Daha Verimli Bir Backlink İnşaasının Yapılması

backlink-gutuSeo kavramı denilince akla ilk gelen konulardan bir tanesi doğal olarak backlinktir. Backlink önerme, referans olarak lanse edilmektedir ve önerilen siteler arama motorları tarafından değer görmektedirler. Backlink’ten sağlanacak fayda, backlink alınan sitenin bir takım kriterlerine göre değişiklikler gösterebilir. Bu yazımızda daha verimli bir backlink inşaasının nasıl yapılabileceğini anlatacağız.

Seo’dan başarı yakalamak isteyen SEO danışmanları bilirlerki, doğru backlink inşaası siteyi başarıya ulaştıran temel taşların başında gelmektedir. Doğru, otoriter, kaliteli backlinkleri bulunan web siteleri arama motorları tarafından daha fazla değer görür, anahtar kelimede yükseliş sağlar, seo trustrank değeri artar ve pagerank değeri kazanır. Bir diğer önemli faydası ise anasayfanın otoriter backlinklerle güçlendirilmesi, sitenin alt sayfalarınında üst sıralara yükselmesine olanak sağlayacaktır. Bu gibi durumlar web sayfanın gelişmesine, internet ortamında daha fazla ziyaretçiye ulaşmasına olanak sağlar.

Yeni web sitelerin yayın hayatına başlar başlamaz backlink alması sakıncalı durumların başında gelmektedir. Yeni siteler öncelikli olarak özgün makaleler ile güçlendirilmesi, sosyal medya birimleri etkili kullanılmalı ve bu birimlerden sayfaya ziyaretçi akışı sağlanmalıdır. Aradan geçen bir kaç ay sonrasında ise özgün makale tanıtımları ile, makale içi backlinkler elde edilebilir. Bu backlinklerin zamana yayarak ve kaliteli sitelerden elde edilmesi önemlidir. Makale tanıtımları ile elde edilen backlinkler, günümüzde seo’da en doğal backlink edinme yöntemlerinin başında gelmektedir. Arama motorları tarafından doğal olarak görülen bu yöntemde en çok dikkat edilmesi gereken konu hiç şüphesiz kaliteli, özgün makalelerin tanıtımda kullanılmasıdır.

Siteniz belirli bir konuma geldiğinde ise backlink yapısını şu şekilde ve sıralamaya göre yapmanız çok daha faydalı olacaktır.

 1. Sosyal medya birimlerinde yapılan paylaşımların içinden elde edilen backlinkler.
 2. Forum tanıtımları ile elde edilen backlinkler.
 3. Güçlendirilen paravan bloglardan elde edilen backlinkler.
 4. Wikipedia, dmoz kaydının yapılması ve buralardan backlinklerin elde edilmesi.
 5. Özgün makale tanıtımları ile “otoritar, güçlü, içeriğiniz ile benzerlik gösteren” sitelerden backlinklerin zamana yayılarak elde edilmesi.
 6. Dizin kayıtlarının yapılarak, temiz dizinlerden backlinklerin elde edilmesi.
 7. En son olarak ise link çıkışı çok düşük olan, otoriter, içerik ile uyumlu olan web sitelerin anasayfasından uzun süreli, kalıcı backlinklerin elde edilmesi.

Bu maddeler sırası ile uygulandığında doğal, otoriter ve sitenizi başarıya taşıyabilecek bir backlink yapısına sahip olabilirsiniz. Backlink alımlarında dikkat etmeniz gereken konulardan bir taneside “anahtar kelime çeşitliliğinin” sağlanmasıdır. Anasayfaya verilen backlinklerde anahtar kelimelerin çeşitlendirilmesi ve bu kelimelerin orantılanması gerekmektedir. Buda sitenin filtre cezalarına maruz kalmasını engelleyecektir. Bir diğer önemli konu ise alt sayfalarınızında backlinkler ile güçlendirilmesidir.
Web sitenizin alt sayfalarınıda makale tanıtımlarında aralara backlinkler vererek güçlendirebilir ve daha doğal bir backlink temeli oluşturabilirsiniz.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

4 Yorumlar

 1. Seo’da backlink inşaa’sı gerçektende önemli bir konu. Doğru backlink inşaası sayesinde seo’da başarı sağlamak mümkündür.

 2. Vural Danışmanlık

  Backlink inşaasının bu kadar önemli olduğunu bilmiyordum. Özellikle bizim gibi kurumsal seo yaptıran firmaların okuması gereken bir yazı çünkü, seo danışmanları kafalarına göre, her yere link atıp duruyorlar. Yazınız için teşekkürler, sitenizi yakından takip etmekteyiz.

 3. Sayfaya ziyaretçilerin gelmesi açısından internet ağını geniş tutmak ve bunu doğal kopya içerik olmayan makalelerin olması sitenin yararlı ve karlı olması açısından önemli bir konu.

 4. Backlinkle alakalı bir ders verilse iyi olur aslında. Çünkü bu konu oldukça önemli. Performans arttırmak için fazla efor sarfetmeden faydalı sonuçları görebiliriz. Bu konuyla alakası olan lütfen paylaşsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.