin bu denli önemli olduğunu bilmiyordum. Son derece önemli ve gerekli bilgiler. Artık daha bilinçli bir site sahibiyim.

 5. Google tarafından sitenizi değerlendirmek için yapılan bir kriterdir. Pagerank değeri düşük olan bir site hiç bir zaman yukarılarda yer alamaz ve bu ziyaretçi çekememeniz anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.