Dmoz Kayıt Sırları !

dmoz kayıt sırlarıMerhaba arkadaşlar bu yazımızda, webmasterların en çok sıkıntı çektikleri konuların başında gelen dmoz kayıt işleminde bilinmesi gereken püf noktaları sizlere anlatacağız. Dmoz’un SEO için önemi, Dmoz’a kayıtın işlemi ve dmoz’da listelenmenin sırları gibi detayları bu yazımızda bulunabilirsiniz.

Dmoz, açık dizin projesi adı altında hizmet vermekte olan bir temiz dizin yönetim sistemidir. Bu dizin’de bulunan web sayfaları dmoz’a gönüllü editörler tarafından kontrol edilerek kayıt edilmektedir. İçeriği temiz, düzgün ve kaliteli web sayfalarının başvuruları kategori editörleri tarafından kontrol edilip, onaylanırlar.

DMOZ ; SEO için büyük önem taşıyan faktörlerden bir tanesi durumundadır. Bunun en büyük nedeni ise dmoz’un arama motorları tarafından benimsenmesi ve bu dizinde listelenen web sayfalarına değer vermesinden geçiyor. Üstelik Dmoz trustrank değeri ve pagerank değeri bakımından fazlasıyla yüksek değerlere sahiptir bu nedenle bu dizinde listelenen web sayfalarının güvenilir, güçlü ve pagerank değeri yüksek bir siteden kaliteli backlink elde etmiş olurlar bu backlink sitenin Google filtre cezalarından uzaklaşmasını sağlamak ile birlikte sitenin seo trustrank skoruna doğrudan etki etmektedir.

Gelgelelim Dmoz ile alakalı bir çok sıkıntı bulunmakta, bunlardan en önemlisi dmoz editörlerinin, bu dizini ticari olarak kullanmak istemesi geliyor. Para karşılığında dizin’e eklenen siteleri mutlaka duymuşsunuzdur. Dmoz bu konuya hala bir çözüm getirememek ile birlikte iyi niyetli webmasterlarıda kaybediyor.

Dmoz editörlerinin hepsini aynı kefeye katmakta çok yanlıştır. İşini gerçek anlamda yapan, kalite yönergelerine uyan web sayfalarını gönül rahatlığı ile onaylayan dmoz editörleride mevcuttur. Buda Dmoz’da kategori bazlı onaylamada değişiklikler gösterilebileceği anlamına gelmektedir. Dmoz’da belirli bir kategoride kayıt işlemlerinde olumlu sonuç alınamayan siteler yerine farklı içerikli bir site ile farklı bir kategoriye başvuru onaylanabilmektedir.

Buda her kategorinin editörlerinin farklı olmasından kaynaklandığını göstermektedir. Şöyle düşünün her editörün kalite standartları farklı olabilmektedir, benim beğendiğimi başkası beğenmeyebilir.

Dmoz’a kayıt işleminde bilinmesi gereken en önemli noktaları sizlere listeleyelim.

 1. Başlık kısmını girerken, sitenizin anahtar kelimesi değilde, site adınızın geçmesi veya kurum adınızın geçmesi önemlidir.
 2. Site açıklama kısmında anahtar kelime kullanmamaya özen gösterin, Türkçe, anlaşılabilir ve sade bir anlatım biçimi kullanın.
 3. Sitenizi doğru kategoriye eklediğinize emin olun.
 4. E-mail adresi verirken, gmail, hotmail gibi adresler yerine siteniz için açtığınız info@ uzantılı adresler kullanmalısınız.
 5. Site içi dmoz optimizasyonu yapmalısınız.
 6. Sitenizin içeriği tek olmalıdır. Örnek : SEO
 7. Sitenizdeki makaleler özgün ve dolgun olmalıdır.
 8. Sitenizdeki sayfalar dolu ve dolgun olmalıdır.
 9. Sitenizin teması, logosu ve yapısı yeni web standartlarında olmalı ve görsel olarak tatmin edebilmelidir.
 10. Dmoz başvurularında sitenizde varsa reklamları ve dışarıya çıkan backlinkleri kaldırınız.
 11. Sitenizin daha kurumsal görünmesine özen gösterin.
 12. Sitenizin title, keywords, description kısımlarınızı anahtar kelime yoğunluklarınızdan kurtarın ve sitenize seo çalışması yaptığınızı belli ettirmeyin.

Bu gibi faktörler dmoz ekleme işleminde size başarı sağlayacaktır. Dmoz kayıt genel olarak 2 kısımdan oluşmaktadır. Bunun bir tanesi site içi dmoz optimizasyonu yapmanızdır, sitenizin dmoz’un kalite standartlarına uygun hale getirilmesi bir diğeri ise dmoz kayıt işlemi esnasında doğal ve özgün bir ekleme işlemi, kurallara uygunluk durumlarıdır.

Hakkında

İlginizi Çekebilir

Google Aramalarında Haritalı Sonuçlar

Google Aramalarında Haritalı Sonuçların Önemi

Bir miktar geçmişe gitmemiz gerekirse SEO konusunun çok eski zamanlardan itibaren başladığını sizlere aktarabiliriz. Gerçek …

6 Yorumlar

 1. Mustafa Raşitoğlu

  Defalarca denememe rağmen bir türlü dmoz kaydını gerçekleştiremedim. Ne yaptıysam kabul etmiyorlar. Çok mu önemli bu dmoz bıktırdılar artık. Başvurduğumuz kategoriden sorumlu kişi kesin bizim rakibimiz ondan kabul etmiyor. Siz dmoz kaydı yapıyormusunuz bizim yerimize

 2. Evet iyi bir açıklama yapmışsınız sizi tebrik ediyorum mutlaka sizin web sayfanızı müşterilerime önereceğim selamlar.
  iyi çalışmalar.

 3. Teşekkürler. Hemen deneyeceğim

 4. Merhaba Ben Yaklaşık 9 Aydan Beri Deniyorum Ve Anlatığınız gibi Başlığı orijinal olarak yazıyorum com’u Eklemiyorum Site Açıklamsına 20 30 Kelimeye Geçmemeye Gayret Gösteriyorum Ve Mail Hesabı info@ Kullanıyorum Ama Bir Türlü Sonuç Alamadım

 5. birden fazla başvuru yaptığımızda her kategori için başvurumuz iletiliyor mu ? yoksa sadece ilk yaptığımız kategori için mi kayıt başvurusu alınıyor ?

 6. maalesef makalenin başında yazılan çok doğru Dmoz vikipedi gibi sitelerde türk editörler kimseye göz açtırmıyor sadece kendi istedikleri ve para karşılığı bu işi gizli bir şekilde yürütüyorlar..
  bazı kişi ve ajansların tekeline girmiş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.