Sosyal Medya’nın E-Ticaret Sitelerine Etkileri

sosyal medyanın e-ticaret sitelerine etkileriSosyal medya birimleri, günümüzde internet kullanıcılarının vazgeçilmez birimlerinden bir tanesi durumuna geldi. Fotoğrafların, video’ların ve durumların paylaşıldığı sosyal medya sayfalarında, paylaşılanlar belirli bir kitleye ulaşmaktadır. Bu kitle kişisel kullanımlarda genel olarak arkadaşlar, sayfa kullanımlarında ise genel ve içerikle alakalı kişiler olmaktadır. Bu yazımızda sosyal medya birimlerinin e-ticaret sitelerine etkilerini anlatacağız.

E-ticaret siteleri, sık ürün girişlerinin olduğu, ürün satışlarının site üzerinden yapıldığı web birimleridir. E-ticaret sitelerinde ürün satışlarının olması en önemli konulardan bir tanesi olmasından dolayı bu tarz sitelerde reklam kullanımı tercih edilmektedir. Reklamlar aracılığıyla site tanıtımı, ürün tanıtımı yapılmakta ve sonucunda ürünlerin satışı sağlanmaktadır.

Reklamlar gösterim usulü veya tıklama başı maliyetli ücretlendirildiğinden yüksek maliyetler doğurabilmektedir. Bu nedenle daha az bütçe ve hedef kitleye tam ulaşım sağlanabilmesi için seo’ya ilgi duyulabilir. Seo sayesinde daha az bir bütçeye daha verimli bir tanıtım yapılabilir ve bu çalışmalar sosyal medya çalışmalarıyla harmanlanarak daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

sosyal-medya

E-ticaret seo çalışmalarında temel olarak sosyal medya birimleri baz alındığından öncelikli olarak web sitenin sosyal medya hesapları açılır. Sosyal medya birimlerinden açılan sayfaların takipçilerinin arttırılması, sık içerik girimi ve bunların etkili olarak yayılması önemlidir. Sosyal medya’da yaptığını iş ile alakalı sayfanın oluşturulması ve sadık gerçek kullanıcıların bu sayfaları takip etmesi, bilinirliğin artmasını ve bu tarz birimlerden e-ticaret sitenize ziyaretçi akışının sağlanmasını sağlayacaktır.

Sitenize eklediğiniz ürünlerin anlık olarak sosyal medya birimlerinde paylaşılması, o birimlerinden ziyaretçi çekecek ve ürün satışlarınızın artmasını sağlayacaktır. Burda en önemli noktalardan bir tanesi ise şudur.

Sosyal medya’da sayfam var ama takipçisi yok, ziyaretçi akışı nasıl sağlanabilir ?

Takipçi meselesi başlı başına farklı bir konudur. Bir web sitenin markalaşması yolunda, zamanla kullanıcıların artması sağlanabilir. Öncelikli olarak gerçek ziyaretçilerin elde edilebileceği facebook reklamları kullanılabilir. Facebook sayfanızın takipçi sayısının arttırılabileceği bu birimler ücretlidir. Belirli bir kitleye sahip olunana kadar facebook reklamları kullanılabilir ve bilinirlik arttırılabilir.

Bir diğer yöntem ise web sayfanızdan gelecek takipçilerdir. Web sayfanıza yapılacak olan seo çalışması sonucunda web sayfanıza gelecek ziyaretçiler, sosyal medya sayfalarınızı takip edebilir. Buda sosyal medya takipçi sayısının artmasını sağlamaktadır. İşin özü şudurki, marka bilinirliği arttıkça, zamanla sizi takip eden ziyaretçi sayısı artacaktır. Markanın oluşması kolaydır ama markanın bilinirliğinin sağlanması  zor bir iştir. Bu bilinirlik sağlandıktan sonra beklemediğiniz takipçi, ziyaretçi sayılarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

SEO Meta Keywords

Meta Keywords Kullanımı SEO Açısından Etkisini Kaybetti

Bildğimiz gibi META KEYWORDS kullanımı, bundan yıllar yıllar önce SEO açısından yüksek sıralamalarda yer alabilmek …

16 Yorumlar

 1. Gerçektende sosyal medya e-ticaret sitelerine büyük katkı yapmakta.Şuan gerçekten büyüğüm diyen çoğu e-ticaret siteleri sosyal medyaya borçlu.Sosyal medya ile e-ticaret büyük uyum içinde İkisi bir birini tamamlayan yapboz parçaları.

 2. E ticaret siteleri sosyal medya aracılığıyla ürünlerini tüketicilere daha çabuk duyurabilmektedir. Sosyal medyada olumlu bildirimler alan e ticaret siteleri tüketiciler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

 3. Güzel bir makale olmuş gerçektende, yazılarınızı sıklıkla takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.

 4. vuraldanismanlik.com.tr

  Sosyal medya sayfalarının bu kadar önem kazandığını bilmiyordum. Web sitelerim için sosyal medya sayfaları açıp çalışmaları başlatacağım. Yalnız anlamadığım bir yer var, neden bu sosyal medya sayfalarında kopya içerikler kullanılıyor çözebilmiş değilim.

 5. Mustafa Akyıl

  Sosyal medyanın e-ticaret sitelerine etkisi büyüktür. Geçenlerde gördüğüm bir yazıya göre ünlü bir sosyal ağ, kendi sitesinden e-alışveriş imkânı sunmaya hazırlanıyormuş. Her yerin ticarete dönüşmesi biraz can sıkıcı ancak markalar için iyi bir avantaj.

 6. Tüketiciler için olduğu kadar, üreticiler için de e-ticaretin sosyal medyadaki önemi oldukça önemlidir. Bence günümüz çağdaş döneme en uygun ticaret şekli açıklamada olduğu gibi, sosyal medyayla desteklendiğinde çok daha geniş kitlelere seslenebilmektedir.

 7. Takipçilerin siteyi sık sık ziyaret etmesi açısından web sitesinin marka değeri kazanması için ziyaretçi sayısında artması facebook reklamları ile birlikte çok hayati bir rol oynuyor.

 8. Sosyal medya sayesinde e-ticaret siteleri herhangi bir ürünü mükemmel bir şekilde pazarlayabiliyor. Örneğin bir sosysl medya sitesinde gezerken ekranın bir köşesinde ilginizi çekebilen bir ürün görebiliyorsunuz. Ürünü tıklayıp sayfayı ziyaret ederek alışveriş yapabiliyorsunuz.

 9. Kesinlikle şu an en büyük reklam ağı sosyal medya bence de…Çoğu genç televizyondan çok pc başında hatta pc ye de ihtiyaç kalmadı telefonlar var. Ben bile her girdiğimde muhakkak bir reklama tıklıyorum.

 10. hayatımızda sosyal medya olduğu sürece e-ticaret siteleriinin işleri daha kolaylaşmaktadır.Çünkü hedef kitleye ürünlerinin tanıtımlarını daha kolay yoldan ulaştırmaktadır.Sosyal medya olmasaydı işleri bence çok zor olurdu.

 11. Zekerya Yöncü

  alışverişlerimi sosyal medyada duyduğum ve kulak aşinalığı olduğum e-ticaret sitelerinden gerçekleştirmektedyim.Sosyal medyanın var olduğu bir yerde ön olana çıkan e-ticaret sitesine nedendir bilmiyorum ama daha çok güveniyorum.

 12. gerçekten sosyal medyada sahip olduğum sayfanın artırabilirliğini nasıl sağlarım konusunda kara kara düşüncelerdeydim.Fakat sağladığınız önemli bilgiler eşliğinde artık sizin izlediğiniz yol üzerinden artık çalışmalarımı sürdüreceğim.

 13. Sosyal medya ve e-ticaret konusu öylesine geniş bir alan ki hakkında ne kadar konuşulsa az kalır. Kısa bir şekilde toparlamanız ve anlaşılır bir dille açıklamanız sayesinde büyük kolaylıklar sağlamış.

 14. Sosyal medya günümüzdeki büyük e ticaret sitelerine büyük katkılar yapmıştır.Ben en büyük olucam diyen herhangi bir e ticaret sitesi sosyal medyadan yardım almadan bir yerlere gelebilmesi mümkün değil.

 15. Hizmetlerimi sosyal medyalarda nasıl duyururum ve tanıtım derken, vermiş olduğunuz bilgiler hayal ettiğim sonuçları almamı sağladı. E-ticaret sitesi sahiplerinin mutlaka bu konuya özen göstermelerini tavsiye ederim.

 16. Günümüzde online satış yapmak isteyenlerin en büyük potansiyel ağı sosyal medya olmaktadır. Bahsedilen bu yzıda ki konuların kusursuzca yapılması kalıcı bir adres olmayı sağlayacak gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.