Sosyal Medya Kullanımının Seo’ya Etkileri

sosyal medya kullanımıGoogle, sürekli olarak kendini geliştiren bir arama motoru durumunda olduğundan, geliştirdiği algoritmalarda çeşitli değişikler yaparak bunu algoritma sürümü olarak kullanıma almaktadır. Daha doğal, daha temiz, ziyaretçinin istediği bilgiye hızlı, basit ve net olarak ulaşabileceği arama ortamı sağlamak amacıyla bu güncellemeleri yapmaktadır. Bu ortamı sağlamak için ise Google’ın en çok üzerinde durduğu konu olan istenmeyen çalışma türlerini engellemeye çalışmaktadır.

Google algoritmalarını tersine kullanarak bundan iyi bir sıralama elde etmeyi amaçlayan web siteler, yeni güncellemelere takılır ve Google filtre cezalarına çarptırılırlar. Google’ın doğallığa önem verdiği, seo döneminde kaliteli, özgün ve normal seyrinde giden web siteleri ödüller almakta ve iyi sıralamalara yükselmektedir.

Yakın geçmişte, sosyal imleme siteleri Google tarafından büyük değer görürken, bu tarz sitelerin hazır programlar ve kötü niyetli webmasterlar yüzünden çöp site haline gelmesi, Google’ın sosyal imleme sitelerine olumsuz bakmasına neden olmuştur. Sosyal imleme siteleri yerini alan sosyal medya birimleri SEO’nun en önemli taşlarından bir tanesi durumuna geldi. Üstelik Google, bu işe o kadar önem verdi ki, kendi sosyal medya birimi olan Google + ‘ı kullanıcılarının hizmetine sundu.

Durumlar bu şekildeyken, Seo’da sosyal medya kullanımı büyük öneme sahip duruma geldi. Sitelerine eklenen yeni özgün makalelerini, sosyal medya birimlerine düzenli olarak paylaşan, sosyal medya sayfalarının ziyaretçilerini arttıran ve bu birimlerden web sitesine ziyaretçi çekebilen web sayfaları, Google sıralamalarında büyük yollar katettiler. Üstelik sosyal medya birimlerinin ücretsiz olarak kullanılabilmesi nedeniyle, black hat seo teknikleri uygulayan bazı illegal kişilerin yolunu kapamış oldu. Sosyal medya sayesinde hem Google sıralamarında yükselmeler oldu hemde ücretsiz, kaliteli backlinkler elde edilmiş oldu. Bu tarz birimlerin bir diğer etkisi ise hiç şüphesizki sitenin seo trustrank değerine doğrudan etki etmesidir. SEO trustrank değeri artan web siteler daha iyi sıralamalar ve büyük miktarda hitler çekebilmektedirler.

Peki Ne Yapılmalı !

Web sitenizin facebook, twitter, Google plus, pinterest, scoop.it, delicious ve benzeri sosyal medya hesapları yok ise bu sitelerden sosyal medya hesapları açılmalı ve sitenizden yapılan paylaşımlar eş zamanlı olarak, düzenli bir şekilde buralarda paylaşılmalıdır. Zaman geçtikçe bir değer elde eden sosyal medya hesaplarınızdan web sitenize bağlantılar vererek sitenizin anasayfası ve alt sayfaları güçlendirilmelidir.

Bir diğer önem vermeniz gereken konu ise sosyal medya hesaplarınızın takipçilerinin arttırılması ve işiniz ile alakalı sosyal medya kullanıcılarının sayfanızı takip etmesidir. Böylelikle yazdığınız makaleler doğru hedef kitlesine ulaşmış olacak ve sitenize sadık ziyaretçiler elde etmiş olursunuz.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

Bir Yorum

  1. Tam da iş arkadaşlarımla sosyal medyanın önemini tartıştığımız günlerde, durumu her yönüyle anlatan çok güzel bir yazı paylaşmışsınız. Örnek olarak hepsine en kısa zamanda okutacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.