Backlink Çeşitliliğinin Sağlanması

seo backlink çeşitliliğiSEO’da Backlink halen önem verilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Backlink önerme olduğundan, link alan site güvenli olarak önerilmiş olacaktır. Önceki Google algoritmalarında, Backlink doğrudan etki yaparken, illegal durumlara davetiyeler çıkarmıştı. İyi kötü demeden pagerank değerine sahip olan bir çok web sitesinden Backlink kasan kişilerin web siteleri üst sıralarda listelenmiş ve bol hit almıştı.

Google o eski Google değil, yeni seo dönemi beraberinde yeni bir Backlink anlayışınıda getirdi. Çok, kalitesiz, alakasız, aynı ip ve çöp sitelerden alınan backlinkler siteyi yükseltmek yerine, Google’da düşürmekte ve sonunda siteyi filtre cezalarına maruz bırakabilmektedir.

SEO sektörü illegal tekniklere açık bir sektör olduğundan, büyük riskler barındırmaktadır. Özellikle çöpleşme yolunda hızlı bir şekilde ilerleyen internet ortamında, temiz, özgün, doğal ve işe yarar web siteleri arama motorları tarafından büyük değerler görür. Google daha temiz bir internet ortamı, hızlı arama sonuçları ve aranan bilgilerin kesin olarak bulunabilmesi amacıyla, algoritmalarında geliştirmeler yaparak güncellemeler yapmaktadır. Buda doğal olarak seo çalışması yapan seo danışmanlarınıda etkilemektedir. Doğal ve özgün çalışma yapan seo danışmanları her zaman ödülünü almış, illegal tekniklere başvuranlar ise sıralama düşüşleri ve filtre cezaları ile gereken cezaları almış ve almaya da devam etmektedir.

Doğal Backlink Yapısının Oluşturulması

Doğal bir Backlink yapısı için öncelikli olarak çok gereksiz ve fayda sağlamayacak linklerden uzak durmalı, bunun yerine az, öz, içerik ile uyumlu, otoriter web sitelerinden makale tanıtımları şeklinde backlinkler alınmalıdır. (Makaleler özgün olmalı)

Backlink alacağınız sitelerin şu kriterlere uymasına dikkat edin.

  • Sitenin içeriğinin, sizin siteniz ile uygun olmasına
  • Sitelerin ip adreslerinin farklı lokasyonlarda olmasına
  • .com, .net, .org, .biz ve benzeri farklı uzantılı domainlerden backlinklerin alınmasına ve bunun orantılanmasına
  • Backlink alacağınız sitelerin seo trustrank değerinin yüksek olmasına
  • Backlink alacağınız sitelerin pagerank değerlerinin yüksek olmasına
  • Sitelerin alexa trafiği ve hit durumlarına dikkat edilmesi
  • Sitelerde bulunan makalelerin ve içeriklerin özgünlük durumlarının kontrol edilmesi
  • Sitelerin aldıkları backlinklerin analiz edilerek, kalitelerinin kontrol edilmesine

Bu kriterlere özellikle dikkat ederek uygulamalısınız. Bu kriterler tamamen doğal ve en etkili Backlink tekniklerinin kriterleridir. Backlink alırken bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise backlinklerin farklı anahtar kelimeler ile alınması (anahtar kelime çeşitliliği), linklerin anasayfa ile birlikte alt sayfalarada alınması yani Backlink yoğunluğunun ayarlanması ve özellikle alınacak olan backlinklerin belirli zaman aralığına yayarak alınması gerekmektedir. Bu sayede Backlinkler zamana yayılarak alınmış olur ve daha doğal bir izlenim verir.

Backlinklerin alınması ile siteye girilen makalelerin belirli periyotlarda girilmesi büyük öneme sahiptir. Daha doğal ve etkili bir Backlink inşaa’sı ancak bu şekilde gerçekleşebilmektedir.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.