SSL (Güvenlik Sertifikası) SEO’ya Etkisi ! |
GÜNCEL YAZILAR
Anasayfa » Seo Dersleri » SSL (Güvenlik Sertifikası) SEO’ya Etkisi !

SSL (Güvenlik Sertifikası) SEO’ya Etkisi !

ssl-seoSSL, açılımı Secure Socket Layer yani güvenli soket katmanı anlamına gelen bir veri şifreleme methodudur. İnternet üzerinden kredi kartı bilgileri ve benzeri önemli bilgilerin transferi esnasında bu verilerin şifrelenerek, gizlenerek güvenli bir biçimde transfer edilmesini sağlayan bir methoddur.

Özellikle ilginizi çekmiştir e-ticaret sitelerinde veya büyük kurumların sitelerinde kullanıcı adı, şifre giriş esnalarında veya kredi kartı ile alışveriş yapılacağı sırada, kart bilgilerini girerken adres çubuğunda yeşil ibare belli olur.

Bu yazımızda SSL’in yani güvenlik sertifikasının SEO’ya etkilerini anlatacağız. SSL genel olarak sitede önemli verilerin şifreleneceği kısımlarda kullanılan sertifikadır. Bu önemli kısımlar, kullanıcı giriş kısımları, kredi kartı bilgilerinin girildiği kısımlar ve benzeri kısımlardır. SSL’in aktif olduğu sayfalarda, adres çubuğunda https:// protokolünün etkin olduğunu ve çubuğun yeşil hale geldiğini fark edebilirsiniz.

SSL, https protokülü ile çalıştığı için yanlış kullanımlarda SEO’ya olumsuz anlamda etki yapabilir. Sitenin bütün yapısında https kullanılması http protokolü ile çakışmalara neden olacağı için arama motorları tarafından olumsuz algılanmalara neden olabilmektedir.

Güvenlik sertifikalarının sitenin önemli kısımlarında, önemli verilerin transferleri aşamasında kullanılması daha mantıklı olacağı için, bu tarz kullanımların önemini bir kez daha düşünmek gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Pagerank Nedir ? başlıklı makalemizde google pagerank algoritması, pagerank ne işe yarar ve pagerank nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Lütfen zorunlu alanları doldurunuz *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>