E-ticaret Seo ve Geri Dönüşüm Hesaplama

e-ticaret-seo-kurallariE-ticaret siteleri için önemli bir kulvar oluşturan seo çalışmaları standart sitelere oranla daha çok anahtar kelime sayısına sahip olduğu gibi doğru kelimeler belirlenerek daha kaliteli sonuçlar almanıza yardımcı olur.

E-ticaret seo çalışmalarında uygulanabilecek iki farklı strateji bulunmaktadır. İsterseniz sıra ile isterseniz de ayrı şekilde uygulanabilmektedir. Bunlardan biri ürün bazlı seo çalışması olurken diğeri ise kategori bazlı seo çalışmasıdır. Bu yazımızda örnek olarak ele alacağımız satış sitesi ilginç ürünler sitesi olsun.


Ürün bazlı seo çalışması : Direkt olarak satışını yaptığınız ürünlerin isimlerinin sahip olduğu aranma hacimleri hedeflenir. Örneğin ilginç ürünler satışı yapan sitemizde ürünümüz “usb şarjlı çakmak” aynı zamanda seo yapacağımız anahtar kelimelerimizden biridir. Ürün listemizi çıkardıktan sonra tekrar anahtar kelime aracından aranma hacimlerine bakarak doğru anahtar kelimeyi belirlememiz gerekir. Ürün bazlı seo çalışmasında sürüm mantığı ile çalışmalar yapılır.

111

Yukarıdaki ürün listesini yani anahtar kelime listesini kendi ürünlerinize göre zenginleştirmeniz mümkündür. Önemli olan doğru anahtar kelimeler belirlemenizdir. Eğer ürün isminiz kodları da içeriyorsa ve uzun bir kelime öbeği ise onu kısaltarak aratılan hacimde karşılığı olarak anahtar kelimenizi bulabilirsiniz.

Ürün bazlı seo çalışmasının kategori bazlı seo çalışmasına göre daha çok emek isteyen ve daha maliyetli bir yapısı bulunmaktadır. Eğer ki ürün sayınız yüksek rakamlara ulaşıyorsa iyi koordine ve planlama ile çalışmanız gerekmektedir.

Kategori bazlı seo çalışması : Ürün sayısı 1000 üzerinde olsa da kategorileriniz genel standartlara göre 10-30 anahtar kelimeden oluşmaktadır. Sitenizi oluştururken kategori isimlerinizi ve urllerinizi aranma hacimleri olan anahtar kelimelere göre optimize ederseniz site içi seo çalışması adına bir adım daha atmış olabilirsiniz. Örneğin ilginç ürünler sitemiz için kategori bazlı seo çalışmasına uygun anahtar kelimelerimizden bir kaç örnek gösterelim.

222

Yukarıdaki tabloda gördüğünüz gibi ilginç hediyeler anahtar kelimesinin aratma hacmi neredeyse ortalama 2000 ürünün aratma hacminin toplamına eşit olmaktadır. Seo konusunda kontrolünüze güvenmiyorsanız kategori bazlı seo çalışması sizin için ideal olacaktır.

E TİCARETTE ZİYARETÇİ VE SATIŞ ORANLARI

Ülkemizde e-ticaret sektöründe geçtiğimiz yılı iyi oranlar ile geçirdik. Yıllık e-ticaret alanında yapılan harcamaların ortalama işlem ücreti ise 170 TL oranlarında boy gösterdi. En çok satış yapan sektörler ise uçak firmaları, otobüs firmaları, elektronik ürünler ve giyim firmaları oldu.

Her 1000 ziyaretçiden 114 tanesi siteye olan ziyaretini satış ile bitirerek tamamladı. 268 tanesi sepete ürünü ekledikten sonra vazgeçerek satışa dönüşümü engelledi. Geri kalan ziyaretçi ise sadece ürün hakkında bilgi amaçlı ziyaret ettiğini gösterdi.

ETİCARET SEKTÖRÜNDE GERİ DÖNÜŞÜM HESAPLAMA

E ticaret alanında seo çalışması ile ilk sıralara geleceğiniz anahtar kelimenizin size ne kadar kazandıracağını belirli algoritma ile sunulması tüm merakınızı gidereceğini düşünüyoruz. Sizler için özel olarak hazırladığımız makalede bu geri dönüşleri nasıl hesaplayacağınız konusunda bilgiler vereceğiz.

Sizden istenen bilgiler

Anahtar kelimenin aranma hacmi
Ürün başı kazandığınız net kar
Geri dönüşüm oranı

Örnek bir e-ticaret anahtar kelimesi olan “ilginç hediyeler” kelimesi için geri dönüşüm oranını hesaplayalım.

Kelimemizin aranma hacmi aylık olarak ortalama 14.800 ise ve bir ürün ortalama 10 TL net kar bırakıyorsa, ziyaretçilerimizin satışa dönüş yüzdesi ise %2 oranında ise ufak bir hesapla ilk sırada olduğumuzda yapacağımız net kar oranını bulabiliriz.

14800 aranma hacminin öncelikle %2 oranını hesaplayarak 296 sayısını bulduk. Ardından bunu net karımız ile çarparak bize ilk sırada olduğumuzda sağlayacağı gelirin 2960 TL net kar olacağını belirledik.

Not : E-ticaret için ideal geri dönüş oranı %2 olmasına rağmen siz Hit / alışveriş sayısını karşılaştırarak siteniz için ideal geri dönüş oranınızı hesaplayabilirsiniz.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Mobil E-Ticaret

Mobil E-Ticaret Kavramı

Günümüz teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte mobil e-ticaret kavramı da çok daha fazla ön plana çıktı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.