Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Olmalıdır

anahtar kelime seçimi nasıl olmalıdırAnahtar kelime seçimi yaparken karşınıza çıkan iki yol vardır. Bu yollardan birisi daha önceden hazırlanmış web siteniz için anahtar kelime seçimi ya da bu web sitesi için oluşturduğunuz makaleler için anahtar kelime seçimi yapmaktır. Diğer yol ise oluşturacağınız bir web sitesi ya da bu web sitesinin içeriği için önceden anahtar kelime bulmak ve seçmektir.

Web siteleri için ve de web site içerikleri için belirlenen anahtar kelimeler farklıdır. Bir web sitesinin değişmeyen tek bir anahtar kelime grubu bulunurken web sitesinde bulunan her bir içerik için ayrı anahtar kelime grubu veya içerikler için açıklama bulunmaktadır.

Web siteniz için kaliteli makaleler yazmaya çalışıyorsunuz. Bu makaleleri resimler, videolar gibi birçok yardımcı öğe ile destekleyerek zenginleştirmeye çalışıyorsunuz. Makalenizi yayınladınız ve arama motorları tarafından makaleniz indexlendi. Arama motoru üzerinde yazınızı kontrol etmek için arama yaptınız ve karşınıza çıkan sonuç makale başlığınız doğru fakat makale başlığınızın altında bulunan açıklama kısmında makaleniz ile alakalı olmayan bir açıklama bulunuyor.

Eğer yapılan arama siteniz için olmuş olsaydı bu sonuç doğru olacaktı. Fakat çoğunlukla aramalar siteler üzerine olmaz. Kullanıcıları doğrudan içeriği yani makalenizi arayacaklarından bu durum seo açısından bir kayıp olarak görülebilir.

Web siteniz için hazırladığınız makalelere, makalenizin kendisini tanımlayan anahtar kelimeler eklemez iseniz, arama motorlarının makalenizi konu ilgili bilgiye sahip olup olmadıkları hakkında bilgi almaması anlamına gelebilir. Günümüzde artık arama motorları robotları makalelerinizin kendisini tarayarak makaleniz hakkında bilgi sahibi olsa da makalenizi anlatan tanımlayıcı anahtar kelime ya da kelimeler kullanmak arama motorlarında üst sıralarda olmanıza yardım edecektir.

MAKALELER İÇİN ANAHTAR KELİME SEÇİMİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?

Hazırladığınız bir makale için anahtar kelime seçimi konusunda dikkat etmeniz gereken ilk şey, yazdığınız makalenin neyi anlattığıdır. Yazmış olduğunuz makalelerde anahtar seçimi yapmak için kullanabileceğiniz bazı araçlar bulunur. Bu araçlar yazmış olduğunuz makalenin URL’sini yazarak makale içinde geçen kelimelerin yoğunluğunu ölçerek sizlere makalelerinizin içinde yoğun olarak kullandığınız kelimeleri analiz ederek sunarlar. Bu araçlar sayesinde kelime analizi yapmak işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır.

Bu araçlar sayesinde elde ettiğiniz bilgilere dayanarak anahtar kelime seçimi yapmak başlangıç düzeyindeki kullanıcılar için yarardan çok zarar getirebilir. Kelime analizi yapan sitelerden alınan bilgileri yorumlamadan olduğu gibi kullanmak hatalı bir davranıştır. Kullanacağınız araçların sizlere sunacağı bilgileri sadece anahtar kelime seçimi yaparken fikir sahibi olabilmeniz adına kullanmalısınız.

Yazdığınız makaleyi son bir kez gözden geçirdikten sonra yapmanız gereken, makalenizi incelemek ve makalenizin neyi anlattığını tam olarak anlamaktır. Makalenizin neyi anlattığını anladıktan sonra arama motorları üzerinde bir kişi nasıl bir arama yaptığında makalenizi bulabilmesini istediğinizi düşünün. Bulduğunuz sonuçlar arasından makaleniz ile en ilgili ve arama motorları üzerinde arandığında makalenizin bulunmasını istediğiniz kelime ya da kelime gruplarını anahtar kelimeleriniz olarak belirleyin. Belirlediğiniz anahtar kelimelerinizi yazınızın anahtar kelimesi olarak kullanabilirsiniz. Bu kelimeler ile arama yapıldığında kullanıcılar sizin makalenizi bulacak ve okuyacaklardır.

Dipnot: Makaleniz için hangi anahtar kelimeleri seçebilirim diye düşünürken yapmanız gereken bir ayrıntı ise “Siz olsanız yazdığınız bu makaleyi arama motoru üzerinde nasıl arardınız?” düşüncesi olmalıdır.

WEB SİTENİZ İÇİN ANAHTAR KELİME SEÇİMİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?

Eğer web siteniz için anahtar kelime seçimi yapmak istiyorsanız aynı işlemleri yapabilirsiniz. Web siteleri için anahtar seçimi yapmanın farkı web sitenizin tüm içeriklerini kapsayacak şekilde bir değerlendirme yapmak olacaktır. Sitenizin hangi alanda olduğu, hangi konular hakkında makalelerinizin olduğu gibi konular anahtar kelime seçimi yaparken göz önünde bulundurulmalıdır.

Hazır bir web siteniz var ise arama motorlarının sitenizi hangi anahtar kelimeler üzerinde sitenizi bulduğunu öğrenmek için Google’ın bizlere ücretsiz olarak sunduğu Google Web Yöneticisi Araçlarını kullanabilirisiniz. Bu şekilde siteniz için en uygun sonuçları elde etmeniz mümkündür. Bu araca kayıtlı değil iseniz web sitenizi bu araca kaydetmeniz gerekmektedir. Yeni kayıt işleminin hemen ardından istatistikleri hemen elde edemiyoruz. Google Web Yöneticisi Araçlarının sitemiz hakkında bilgi toplaması ve bize sunması için bir süre beklememiz gerekmektedir.

Web siteniz Web Yöneticisi Araçlarına kayıtlı ise site profiline girdiniz. Karşınıza çıkan kontrol panelinin hemen yanında bulunan Google Dizini sekmesinin altında bulunan içerik anahtar kelimeleri isimli sekmeye tıklayarak bu alana girin. Girdiğiniz sayfada arama motorunun sitenizi tararken karşılaşmış olduğu ve sitenizde en yoğun kullanılan kelimeleri göreceksiniz. İstediğiniz bir anahtar kelimeye tıkladığınızda sitenizde o kelimenin kaç kere kullanıldığını görebilirsiniz.

Bu yöntem ile edindiğiniz bilgiler ile siteniz için kullanacağınız anahtar kelimelerinin önceliğini anlayabilirisiniz. Sitenizde en çok kullanılan kelime siteniz için en uygun anahtar kelime olarak belirlenebilir.

Fakat bu bulduğunuz anahtar kelime tek başına bir anlam ifade etmediğine göre nasıl bir işlem yapmanız gerekmektedir? Tam da burada web sitenizin içeriğinde sıklıkla geçen diğer anahtar kelimeleri incelemelisiniz. Bulduğunuz veriler ile sitenizde en çok geçen anahtar kelime arasında bağlantı olan kelimeyi birleştirerek anlamlı bir kelime grubu ortaya çıkarmalısınız.

Yani web sitenizde en fazla “sigara” kelimesi geçiyorsa ve yoğun olarak kullanılan bir diğer kelime de “sağlık” ise belirleyebileceğiniz anahtar kelime grubu “Sigaranın Sağlığa Zararları” olabilir.

Bu şekilde web siteniz için önemli olan anahtar kelimeleri belirleyin. Ardından web sitenize belirlediğiniz bu anahtar kelimeleri aralarında virgül kullanarak ekleyin. Bu yöntem ile web siteniz için en uygun anahtar kelimeleri belirlemiş olursunuz. Aklınızdan çıkarmamanız gereken bir konu ise anahtar kelimelerinizi sadece verilere bakarak değil de sitenizin genel olarak içeriğini düşünerek yapmanız gerekmektedir.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

19 Yorumlar

 1. anahtar kelimelerin varlığı sayesinde aradığım konu hakkında oldukça kolay bilgi bulabiliyorum. üstelik o konuyla ilgisi olan yani benim için bir sonraki adım olan konuyu da görmüş olabiliyorum. örneğin hesap no’sunu ararken güvenlik kodu hakkında da bilgiye ulaşıyorum.

 2. Sizin de belirttiğiniz gibi “Ben olsam ne yazardım da bu sayfayı bulurdum?” mantığıyla etiket yapıyorum. Henüz istediğim sonucu alamadım belki ama daha çok başındayım. Bilgiler için teşekkürler…

  • Ben olsam ne yazardım, mantığı bence en önemli konudur. Tabi bunu kötüye kullanıp yazıyla hiç alakası olmadığı halde çok aranan bir kelimeyi kullanan ve bu yolla siteye girişi artırmaya çalışanlar var bence. Çünkü bu tarz durumla birkaç kez karşılaşmıştım.

 3. Anahtar kelimelerde bana göre dikkat edilecek en önemli şey arama motorlarında insanların en çok neleri arattığı konusunda bir bilgi sahibi olmaktır. Yazacağınız bir yazıda çokça aratılan anahtar kelimeler bulunur ve bunu yazınızın anahtar kelimeler kısmında belirtirseniz çok sayıda okuyucu sitenizi ziyaret edecektir.

 4. Anahtar kelime bana aradığım şeyin ne olduğunu tekrar ediyor. Bu sayede konudan uzaklaşmış olmuyorum. Ayrıca aranılan konuya daha da yoğunluk katııyor. Reklam derecesi yüksek ve konuyu tamamlayıcı buluyorum. Güzel yazılarınız daha da aydınlatıcı oluyor bizler için sağolun.

 5. Anahtar kelime kullanımı insanların arama yapmalarını kolaylaştıran hızlı ve pratik bir uygulamadır.Bu uygulama sayesinde bende dahil olmak üzere birçok kişi istediği konuyu aramaya yazarak aktif anahtar kelime bulucu ile birlikte bulması çok kolay teşekkürler..

 6. Bende size katılıyorum ebru hanım aramak istediğimiz konuyu yazarken daha aktif bir yol istiyorduk çünkü aramaya,aramak istediğimiz bilgiyi yazdığımızda karşımıza farklı bilgiler çıkıyordu ve böylelikle ulaşmak istediğimiz bilgiyi zor buluyorduk malesef..Anahtar kelimelerin varlığı durumunda bu durum nihayet ortadan kalkıyor

 7. öncelikle yapılması gereken ilk iş kesinlikle söylenildiği gibi kelime analizidir.Çünkü genelde gereksiz anahtar kelimeleri kullanılyor.Bu durumda okuyucuların siteyi ziyaret etmesine ne yazık ki izin vermemektedir.

 8. Anahtar kelimeleri kullanarak arama yapmak çoğu zaman sonuç veriyor ama yukarıda bahsedildiği gibi yazılan kelimenin altında konuyla hiç ilgisi olmayan içerikler de çıkabiliyor insanın karşısına.

 9. Anahtar kelime seçimi, hizmetin verildiği kitlenin yapısıyla alakalı bence tamamen. Sonuçta her insan aynı konuyu farklı biçimlerde aratıyor. Yine de anahtar kelime seçiminde en kolay taktik, kendini arayacak kişinin yerine koymak. Yani ben bu konuyu arasam ne derdim nasıl ifade ederdim. Bu baz alınmalı.

 10. Kısa zaman da bilgiye ulaşmanın sağlanması açısından anahtar kelimeler önemli olmakta bu nedenle konunun özünü yansıtan kelimelerin seçilmesi gerekmekte ve insanların ilgisini çekecek cümleler oluşturulmalıdır.

 11. soruların tek cevabı seo kırıter

 12. daha önce anahtar kelime bulmama yardımcı oldu bu site

 13. tailp sofular

  çok güzel bir uygulama iyi çalışmalar

 14. anahtar kelimeleri belirlemek icin bir arac var mi nasil bulabiliriz hedef kelimeleri

 15. Tek bir anahtar kelime grubu kaç kelimeden oluşabilir?

 16. Fazla anahtar kelime oluşturmanın zararı var mıdır?

 17. Anahtar kelime seçmek hakikaten önemli bir sorun rekabetin bol olduğu sektörlerde iyi bir inceleme ardından anahtar kelime seçilmeli.

 18. teşekkürler hocam faydalı bilgileriniz için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.